10 způsobů, jak pomoci s depresí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

10 způsobů, jak pomoci s depresí

Všimli jste si někdy, že váš blízký nebo někdo, na kom vám záleží, pomalu a méně mluví, méně se objevuje na akcích a aktivitách nebo má horší náladu? No, vy ani váš blízký v tom nejste sami. Světová zdravotnická organizace uvádí, že deprese je běžným onemocněním, které postihuje více než 280 milionů lidí na celém světě. Věděli jste však, že existují určité způsoby, jak pomoci někomu, kdo může mít depresi? Zde je 10 způsobů, jak můžete pomoci i vy.

Naslouchejte

Často se může stát, že někdo s depresí nemá pocit, že je vyslyšen nebo že je sám. Pokud je oslovíte, zeptáte se jich, jak se cítí, a necháte je, aby vám vyprávěli svůj příběh, mohou se cítit o něco lépe, protože se budou cítit vyslyšeni. Vědí, že jste tu pro ně a že někomu záleží na tom, co je možná trápí.

Zjistěte si informace o depresi

Abyste pomohli svým blízkým a věděli, zda mají depresi, nebo abyste věděli, na co si dát pozor v případě, že se jejich příznaky zhorší, zjistěte si něco o depresi a o tom, co obnáší. Nevadí, pokud se v ní úplně neorientujete, nicméně mít představu vám pomůže lépe pochopit, jak pomoci.

Buďte tu pro ně

Váš blízký se může cítit osamělý, což může být příčinou jeho špatné nálady. Pokud pro něj budete přítomni, budete mu naslouchat, budete s ním něco dělat, váš blízký ocení čas, který mu věnujete. Možná vás o to, abyste s nimi trávili čas, nepožádají, proto jim ho nezapomeňte nabídnout, pokud můžete.

Pomozte jim najít podporu u odborníků

Váš blízký může váhat, zda se obrátit na psychoterapeuta. Může to být děsivý a zdrcující proces, ale pokud jim poskytnete morální podporu, půjdete s nimi na psychoterapii pěšky nebo je odvezete, budou vědět, že to zvládnou. Pomůže jim to vědět, že je tam někdo s nimi a že na to nejsou sami.

Pomáhejte jim s některými úkoly nebo činnostmi svou přítomností

Pro vašeho blízkého se může stát, že každodenní činnosti budou pro něj těžko zvládnutelné. Mohou ztratit motivaci k jídlu nebo úklidu. Můžete jim pomoci tím, že jim nabídnete, že daný úkol uděláte s nimi. Tímto způsobem si splní své úkoly, stráví s vámi čas a mohou s vámi vytvářet šťastné vzpomínky.

Říkejte jim pozitivní věci

Je běžné, že někdo s depresí má negativní myšlenky. To může vést k tomu, že mají horší náladu. Můžete jim pomoci tím, že jim budete vyprávět veselé a pozitivní věci nebo jim připomenete minulé radostné vzpomínky, které jste spolu mohli prožít. To jim může pomoci cítit se šťastnější. Zde je seznam některých pozitivních věcí, které jim můžete říct.

Nezapomeňte jim dát čas

Může trvat nějakou dobu, než se váš blízký začne cítit lépe. Je důležité, abyste s nimi měli trpělivost. Myšlenky, které mají, mohou být silné a těžko překonatelné. Pomalu se však začnou cítit lépe, protože vědí, že jste tu pro ně a dáváte jim čas, který potřebují.

Ověřte si, jak na tom jsou

I když s nimi máte trpělivost, je důležité je čas od času zkontrolovat, aby věděli, že je stále podporujete a že vám na nich stále záleží. Vyrovnat se s depresí může být dlouhý proces, takže tím, že je budete kontrolovat, budou vědět, že tu pro ně někdo bude.

Zatímco jsou v terapii, ujistěte se, že jste jim oporou

Psychoterapie je důležitá pro zotavení. Je však také důležité, abyste byli se svým blízkým mezi jednotlivými schůzkami. To jim pomůže cítit se podporováni a lépe se cítit v tom, co v terapii dělají. Nebudou se cítit sami a budou mít rameno, o které se mohou opřít, když třeba nebudou mít schůzku hned.

Pozvěte je

Vaši blízcí se mohou začít neukázat na akcích nebo aktivitách, které je dříve bavily. Je důležité, abyste je i v případě, že se jich přestanou účastnit, stále zvali a dali jim najevo, že nevadí, když se nemohou zúčastnit, ale že byste byli rádi, kdyby tam byli. Budou vědět, že jsou žádaní a že budou mít stále kam jít, až se začnou cítit lépe.

Všimnout si jakýchkoli změn v každodenním životě vašich blízkých je prvním krokem k tomu, abyste jim pomohli cítit se lépe. Pokud zjistíte, že se jejich příznaky začínají zhoršovat, ujistěte se, že mají možnost obrátit se na psychologa, který se pomoci s depresí věnuje, nebo že mohou v případě vážných příznaků vyhledat psychiatra a nechat si napsat antidepresiva, aniž by to byla ostuda.