4 neobvyklé způsoby prožívání úzkosti

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

4 neobvyklé způsoby prožívání úzkosti

Obvykle existuje mnoho psychosomatických a fyzických příznaků úzkosti. Mezi běžné příznaky, o kterých se hovoří, patří mimo jiné bušení srdce, nadměrné pocení, neklid. Úzkost však ovlivňuje také váš společenský život. Zřejmým příznakem je izolace, ale existují i další způsoby, jak může úzkost ovlivnit váš společenský život. Níže je uvedeno několik příznaků úzkosti, které si možná neuvědomujete.

Hledáte jak utéct

Existuje populární mem, který na to odkazuje. Znáte ten, kde auto uhýbá ke sjezdu z dálnice? I když se z něj stal běžný vtip, je na něm něco pravdy. Lidé s úzkostí mohou v sociálních situacích hledat únik, zejména pokud trpí sociální úzkostí. Možná nepočítají doslova všechny možnosti úniku ale vytvoří si mentální plán, jak z potenciálně trapné nebo stresující situace odejít.

Disociace

Dalším příznakem úzkosti je disociace. I když se nejedná o jistý příznak, může k ní dojít. Stres také způsobuje úzkost, a aby se s ní mozek vyrovnal, disociuje. Co to je disociace? Disociace je duševní proces, při kterém dochází k odpojení sebe sama nebo svého okolí. Existují různé příznaky disociace, například depersonalizace a derealizace. Disociace je vedlejším produktem zvýšeného stresu a působí na zmírnění potenciálně zdrcujících emočních zážitků.

Disociace je mechanismus zvládání stresu. I když dočasně funguje, z dlouhodobého hlediska má negativní důsledky. Disociace také ovlivňuje váš společenský život, protože k ní může docházet během rozhovorů nebo výletů s přáteli. Lidé si ji bohužel mohou vykládat jako nepozornost nebo nesoustředěnost.

Rušení plánů na poslední chvíli

Rušení plánů na poslední chvíli je obvykle známkou sociální úzkosti nebo agorafobie, ale může postihnout i osoby s obecnou úzkostí. Pro člověka s úzkostí je rušení plánů na poslední chvíli formou sebeobrany před potenciálně stresujícími scénáři.

I když je to pro osoby trpící úzkostí legitimní důvod, zrušení plánů na poslední chvíli je často vykládáno jako bezohlednost nebo nezdvořilost. V důsledku toho si lidé mohou dvakrát rozmyslet, než si s vámi něco naplánují. Pokud jste něco takového zažili nebo zažíváte, obraťte se na psychologa, aby vám poradil.

Zvýšená citlivost

Osoby trpící úzkostí zažívají záchvaty přecitlivělosti. Jedná o příznak, který se u jednotlivých lidí liší a není přítomen vždy. Může se projevovat citlivostí na vnější podněty, jako je světlo, zvuk a vůně. Může se však projevovat také citlivostí na emoce, jako je podrážděnost a snadný pláč.

I když se to nemusí zdát, může to ovlivnit i váš společenský život. Můžete se cítit citlivější vůči kritice a negativním komentářům. Tím pádem ochotněji ustupujete ze své sociální skupiny a stahujete se do izolace.

Úzkost, stejně jako většina problémů s duševním zdravím, má mnoho odstínů. I když mají všechny identifikovatelné příznaky a symptomy, ne vždy působí na lidi stejným způsobem. Lidé a naše názory na ně se do značné míry odvíjejí od toho, co se vám rozhodnou prozradit. Pokud vás však osloví přítel nebo někdo jiný, buďte empatičtí a chápaví.