4 znaky počínajících problémů s duševním zdravím

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

4 znaky počínajících problémů s duševním zdravím

Vaše duševní zdraví málokdy stagnuje. Budete mít dobré i špatné dny. Někdy si možná ani nevšimnete malých jemných posunů ve svém duševním zdraví. Pojďme se podívat na seznam důvodů, proč může být vhodné navštívit psychologa nebo změnit svoje životní směřování.

Pokles funkčnosti mozku.

Musím přiznat, že všimnout si toho vyžaduje větší sebeuvědomění, než je většina z nás zvyklá praktikovat. Možná si všimnete, že jste roztěkaní více než obvykle nebo se většinu rána probouzíte s mozkovou mlhou, ve které je těžké najít myšlenky. Možná to však ani nepovažujete za známku toho, že se vaše duševní zdraví zhoršuje. Přičítáte to stresu a špatnému spánku – příznakům, které zhoršený duševní stav provázejí – a na svou zapomnětlivost zapomínáte. Je však užitečné si těchto okamžiků všímat, protože nenápadně signalizují, že váš duševní stav směřuje k horšímu.

Běžnými příznaky poklesu mozkových funkcí jsou nelogické myšlení, poruchy paměti, potíže se soustředěním nebo plněním obvyklých úkolů.

Izolace

Dalším příznakem, že můžete mít problémy s duševním zdravím, je sociální izolace. Izolace je víc než jen společenská odtažitost. Sociální izolace je aktivní vyhýbání se ostatním. I když existuje nespočet důvodů, proč se lidé rozhodnou nestýkat se s lidmi, nestýkat se s lidmi a vyhýbat se lidské společenské aktivitě jsou dvě různé věci. V obou případech máte na výběr, nicméně když se vyhýbáte společenské aktivitě, vědomě se vylučujete ze společnosti.

Můžete se vyhnout lidem, protože máte strach z davu nebo z pobytu venku. Další důvod může souviset také s vaším duševním stavem. Když začnete bojovat se svým duševním zdravím, můžete se začít cítit osaměle – jako byste trpěli v tichosti. Proto může být únavné chodit ven a předstírat, že se vám daří dobře. Můžete také ztratit zájem o činnosti, které vás dříve bavily.

Když se začnete cítit vzdálení od ostatních, oslovte někoho, komu důvěřujete, a promluvte si s ním. Není nic lepšího než dobrý rozhovor s důvěryhodným přítelem, který vás přivede zpět ze vzdálených břehů deprese a úzkosti.

Únava

Dalším příznakem toho, že bojujete s duševním zdravím, je pokles hladiny energie. Často se cítíte unavení, a to právem. Řešení emočních problémů vám vyčerpává energii. Je vyčerpávající, protože se většinu času snažíte udržet pohromadě. Existují studie dovozující korelaci mezi výskytem psychických poruch a únavy. Neexistuje však konkrétní důvod tohoto překrývání. Mnozí se domnívají, že únavu vyvolává špatný spánek. Přesto existuje mnoho případů, kdy se deprese a chronická únava vzájemně nevylučují.

Bez ohledu na to, pokud pociťujete únavu, která nemá opodstatnění v tělesném onemocnění, začněte se o sebe zajímat, psychoterapie může být startem k lepšímu životu.

Necítíte se být sami sebou

Dalším příznakem je pocit, že nejste sami sebou. Jedná se o abstraktní příznak, který je obtížné konkrétně vysvětlit. Nejlépe ho mohu popsat tak, že čekáte na další úkol, a pak si uvědomíte, že máte ovládat svoje tělo a úkoly si dávat sám, ale nevíte jak na to.

Ano, je to matoucí. Tento pocit, že se necítíte sami sebou, se prezentuje epizodami depersonalizace nebo derealizace. Vadí vám, že se disociujete více než obvykle. Nebo se vám prostě jen něco nezdá.

Tuto podivnost přičítám tomu, že jste příliš zaujatí svými myšlenkami. Může se to stát. Snadno se můžete nechat strhnout vlnou emocí, pochybností a negativních myšlenek, že zapomenete, kde jste.

Když zjistíte, že se necítíte dobře nebo se vznášíte, najděte si něco, co vás ukotví tam, kde jste. Něco hmatatelného. Ať už je to pocit ledu v rukou, dýchání nebo cokoli, co vám pomůže vrátit se zpět do svého fyzického bytí. Jakmile jste našli cestu ven z hlavy, dýchejte. Nevědět, kde jste, může být děsivý zážitek.