5 častých činností úzkostných lidí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 častých činností úzkostných lidí

Lidé prožívají úzkost různými způsoby. Vaše představa o tom, jak se úzkost projevuje, nemusí vždy odpovídat tomu, jak se projevuje. Možná si nevšimnete stop úzkosti u někoho, kdo se s ní potýká vnitřně a v soukromí.

Je důležité mít na paměti, že je třeba být vždy laskavý, protože si možná nikdy plně neuvědomíte, s čím druzí bojují, když jsou sami.

Pokud se sami potýkáte s úzkostí, vězte, že nejste sami, kdo se s těmito problémy potýká.

Co je to úzkost?

Úzkost je normální a dokonce nezbytnou součástí života. Upozorňuje nás na nebezpečí a pomáhá nám připravit se na nejrůznější situace.

Úzkost se u některých lidí stává patologickou, když začne výrazně narušovat každodenní fungování a různé aspekty jejich života. Co dělají lidé s úzkostí?

Přemýšlejí, přemýšlejí a přemýšlejí

Úzkostné poruchy jsou charakterizovány nadměrnými nebo nepřiměřenými obavami a strachem, a to až do té míry, že narušují každodenní činnosti. Ačkoli to pro ostatní lidi nemusí být tak zřejmé, ti, kdo se potýkají s úzkostí, mají tendenci přemýšlet – vnitřně, v přítomnosti druhých a rozhodně také, když jsou sami.

Většina lidí, kteří bojují s úzkostí, má tendenci zabývat se negativními myšlenkami o sobě a svých minulých chybách. Tyto minulé události si mohou v hlavě přehrávat stále dokola a přemýšlet o tom, co mohli udělat jinak. Mohou si také představovat možné budoucí události a snažit se předvídat, co by se mohlo pokazit a co by mohlo vyvolat jejich úzkost.

Omezují se na svou komfortní zónu

Každý člověk občas pociťuje úzkost, ale ti, kteří bojují s úzkostnou poruchou, neustále přizpůsobují svůj život tak, aby vyhovoval jejich úzkosti. V důsledku toho se mohou držet aktivit, které uklidňují jejich splašené myšlenky, nebo činností, které jim umožňují vyhnout se věcem, které v nich vyvolávají úzkost – na rozdíl od toho, aby si vybírali aktivity čistě pro zábavu nebo ze zájmu.

Mohou například opakovaně sledovat tytéž pořady, protože nemusí pociťovat úzkost a očekávat, co se může stát příště. Může je stát hodně duševního úsilí, aby se odvážili prozkoumat nové seriály. Člověk s určitým typem úzkosti nemusí být ani schopen opustit dům ze strachu z míst a situací, z nichž by bylo obtížné uniknout. Jiní mohou mít problém vyjít z domu bez určité osoby, z jejíž ztráty mají nadměrný strach.

Stažení se ze sociální interakce

Někteří lidé s úzkostí mohou mít omezený společenský život. Může se zdát, že odmítají pozvání z nezájmu o druhé, ale ve skutečnosti se rozhodnou zůstat doma, aby uklidnili určité obavy a strach. Tyto typy obav mohou být různé. V některých případech se osoba může rozhodnout netrávit čas s ostatními kvůli ochromujícímu strachu, že se bude cítit ponížená, odmítnutá nebo že se na ni bude v sociálních interakcích pohlížet svrchu.

Lidé s úzkostí se mohou stáhnout do ústraní nikoli proto, aby si dobíjeli sociální baterie, ale spíše proto, aby se vyrovnali se svými obavami. Mohou se vyhýbat svým telefonům, ignorovat nebo vypínat oznámení zpráv a e-mailů, aby zvládli své pocity úzkosti. Později se mohou cítit zahlceni a úzkostní úplně znovu, jakmile uvidí svůj počet nevyřízených zpráv.

Prokrastinují nebo se snaží dokončit úkoly

Lidé s úzkostí, zejména s vysoce funkční úzkostí, mohou působit jako naprosto vyrovnaní úspěšní lidé. A i když je pravda, že mohou být cílevědomí, mohou se také potýkat s procesem dokončení své práce, když jsou sami. Úzkostné myšlenky je mohou nutit odkládat nebo odkládat své úkoly. Úzkost také ovlivňuje pracovní paměť, což ztěžuje soustředění na dostatečně dlouhou dobu k plynulému dokončení úkolů.

To vše pak může být následováno maratonem práce v krizových situacích, aby se to vykompenzovalo, což je samo o sobě stresující úsilí.

Špatně spí

Úzkost se nemusí okamžitě projevit nervozitou a nervozitou, kterou ostatní lidé snadno odhalí. Je možné, že člověk trpící úzkostí působí navenek klidně a odpočatě, zatímco ve skutečnosti se může v noci zmítat a otáčet a nemůže kvůli svým úzkostným myšlenkám usnout. Pokud se jim podaří usnout, může být spánek neklidný a neuspokojivý nebo plný nočních můr o jejich obavách. Například lidé s úzkostnou poruchou zaměřenou na strach z odloučení mohou mít noční můry o tom, že se odloučí od osoby, na kterou jsou vázáni.

Závěr

Úzkostné poruchy jsou složité a rozmanité. Existují různé typy úzkostných poruch s podobnými, ale ne stejnými soubory příznaků. Úzkostné poruchy se navíc mohou vyskytovat v různé míře. Protože pociťovat určitou míru úzkosti je normální, je důležité si uvědomit, že úzkostné poruchy jsou ty, které způsobují významné potíže nebo poruchy, a to v různých aspektech života.

Pokud se vy nebo někdo, koho znáte, můžete potýkat s úzkostnou poruchou, neváhejte se obrátit na psychologa, který poskytuje psychoterapeutické služby.