5 depresivních návyků

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 depresivních návyků

Návyky jsou naučené chování. Navzdory tomuto poznání si mnozí z nás osvojují špatné návyky – kouření, pití, podvádění, lhaní atd. Některé z těchto návyků jsou důsledkem stresu nebo jiných vnějších faktorů. Jiné vznikají pozorováním, jak to dělá někdo jiný, nebo autosugescí. Zatímco škodlivé účinky těchto výše zmíněných návyků jsou okamžité, některé jiné návyky mají pomalejší reakční dobu.

Některé z těchto návyků mohou vyhnít a časem začít podkopávat vaše fyzické i duševní zdraví. Pojďme se podívat na 5 návyků, které mohou vést k depresi.

Nedostatek spánku

Nevyspání nebo nedostatečný spánek je zdánlivě neškodný. Říkáte si: „Jasně, teď je půl desáté večer. Podívám se ještě na jednu epizodu.“ Vždyť se budu dívat ještě na jednu epizodu.“ Vždyť se budu dívat ještě na jednu epizodu. Vy i já nevíme, že to nikdy není jen ještě jeden díl nově objeveného seriálu. Nedostatek spánku vás skutečně unaví víc. Může to mít vliv na vaše duševní zdraví. Studie prokázaly, že lepší spánek rovná se lepší nálada a potenciálně menší náchylnost ke zhoršení psychických problémů. Snažte se tedy, prosím, dostatečně spát. Nastavte si před spaním budík, který vám pomůže jít spát dříve.

Sociální izolace

My lidé jsme společenské bytosti. Mnoho času stráveného o samotě zvýšit nebo zhoršit vaše šance na depresi.

Mnozí z nás rádi tráví čas o samotě. To je pochopitelné! Jednou za čas je však příjemné trávit čas s ostatními. Kdykoli se stýkáte, vytváříte si citové vazby a dochází k citovým výměnám, které váš mozek potřebuje.

Nedodržování pravidelného rozvrhu

Neorganizovaný a chaotický den může být zdrojem úzkosti a případně zhoršovat deprese. Nepravidelné aktivity způsobují zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu, protože tělo se snaží být vždy ve střehu, což může vést ke zdravotním problémům.

I přes vaše výhrady k rozvrhům a todolistům je doporučuji. Nemusíte si kupovat diář, stačí si vzít zápisník a zaznamenávat si, co máte během dne udělat. Nemusíte si vytvářet přísný rozvrh. Stačí, když si najdete dostatečně flexibilní metodu.

Neustálé hloubání nad hlubším významem

Nadměrné přemýšlení zlozvykem, kterému mnozí z nás občas propadají. Obvykle je vedlejším produktem nervozity, odmítnutí, ztráty nebo stresu. Může k němu také dojít, pokud se snažíte naučit nebo zvládnout něco nového. Váháte, co je ta správná cesta a to vás často uvrhne do větší nejistoty, ze které je těžké se dostat. V mnoha ohledech tato forma uvěznění ve vlastní mysli také zhoršuje příznaky deprese a úzkosti.

Konzumace nezdravých potravin

Nezdravé potraviny obecně nejsou nejlepším zdrojem výživy. Nezdravé jídlo sice poskytuje dočasnou emocionální útěchu, ale je hrozné pro vaše zdraví. A z dlouhodobého hlediska není skvělé ani pro vaše duševní zdraví. Studie zjistily souvislost mezi depresí a polotovary spolu s rafinovanými obilovinami a sladkými výrobky. Pokud to zvládnete, dejte si zdravou stravu.

Existuje mnoho dalších zlozvyků, kterých se účastníme a které nebyly v tomto článku zmíněny, například soustředění se na negativní myšlenky nebo příliš časté kontrolování sociálních sítí. Špatné návyky však nejsou jen věci, o kterých vám lidé říkají, že se jich máte vyvarovat. Špatné návyky zahrnují jakýkoli druh chování, které nepomáhá vaší pohodě – ať už je to setrvávání v blízkosti negativních lidí nebo i nadměrné cvičení. Proto dejte přednost své pohodě.