5 důkazů, že se bojíte závazků

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 důkazů, že se bojíte závazků

Špatné romantické zkušenosti nebo vztahy vás mohou odradit od randění. Zhoršují váš pohled na seznamování, takže není neobvyklé, že jste trochu cyničtí. Někteří z nás se ze špatného vztahu vzpamatují, jiní ne.

Ti, kteří se z předchozího vztahu nevzpamatovali, se mohou bát otevřít nebo se randění vyhýbat úplně. Bohužel mnozí snadno předpokládají, že lidé, kteří se vyhýbají randění, mají problémy se závazky. Mnozí z nás přisuzují nedostatky v našich vztazích nebo neochotu partnera „navázat vztah“ problémům se závazky. Tento termín používáme svévolně. Ignorujeme složité emoce, které způsobují fobie ze závazků. Takže to, co hovorově nazýváme problémy se závazky, jimi být nemusí.

Někdy je k vytvoření fobie ze závazků potřeba víc než jen špatný vztah. Důvody se liší člověk od člověka, ale vlivy mohou pocházet z výchovy nebo rodinné historie.

Neexistuje konkrétní důvod, proč někdo může mít strach ze závazků. Proto může být těžké rozlišit mezi člověkem, který nechce mít vztah, a člověkem, který se potýká s jinými problémy, které ovlivňují úroveň jeho angažovanosti ve vztahu.

Láska a závazek nejsou totéž. I když jdou často ruku v ruce, je možné, že vás někdo miluje, ale není vám oddaný. Zní to rozporuplně, ale je to možné.

Vyhýbáte se vážnému seznamování

Jedním ze znaků toho, že se bojíte závazků, je, že nerandíte vážně. Na randění pro randění není nic špatného. Lidé, kteří mají problémy se závazky, však vztah okamžitě přeruší, jakmile se dostane za hranici nezávaznosti. Nechtějí se vázat na zodpovědnost, která je spojena s vážným randěním s někým, kdo se jim líbí.

Ve vztahu nemyslíte na budoucnost

Lidé, kteří se bojí závazků, se ve svých vztazích nedívají dopředu, protože neplánují, že by v nich setrvali. Nemusíte si sedat a plánovat svůj společný život, zejména pokud jste spolu právě začali chodit. To je v pořádku. Ale po první fázi je většina lidí ochotna se touto myšlenkou zabývat. Lidé, kteří mají problém se závazky, jsou často neochotní a zdrženliví.

Vidíte jen neúspěch

Tento bod souvisí s předchozím. Když uvažujete o ukončení vztahu pouze jako o možnosti, bojíte se závazku. Pokud zjistíte, že se vy nebo váš partner často připravujete, až máte pocit, že to očekáváte, na nejhorší, je to velké znamení, že se nechtějí tomuto vztahu věnovat.

O vztahu pochybujete

Zpochybňování vztahu je další známkou toho, že můžete mít strach ze závazků. Neříkám, že nemáte právo zpochybňovat svůj vztah. Jsem si jistý, že v určitém okamžiku ho zpochybnit můžete. Ale ti, kdo se bojí závazků, často zpochybňují i jistoty ve vztahu.

Nevěříte svému úsudku

Dalším častým znakem je, že nevěříte svému úsudku. Strach ze závazků někdy pramení z traumatických zážitků. Trauma může ovlivnit míru důvěry, kterou v sebe máte. Můžete věřit, že vaše rozhodnutí jsou chybná nebo špatná. Proto nevěříte, že jste se rozhodli správně.

Necítíte se citově vázáni

Nedostatek důvěry ve vlastní úsudek může způsobit, že se citově vzdálíte od svého partnera. Všechny vztahy jsou založeny na důvěře. Pokud však nemůžete věřit sami sobě, jak můžete věřit svému partnerovi. Tento nedostatek důvěry způsobuje, že k němu budete citově chladní.

Navíc, protože neplánujete zůstat s partnerem, nevytváříte si žádné vazby. Ve vztahu se to může projevit jako neochota být zranitelný a otevřený.

Ve vztazích může být obtížné se orientovat, a tím spíše, když máte problémy se závazky. To, že máte problémy se závazky, neznamená, že se nikdy nechcete zamilovat. Znamená to jen, že vám bude nějakou dobu trvat, než se odnaučíte negativnímu sebezáchovnému chování a vykořeníte zdroj svých nejistot. Vyznat se lépe v sobě může pomoci studium, sebezkušenost anebo návštěva psychologa, kde si v rámci psychoterapie projdete, co je pro vás důležité.