5 varovných signálů pro každý vztah

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 varovných signálů pro každý vztah

Vztahy jsou zvláštní pouta, která si vytváříme s druhými lidmi. Ať už jsou to vazby romantické nebo platonické, ovlivňují to, jak vstupujeme do nových vztahů. Jsou vzorem pro nové vztahy a učí nás, co funguje a co ne. Někdy se však stává, že přehlížíme určité negativní aspekty jen proto, že doufáme, že časem samy pominou.

V takových případech pro vás může být těžké opustit přítele nebo partnera, protože to znamená přiznat si, že jste se špatně rozhodli, když jste dané osobě důvěřovali. Pokud však vztah je nebo se stává toxickým, je nejlepší odejít dříve, než si nakonec ještě více ublížít. Pojďme se podívat na několik varovných signálů.

Izolují vás od ostatních

Vztahy nejsou záminkou k tomu, abyste byli majetničtí. Oba sdílíte svůj čas, ale nikdo nikoho nevlastní. Pokud od vás přítel nebo partner začne vyžadovat více času, sleduje nebo monitoruje vaše aktivity nebo jeví známky toho, že vás kontroluje, je to jisté znamení, že byste měli udělat vše pro to, aby tento vztah neměl dlouhého trvání.

Nikdy se o nic nesnaží

Zdravé vztahy jsou oboustranné. Pokud se váš přítel nebo partner chová ke vztahu jako ke automatu pro citovou podporu, nejedná se o vztah. Je to jednorázový obchod, která přináší prospěch pouze jemu.

Zní to krutě. Jsou vztahy, které chcete zachovat, protože je v nich hodně historie. Pokud je to váš případ, promluvte si s nimi. dejte jim najevo, jak se cítíte. Pokuste se vytvořit prostor, kde budou vaše potřeby vyslyšeny a uspokojeny. Pokud však trvají na svém a odmítají vás vyslechnout nebo přijmout, možná je čas odejít. Pokud se vám nedaří z tohoto vztahu vycouvat, přestože tak učinit chcete, obraťte se na psychoterapeuta nebo hledejte jiné zdroje podpory.

Často si na vás stěžují

Nikdo nemá rád, když se na jeho nedostatky poukazuje. Jediný případ, kdy je to přijatelné, je, když se jedná o konstruktivní kritiku. Nicméně poukazovat na něčí nedostatky jen tak z plezíru, a snažit se, aby to vypadalo, že se mu snažíte pomoci, je ve vztahu pochybné. Lidé, se kterými vstupujete do vztahu, by měli být přijímající a chápaví. Ne rozmazlující, ale přijímající to, kdo jste a čeho chcete dosáhnout.

Lidé, kteří jen poukazují na vaše nedostatky, jsou toxičtí a zneužívající. Proto se snažte vyhnout tomu, abyste s nimi navázali hluboký vztah.

Monopolizují si vztah

Jak již bylo řečeno, vztahy nejsou jednosměrné. Dva lidi spojují společné myšlenky, nápady a cíle. Když si však jedna strana začne vztah monopolizovat, je to známka toho, že ji už nezajímá, co má druhá osoba na srdci.

Pokud se tato osoba rozhodne ve vztahu setrvat, dělá to pouze za účelem naplnění svých osobních potřeb. Proto doporučuji, abyste si s touto osobou nejprve promluvili a dali jí najevo, jak se cítíte. Pokud však na tom trvá a snaží se vztah monopolizovat, odejděte.

Nechovají se k vám jako k plnohodnotnému partnerovi

Tento poslední varovný signál je trochu nenápadný, ale zahrnuje všechny předchozí body. Vztahy, včetně těch romantických, v sobě zahrnují určitou míru přátelství. Oba byste se k sobě měli chovat laskavě a měli byste se o sebe navzájem starat. Měli byste si také umět důvěřovat a být vůči sobě zranitelní.

Přátelství s druhými však není snadné – z různých důvodů. Některé důvody jsou osobní. V takovém případě by možná mohl pomoci rozhovor s psychoterapeutem.

Pokud se váš přítel nebo partner nesnaží navázat důvěru nebo postupuje útočně, zkuste si o tom promluvit. Oba byste měli být ochotni vytvořit mezi sebou důvěru. Zjistěte, co oba potřebujete udělat. Pokud se však k tomu staví zdrženlivě, dali svůj postoj jasně najevo a vy byste měli zvážit odchod. Nepotřebujete být ve vztahu s někým, kdo vás nerespektuje, nedůvěřuje vám a nepřijímá vás.