5 zlozvyků, které ničí vaše sebevědomí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 zlozvyků, které ničí vaše sebevědomí

Cítíte se v poslední době sklesle, ale nemůžete přesně přijít na to, proč? Co kdybych vám řekl, že příčinou vašeho nízkého sebevědomí můžete být… vy? Pravda je taková, že v tuto chvíli možná podvědomě děláte něco, co ve skutečnosti vašemu celkovému duševnímu zdraví, pohodě a sebevědomí spíše škodí. Pojďme se podívat na několik návyků, které mohou mít na vaše sebevědomí závažný negativní dopad.

Než začneme, mějte na paměti, že tento text má pouze informativní a vzdělávací charakter. Pokud se můžete ztotožnit s níže uvedenými body, vězte, že nejsou zaměřeny jako útok, ale spíše jako užitečné rady, které se můžete rozhodnout dodržovat, abyste zlepšili své myšlení.

Nechat neúspěchy a nezdary definovat vaši sebehodnotu

Jednou z nejhorších věcí, kterou si můžete poškodit sebeúctu, je nechat své životní klopýtnutí a pády definovat vaši sebeúctu. Někteří z nás mají přirozeně větší sklon k aktivnějšímu negativnímu nebo neužitečnému sebehodnocení, které se spouští, když děláte chyby. Tyto chyby mohou být banální, ale v mysli začne narůstat strach z neúspěchu, který způsobuje, že se cítíte provinileji, protože narážíte na překážky, což pak zhoršuje vaše sebehodnocení. Pojďme to začít měnit, a to doslova. Prvním krokem k tomu, abyste si přestali připouštět neúspěch, předefinování neúspěchu. Za mnoha strachy stojí obavy, že něco uděláte špatně, budete vypadat hloupě nebo nesplníte očekávání – jinými slovy strach ze selhání. Když situaci, které se obáváte, předtím, než se o ni pokusíte, formulujete jinak, možná se vám podaří vyhnout se určitému stresu a úzkosti.Místo toho, abyste své neúspěchy používali jako důkaz podporující negativní vnímání sebe sama, využijte je jako cenné zkušenosti, které vám pomohly stát se člověkem, jímž jste dnes, nebo člověkem, kterým chcete být.

Nevystupování ze své komfortní zóny

Bojíte se zkoušet nové věci? Možná je to proto, že se bojíte, že by se vám nemuselo vyplatit vynaložit tolik úsilí. A tak se možná místo toho rozhodnete zcela vyhnout nepohodlí, které představuje vystoupení z vašeho bezpečného prostředí. Lidé, kteří zůstávají v komfortní zóně, často bojují s nízkým sebevědomím, protože uvíznou v kruhu průměrnosti a nízké motivace. Jako lidé jsme předurčeni k tomu, abychom poznávali svět a hledali sebe i druhé. Právě když se cítíte pohodlně, měli byste se bát, protože je to známka toho, že nevystupujete dostatečně daleko ze své komfortní zóny, abyste podnikli kroky, které vám pomohou povznést se a růst. Když nejste ochotni vynaložit práci na to, abyste vyzkoušeli nové věci, připravujete se o možnost jednoduše se o sobě dozvědět více, objevit silné stránky, o kterých jste nevěděli, a přeměnit své slabiny v příležitost k cílenému zlepšení.

Trávení času s přílišným množstvím negativity

Obklopování se negativní energií může vážně ovlivnit vaše duševní zdraví a vnímání sebe sama. Zamyslete se nad svými vztahy a sociálním okruhem. Trávíte čas s lidmi, kteří vyčerpávají vaši energii, místo aby vás osvěžili? Shazují vaši přátelé vaši hrdost a ignorují vaše radostné okamžiky? Trávení času ve společnosti nesprávných lidí vám může skutečně více vzít, než přidat, a někdy má schopnost změnit vaši realitu a vnímat se v negativnějším světle. Místo toho se obraťte na starostlivé lidi ve svém životě, kteří jednají ve vašem nejlepším zájmu a skutečně si vás váží.

Neudržování správného držení těla

Víte, že opravdu existuje důvod, proč lidé používají fráze jako „Stát zpříma“ a „Vzchopit se“. Špatné držení těla může mít přímý vliv a být hlavním faktorem nízkého sebevědomí. Zaujmutí vzpřímeného postoje vsedě tváří v tvář stresu může udržet sebevědomí, snížit negativní náladu a zvýšit pozitivní náladu v porovnání se shrbeným postojem. Kromě toho vzpřímené sezení zvyšuje rychlost řeči a snižuje soustředění na sebe. Pouhým sezením s rovnými zády, rameny vzadu a chodidly rovně na zemi jste odhalili užitečnou behaviorální strategii, která může pomoci zvýšit vaši odolnost, přepnout emoční reakce mozku a změnit váš pohled na věc tak, abyste se na ni dívali s posíleným myšlenkovým rámcem.

Přílišné omlouvání

Přistihnete se, že se omlouváte za věci, za které se omlouvat nemusíte, nebo za které dokonce ani nemůžete? Věřte tomu nebo ne, ale přehnané omlouvání může být významným znakem a důsledkem nízkého sebevědomí. Neustálým odmlouváním podkopáváte sami sebe a své názory, což může vést k nadměrnému sebeobviňování. S každou omluvou odevzdáváte kousek svého sebevědomí, což může vážně ovlivnit způsob, jakým vnímáte sami sebe. S každou zbytečnou omluvou zvyšujete pocity pochybností o sobě samých a nedostatečnosti, čímž si ubíráte z vlastní síly a postoje v dané situaci. Musíte se naučit dvakrát přemýšlet, než se omluvíte, a to tak, že si položíte tyto otázky: 1. Jsem skutečně zodpovědný za způsobení této situace? 2. Opravdu se zde musím za své jednání omlouvat? Pokud na jednu nebo obě tyto otázky odpovíte záporně, zadržte instinkt omluvit se a změňte svůj postoj k situaci. Jste v pořádku, všichni ostatní jsou v pořádku, jste v pohodě. Jednoduchá úprava frází může mít zásadní vliv na změnu vašeho postoje a zdržení se přehnané omluvy. Příště můžete místo omluvy, když přijdete někam o pár minut později, uznat své zpoždění a místo toho říct něco ve smyslu: „Děkuji za trpělivost, vážím si toho!“, a je to!

Doufáme, že pro vás byly tyto tipy poučné. Mnoho z těchto věcí se v souvislosti se sebeúctou přehlíží, ale uznání toho, jak můžete být zodpovědní za posílení a proměnu své sebeúcty, je skvělým ukazatelem sebeuvědomění a chvályhodného odhodlání k sebezdokonalování a růstu. Ať už jste na své cestě za duševním zdravím kdekoli, přeji vám hodně štěstí!