5 zlozvyků vedoucích k depresi

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 zlozvyků vedoucích k depresi

Trápí vás blízký člověk, který se v poslední době zdá být na dně? Nebo se snad obáváte sami o sebe? Možná vás zajímá, jak se lidé dostávají do deprese a jaké věci k ní vedou.

Deprese je složitější, než si mnozí lidé myslí. Příčiny nebo příznaky se mohou lišit případ od případu a lidé ji mohou prožívat různě.

Přesné příčiny deprese jako poruchy nejsou dosud stoprocentně známy. Výzkumy však ukázaly, že jako rizikové faktory deprese působí více faktorů, například: biologické, genetické, environmentální a psychosociální faktory.

I když ne všechny tyto faktory můžete ovlivnit, existují také určité návyky, které lidi vystavují většímu riziku deprese. Na druhou stranu to znamená, že existují návyky, kterým se můžete vyhnout, abyste depresi předešli nebo ji pomohli zvládnout.

Zanedbávání fyzického zdraví

Jedním z faktorů, které mohou pomoci depresi buď způsobit, nebo jí předcházet, je fyzické zdraví. Studie prokázaly, že některá onemocnění (např. onemocnění jater, chronická onemocnění, srdeční choroby) mohou způsobovat depresivní příznaky. Výzkum také odhalil, že deprese bývá častější u osob s jinými onemocněními (např. chronická bolest, cukrovka, roztroušená skleróza a další). V těchto případech může stres spojený s nemocí vyvolat depresivní epizodu. Některé zdravotní potíže, jako jsou problémy se štítnou žlázou nebo nedostatek vitamínů, mohou také napodobovat depresivní příznaky. Mohou to způsobit i některé léky, například léky na vysoký krevní tlak a prášky na spaní.

Ženy mohou mít depresivní příznaky také při kolísání hormonů. Mezi další faktory související se zdravím, které mohou člověka vystavit riziku deprese, patří: špatná výživa, příliš mnoho cukru a užívání návykových látek (drog nebo alkoholu).

Všechny tyto faktory naznačují, že zanedbávání fyzického zdraví může člověka vystavit většímu riziku deprese. Důležitá je správná výživa a zodpovědný přístup k příjmu potravy, včetně předepsaných léků. Ignorování změn ve vašem těle (včetně menstruačních cyklů u žen) se může stát škodlivým pro vaše duševní zdraví. Nezapomeňte se odpovídajícím způsobem poradit se svým lékařem.

Nechat stres nahromadit

Četné studie prokázaly, že deprese souvisí s počtem stresorů v životě člověka: čím více stresů se v průběhu času nahromadí, tím větší je pravděpodobnost, že člověk propadne depresi. Příkladem těchto stresorů je vystavení násilí, zanedbávání nebo toxické vztahy.

To znamená, že zanedbávání úrovně stresu, nezabývání se jím a umožnění jeho kumulace vás může vystavit velkému riziku deprese. Je důležité stres pravidelně zvládat, místo abyste ho uzavírali do sebe a nechali ho v sobě hromadit.

Je dobré se naučit, jak správně zvládat stresové události, a věnovat pozornost svému duševnímu zdraví. Pokud navíc můžete některé stresory ze svého života odstranit – například toxické přátele nebo nenaplňující zaměstnání či činnosti, které si můžete dovolit opustit.

Potlačování smutku

Ztráta může také vést k depresi. Může se jednat buď o odchod blízké osoby, konec vztahu, ztrátu zaměstnání nebo příležitostí, nebo o jiné závažné životní ztráty.

Truchlící lidé mohou pociťovat depresivní příznaky, jako jsou problémy se spánkem a jídlem nebo snížená radost z kdysi oblíbených činností – to vše jsou normální reakce na zármutek. Avšak zármutek, který není řádně zpracován a vyřešen, se může prodlužovat a může se stát neuspořádaným anebo přerůst v depresi. Pokud truchlíte nad ztrátou, dovolte si truchlit, protože potlačování pocitů může mít tendenci smutek prodlužovat a nakonec zhoršovat jeho příznaky.

Udržování negativního myšlení

Nízké sebevědomí a přílišná závislost, sebekritičnost a pesimismus mohou vést k depresi. I když k nim mohou mít lidé jako k osobnostním rysům sklony, posilování tohoto způsobu myšlení vás může vystavit většímu riziku. Můžete se domnívat, že nešťastné výsledky v životě, v lásce a v práci či ve škole jsou způsobeny vašimi vlastními nedostatky nebo věcmi, které nemůžete ovlivnit.

Je v pořádku zpracovávat a přijímat negativní pocity, ale setrvávání v sebekritických a pesimistických myšlenkách může být škodlivé. Přiznat si bolest je důležitou součástí života, ale je dobré si pak také zvyknout hledat pozitivní myšlenky, které by zpochybnily ty negativní. Příkladem mohou být vaše dobré vlastnosti a věci, za které jste vděční anebo jiné techniky pozitivní psychologie.

Kromě toho může nezdravé smýšlení o stresu zvýšit pravděpodobnost vzniku deprese. V konečném důsledku by bylo škodlivé myslet na stres pouze jako na špatnou věc, která vás může pohltit. Místo toho si raději přiznejte, že stres má i své využití. Výzkum ukázal, že vnímání stresu jako výzvy, která vám může pomoci dosáhnout velkých úspěchů a osobnostně růst, má pozitivní výsledky.

Neustálé uzavírání se před ostatními

Mnoho výzkumů také odhalilo, že deprese se častěji vyskytuje u lidí bez blízkých mezilidských vztahů. Osamělost je stresor, kterým prochází mnoho lidí.

Navázat přátelské vztahy a udržet si přátele může být těžké a stanovení vlastních hranic je stále důležité. Pokud si však zvyknete uzavírat se před lidmi nebo se vyhýbat navazování smysluplných vztahů, může to z dlouhodobého hlediska ohrozit vaši pohodu.

Ačkoli to může být obtížné, můžete se pokusit postupně navazovat vztahy – buď s lidmi, s nimiž byste se mohli chtít spřátelit, nebo s těmi, kterým na vás již záleží. Můžete se také připojit k organizacím zaměřeným na vaše zájmy, abyste našli podobně smýšlející lidi a podpůrné prostředí. Koneckonců žádný člověk není ostrov.