5 způsobů, jak si zlepšit nízké sebevědomí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 způsobů, jak si zlepšit nízké sebevědomí


Mít se rád a mít pod kontrolou své myšlenky není něco, co by nás učili ve škole nebo dokonce doma. Proto by vás nemělo překvapit, pokud trpíte nízkým sebevědomím. Podle studií se s nízkým sebevědomí potýká až 85 % lidí na celém světě. Pojďme se podívat na pár tipů, které mohou se zlepšením sebevědomí pomoci.

Ovládněte nové dovednosti a zdokonalujte se

Osvojení si nové dovednosti a práce na zdokonalování svého řemesla může vytvořit prostor pro sebelásku. Vytvořením prostoru pro učení se něčemu novému poznáte lépe sami sebe a poskytnete si prostor pro seberozvoj, který je tou nejlepší péčí o sebe.

Výběr fyzické dovednosti, jako je tanec nebo fotbal, nejenže vytváří pocit pohody díky přílivu endorfinů, ale může také pomoci vytvořit pocit sebedůvěry, když uvidíte, že jste v něčem opravdu dobrý. Bojové sporty, jako je MMA, box, karate nebo jiujitsu, mohou zejména urychlit pocity nezávislosti a sebelásky.

Neodsuzujte se

Pokaždé, když se přistihnete, že máte pocity beznaděje, bezmoci nebo nedostatečnosti, neodsuzujte se. Vzhledem k vaší jedinečné minulosti a zkušenostem je logické, že se vám tyto myšlenky honí hlavou. Zatímco u sebe si pamatujete každou drobnost, u ostatních lidí jejich neúspěchy a nezdary často nevidíte.

Pamatujte, že potvrzení negativních myšlenek neznamená, že s nimi souhlasíte. Jejich uznání je pouze prvním krokem ke změně. Dokud se aktivně nesnažíme své myšlenky vlastnit, jsou ovládány naším okolím a vnějšími faktory. Naše nezdravé vztahy se tak budou odrážet v našem myšlenkovém chování, pokud nebudeme aktivně pracovat na přerušení jejich cyklu.

Opačný postup

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, potvrzení platnosti jde ruku v ruce s opačným jednáním, než jak jsme byli naprogramováni jednat dříve. Dovolit si jít ven s přáteli, i když se vám to nízké sebevědomí snaží znemožnit, nechat se oslovit a zabrat prostor, když se cítíte nehodní, a nahradit myšlenky na sebepoškozování myšlenkami na udělání pro sebe něčeho dobrého, to vše jsou akce, které jsou jádrem této třetí dovednosti.

Jednání v rozporu se špatnými návyky, kterými jsme žili, bude pro většinu z nás zpočátku nepříjemné, ale brzy se stane přirozeným. Koneckonců nejsme svými myšlenkami, ale jsme myšlenkami, kterým dovolíme věřit a činy, které vykonáme.

Snižte emoční zranitelnost

Naše celkové zdraví je mnohostranné, a proto má smysl využívat interakce mezi naším duševním a fyzickým stavem ve svůj prospěch. Jedním z účinných způsobů, jak můžete začít s dovednosti eliminace stresorů. Dopřejte si dostatek spánku, relaxace a vyhýbejte se osobám, které Vás emočně zraňují.

Deník vděčnosti

Psali jste si někdy deník o sobě? Je toho tolik, za co můžeme být vděční – většinu z toho považujeme za samozřejmost. Pokud se cítíte zaseknutí, zamyslete se nad tím, jak byste vyjádřili vděčnost za někoho jiného. Můžete začít deníkem o kamarádovi a zkusit tento postup napodobit na stránce o sobě. Pokud se rozhodnete psát o milované osobě, zvažte, zda se o to s ní podělíte. Co myslíte, že by to mohlo udělat pro jejich sebevědomí? Nezapomeňte, že když povznášíme druhé, povznášíme i sebe.

Zkuste si na psaní deníku vyhradit čas po probuzení nebo těsně před spaním. Deník vděčnosti je výjimečný způsob, jak změnit naše negativní myšlenkové vzorce, které souvisejí se sebeúctou. Společnost nás nastavila tak, abychom měli pocit, že musíme změnit důležité části sebe sama. Sociální média šíří pocity nejistoty, které bychom jinak neměli, a společenské normy nás nutí se neustále podceňovat. Byli jsme naprogramováni tak, abychom se zaměřovali pouze na to špatné, a deník vděčnosti nám pomůže tento cyklus přerušit.