6 nepřiměřených nároků na sebe

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 nepřiměřených nároků na sebe

Jste na sebe často přísní? Máte pocit, že o sobě musíte mít určitou představu, i když víte, že byste neměli? Může být těžké se takto cítit. Abyste však mohli tuto situaci řešit, neexistuje lepší způsob, jak se zlepšit, než změnit způsob, jakým se vidíte.

Vždy musím být šťastný

Máte neustálou potřebu cítit se šťastní? Často cítíte radost z dosažení cílů, například z výhry, ale nakonec se jen krátce poté cítíte opět vlažně?

Neustálé hledání potěšení je často nemožný úkol. Teorie hedonické adaptace říká, že úroveň vašeho potěšení se po nějaké době nakonec vrátí na výchozí úroveň. Pokud se však k těmto vzpomínkám vážou sentimentální pocity, mají tendenci trvat déle ve srovnání s krátkodobými požitky.

Nejšťastnější lidé jsou často ti, kteří umí ocenit i ty nejjednodušší radosti. Často se věnují smysluplným činnostem, které jim dávají smysl. Nemusí to být nic velkolepého. Máte v životě něco (nebo někoho), co vám dává takový pocit?

Vždy musím být dokonalý

Cítíte potřebu být před ostatními nejlepší? I když je to pochopitelné, pokud jste profesionál, přílišná kritičnost k sobě samému může způsobit vážné příznaky deprese a úzkosti.

Perfekcionismus zaměřený na sebe bývá spojen zejména s vyšší mírou předčasných úmrtí u mladých lidí. Namísto přehnané kritičnosti k sobě samému přijímejte své slabosti a nedostatky s jemným soucitem. V každé vaší chybě se skrývá prostor pro růst, kterého lze dosáhnout pouze tehdy, pokud podniknete nějaké kroky.

Vždy musím být produktivní

Cítíte se provinile, když odpočíváte? Svět může být rychlý a skoro se zdá, že existuje tichý, ale všudypřítomný tlak na výkon, abyste s ním udrželi krok.

Když však ignorujete vlastní pohodu, můžete trpět nepříznivými důsledky, jako je stres a vyhoření. Podle psychologických studií má 70 hodinový pracovní týden téměř stejné výsledky jako 40 hodinový pracovní týden – což zdůrazňuje, že v úsilí, které vynakládáte, jsou jen malé rozdíly v produktivitě.

Místo toho je výhodné pracovat chytře a efektivně využívat svůj čas. Nechte své tělo naučit se odpočívat; občas si dejte teplou koupel, přečtěte si dobrou knihu nebo se projděte parkem. Vaše tělo si to rozhodně zaslouží.

Vždy musím naplnit očekávání

Cítíte se pod tlakem, abyste podávali výkony odpovídající společenským standardům? Máte pocit, že nemáte jinou možnost než plnit přání svých rodičů – i když s nimi bezvýhradně nesouhlasíte?

Společnost může na každého jedince vyvíjet tlak, aby se přizpůsobil jejímu vzoru.

Na druhou stranu přebírání cizích názorů a jejich přetváření na vlastní může mít pro vás z dlouhodobého hlediska nepříjemné následky. Studie ukazují, že dosažení cíle, který vám vnucují ostatní, neposkytuje stejné uspokojení jako realizace vlastních přání a tužeb.

Musíte se zamyslet nad tím, co vás činí šťastnými. A nevadí, pokud se vaše rozhodnutí neshodují s těmi, kteří vás milují a záleží jim na vás – stejně na nich nikdy nepřestávejte pracovat!

Vždy musím být s každým zadobře

Máte pocit, že musíte být se všemi zadobře? Na světě žijí miliardy lidí s různými povahami. Při vší složité dynamice, se málokdy najde někdo, kdo bude s každým dokonale vycházet. A to je v pořádku.

Pokud vás někdo nemá rád, nenechte se tím rozhodit a nemyslete si, že je to vaše chyba.

Je pravděpodobné, že potkáte nové lidi, kteří vám za tu námahu budou stát. A pokud ne, no… utěšujte se vědomím, že stále existují další, kterým na vás záleží.

Vše musím zvládnout sám

Je pro vás těžké vyrovnat se s nedostatky lidí a máte pocit, že je lepší dělat všechno sami?

Když jste sami, můžete se cítit méně vystresovaní, protože se nemusíte starat o ostatní lidi. Když nikdo jiný není nablízku, můžete se dokonce ocitnout ve velmi produktivním stavu mysli.

To však neznamená, že byste se měli zcela odstřihnout od toho, abyste požádali o pomoc, když se cítíte zaseknutí.

Komunikace s ostatními může být velkou pomocí. I když můžete být v jedné věci nejlepší, v něčem jiném budete vždy začátečník. A abyste se mohli rozvíjet, může vám žádost o pomoc od někoho jiného poskytnout tuto cestu ke zlepšení sebe sama a k dosažení dalších věcí.

Abyste mohli růst, je důležité zbavit se zranitelnosti z odmítnutí. Negativní zkušenosti z minulosti s druhými mohou sice formovat vaše pocity vůči ostatním, ale tím, že si vše necháte pro sebe, získáte jen málo.