6 příznaků úzkostné poruchy

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 příznaků úzkostné poruchy

Často se vám stává, že jste tak úzkostní, že je pro vás těžké normálně fungovat, a obáváte se, že se vám váš problém může vymknout z rukou?

Úzkostná porucha je duševní onemocnění charakterizované nadměrnými a intenzivními obavami, strachem a panikou, čímž se značně liší od všedních starostí, které čas od času zažívá každý z nás. Lidé s úzkostnou poruchou si také někdy natolik zvyknou na každodenní pocity úzkosti, že si ani nevšimnou, do jaké míry tyto pocity prožívají.

Pokud si nejste jisti, zda vaše obavy mohou být skutečně úzkostnou poruchou, přečtěte si tento článek a zjistěte, zda se vás týkají některé z běžných příznaků úzkostné poruchy.

Automatické myšlenky

Automatické myšlenky, jak název napovídá, přicházejí automaticky, téměř jako reflex, a je pro vás těžké je ovládat. Většinou jsou negativní a vždy vás dokážou srazit na kolena. Můžete například udělat malou, drobnou chybu na pracovišti, o kterou ani nejde, ale váš mozek vás automaticky donutí myslet si „jsem tak hloupý“. Nebo vám třeba kamarádka zrušila oběd, protože je nemocná nebo zaneprázdněná, ale vaše úzkost vám bude v myšlenkách honit hlavu „určitě mě nenávidí a nechce se se mnou stýkat“. Tyto myšlenky jsou jistě nepříjemné, ale jsou také iracionální a přehnané a bohužel u úzkostných poruch velmi časté.

Nerozhodnost

Je pro vás těžké rozhodnout se pro nějakou věc? S úzkostnou poruchou často přichází nerozhodnost. Prostě se nemůžete rozhodnout, jakou volbu učinit nebo jak se zachovat, a tak se rozhodnutí vyhýbáte. To se může často stávat u některých každodenních úkolů, ale také u některých důležitých životních rozhodnutí. Studie zjistily, že středoškoláci s vyšším skóre úzkosti byli nejčastěji nerozhodní ohledně svých budoucích profesních cílů. Může se to stát, protože když jste úzkostní, automaticky si myslíte, že výsledek vaší volby bude negativní. A protože se tohoto negativního výsledku velmi bojíte, trávíte více času přemýšlením o svém rozhodnutí a snažíte se najít alespoň jednu možnost, která by váši úzkostnou mysl uspokojila.

Prokrastinace

Podobně jako nerozhodnost, pokud trpíte úzkostnou poruchou, může se u vás projevovat i prokrastinace. Je to běžný příznak úzkostných poruch, jako je například panická porucha. Můžete se například obávat příští zkoušky, ale místo toho, abyste se na ni učili, rozhodnete se jít si raději někam s přáteli. Možná příliš přemýšlíte o příštím pracovním pohovoru, ale místo toho, abyste se na něj připravovali, sledujete seriály. Může to znít protichůdně, protože když se něčeho tak bojíte, jak to, že netrávíte čas tím, že se tomu snažíte zabránit? Znovu se vám stane, že obavy, které cítíte, jsou příliš velké a vy prostě nevíte, kde začít. Cítíte se tak zahlceni vším, co vás čeká, že to prostě všechno odložíte, abyste mohli pocítit alespoň dočasnou úlevu. Ale bohužel, když se termín blíží, uvědomíte si svůj omyl a vaše úzkost se ještě zhorší.

V hlavě vám pořád šrotuje

Často neustále přemýšlíte o určité události, problému nebo situaci? Například „co když se mi něco stane cestou do práce“ nebo „řekl jsem při tom rozhovoru něco špatného“? Máte pocit, že jste stále v hlavě a nemůžete před věcmi utéct, ať už je znovu prožíváte, nebo si představujete možné situace? Tomu se říká prožívání a je to další známka toho, že můžete trpět úzkostnou poruchou. Samozřejmě, pokud se to stává čas od času, když jde o něco opravdu důležitého, může to být jen známka normální starosti, která pomine, jakmile situace skončí. Když se to ale stává tak často, že máte pocit, že nemůžete vypnout mozek, může vám to velmi ztížit život.

Záchvaty paniky

Nadměrné obavy a strach mohou také způsobit, že zažijete záchvat paniky. Záchvaty paniky jsou náhlé epizody intenzivního strachu, během nichž můžete mít pocit, že se vám zastavuje srdce, a pociťovat myšlenky, že se stane něco velmi zlého, nebo dokonce že umíráte. Snadno ji poznáte podle některých rozlišitelných fyzických a emocionálních charakteristik:

  • zrychlený srdeční tep

  • intenzivní pocení

  • třes nebo chvění

  • dušnost

  • závratě, točení hlavy nebo mdloby.

  • pocit necitlivosti nebo mravenčení

  • svalové křeče

  • pocity nereálnosti nebo odtažitosti

Po prožití záchvatu paniky se můžete bát, že tento zážitek v podobných situacích znovu prožijete, a tento strach může případně vyvolat další epizodu, čímž se vytvoří začarovaný kruh strachu. Mnoho lidí s úzkostnou poruchou zažívá záchvaty paniky, a pokud patříte mezi ně, snažte se uvědomit si, že jsou neškodné: nezemřete a nic zlého se vám nestane. Nikdo si tím ale samozřejmě nechce projít.

Podrážděný žaludek

I když úzkost žije především ve vaší hlavě, může se rozšířit do celého těla a zanechat určité fyzické následky. Jedním z těch nejčastějších je podrážděný žaludek. Stres, který neustále pociťujete, vyvolává napětí v žaludečních svalech, takže vás bolí žaludek, nebo může ovlivnit hladinu hormonů a narušit vaše trávení. Bolesti žaludku spojené s úzkostí se mohou často objevit, pokud jste uprostřed záchvatu paniky.

Pokud tedy máte problémy se zažíváním (například bolesti), ale váš lékař si není jistý, že je způsobuje nějaký fyzický problém, mohou souviset s chronickým stresem anebo úzkostí.