6 znaků manipulace, které byste měli znát

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 znaků manipulace, které byste měli znát

Možná až příliš dobře znáte ukázkové příklady manipulace: Sourozenec, který vás nutí udržet tajemství, spolupracovník nebo spolužák, který na vás nespravedlivě svaluje vinu, partner, který vás nutí dělat rozhodnutí, která vám nejsou příjemná. Často však manipulátoři přicházejí z míst, kde bychom to nejméně čekali. A jak vztah postupuje, může být těžší se těmto projevům chování postavit i když o to stojíte. Podívejme se spolu na 6 častých znaků manipulace.

Dávají vám pocit, že se vždy mýlíte

Slyšeli jste někdy následující fráze: „To byl jen vtip, uklidni se“, „Tady jsi úplně vedle!“ nebo „Přeháníš to.“?

Manipulativní lidé ve vás vyvolávají pocit, že nikdy nemůžete udělat nic správně. Používají taktiku známou jako gaslighting – kdy vaše jednání banalizují, odvádějí pozornost a zveličují do té míry, že začnete pochybovat o své vlastní realitě.

Hlavním důvodem, proč to manipulativní lidé dělají, je často snaha dát najevo svou dominanci. Na začátku vztahu to nedělali, ale postupem času začnou pomalu odhalovat svou pravou tvář, čímž zraňují a narušují důvěru oběti.

Vytvářejí kontrolující ultimáta

Pokud vás někdo nutí, abyste si vybrali mezi ní a jinými aktivitami, přáteli nebo rodinou, je to varovný signál kontrolujícího chování. Může se také snažit izolovat vás od lidí, kterým na vás záleží, a vyvolat ve vás pocit, že se nemáte na koho jiného spolehnout než na ně.

Ultimátum v podstatě hrozba s následky. Zvyšuje napětí mezi partnery, místo aby ve vztahu podporovalo upřímnost a důvěru. Oproti tomu ve zdravém vztahu, místo toho, aby se partneři uchylovali k ultimátům, mohou své potřeby vyjádřit ohleduplným a jasným způsobem bez výhrůžek.

Využívají druhé ve svůj prospěch

Hranice pro manipulátory neznamenají téměř nic, protože mají pocit, že jsou povinni hrát společenskou hru po svém. Když mají na výběr, co je správné a co špatné, mají lidé s manipulativními sklony tendenci ustoupit tomu, z čeho by měli největší prospěch – i kdyby to mělo být na úkor druhých.

Často jsou odpojeni od emocí ostatních lidí nebo se o ně nezajímají, což jim usnadňuje získat to, co chtějí, na úkor druhého. Jediný způsob, jak je přimět, aby s tím přestali, je zdravě a asertivně jim sdělit své hranice a pevně si je bránit.

Posunují cíl

Když manipulátor řekne, že má ještě jednu prosbičku poté, co jste již splnili podmínky předchozí žádosti, posouvá branku. Manipulátoři to často dělají proto, aby někoho přiměli udělat víc, než se předtím zavázali. Tito manipulátoři mohou jít dokonce tak daleko, že po druhých požadují věci, které jim samotným připadají příliš problematické.

Toto chování může být obtížné odhalit, protože se často maskuje jako žádost a využívá naší touhy být prospěšný a zadobře s ostatními lidmi. Pokud se však ocitnete v podobné situaci, je možná na čase tento vztah přehodnotit.

Vyvolávají ve vás pocit viny

Už se vám někdy stalo, že na vás manipulátor vyvolal pocit viny? Manipulátory často přitahují lidé, pro které je obtížné postavit se na vlastní nohy. To jim usnadňuje relativně snadnou dominanci a kontrolu nad vztahem.

Mohou ve vás například vyvolat pocit viny za to, že trávíte čas raději s přáteli než s nimi. Mohou také vytáhnout dřívější událost, kdy jste zapomněli na jejich narozeniny, a použít ji jako munici proti vám v současnosti.

Schovávají se za krutý humor

Dělají si z vás vaši takzvaní přátelé bezohledně legraci? Jistě, je to v pořádku, pokud si z vás dělají legraci a v dobrém duchu si do vás rýpnou. Ale pokud to používají jako rafinovaný nástroj k tomu, abyste se cítili méněcenní, to už je jiný příběh.

Manipulátoři, kteří dělají zraňující vtipy, nehledí na vaše dobro a neberou ohledy. Může to být také známka toho, že se nad vámi snaží získat psychologickou převahu a vůbec si užívají vašeho nepohodlí.