6 znaků závislosti ve vztahu a jak se jí bránit

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 znaků závislosti ve vztahu a jak se jí bránit

Některé vztahy a začátky nových vztahů mohou být skutečně plné vášně a pocitu, že chcete být stále spolu. V těchto případech je normální, že chcete více intimity, i více času jeden s druhým a sdílet věci, protože jste poblouzněni.

Kdy však tyto pocity překročí hranici posedlosti? A jak poznáte, zda tento vztah je, nebo se změnil v závislost?

Závislostní vztah se vyznačuje tím, že dotyčná osoba ve vztahu posedle pokračuje, i když jí škodí, a používá ho jako únik od svých problémů, jako utišovač svých obav a výplň svých nejistot. Tyto rysy dělají ze závislého vztahu vztah toxický.

Jak ale poznáte, že jste v závislém vztahu? Je těžké si všimnout, že jste v některém z těchto vztahů, pojďme se podívat na seznam častých znaků, podle kterých závislost poznáte.

Máte absťák, když nejste spolu

Cítíte se nervózní nebo dokonce fyzicky nemocní, když nejste se svým partnerem? To může být známkou toho, že jste ve vztahu, který je závislý.

Závislost na vztahu, stejně jako jakákoli jiná závislost, může způsobit absťák, když s danou osobou nijak nekomunikujete. Zvláště pokud se tento vztah vyznačuje tím, že se rozchází a znovu dává dohromady. Pohlcení vztahem, úzkost, nutnost psát druhé osobě každých patnáct minut, když nejsou spolu, to vše jsou příznaky abstinence v závislém vztahu.

Tyto vzestupy a pády mohou způsobit výraznou chemickou nerovnováhu v mozku a ovlivnit, jak se závislý člověk začne chovat. Odvykání však není to jediné, co můžete v těchto případech pociťovat. Často můžete pociťovat i depresi a intenzivní pocit, že o něco přicházíte..

Kvůli emočním vlnám a touze se závislí mohou dopouštět nevyzpytatelného chování nebo chování, o kterém by dříve neuvažovali, jen aby mohli být s partnerem.

Neustálý pocit zklamání nebo zášti může snadno vyvolat špatnou náladu a ovlivnit nepříznivě sebevědomí, v reakci na to si leckdo může vytvořit negativní vztahové přesvědčení nebo dokonce přejít k užívání návykových látek, aby se pokusil otupit bolest.

Trávíte příliš mnoho času přemýšlením o svém partnerovi nebo vztahu

Přistihli jste se někdy, že neustále myslíte nebo sníte o své drahé polovičce? Možná dokonce odkládáte nebo neděláte určité věci jen proto, abyste na ně mohli myslet? Možná se u vás projevuje rys závislosti na vztahu.

Mluvíme zde o tom, že s danou osobou jste, nebo se z ní zotavujete. Pokud jsou všechny vaše myšlenky pohlceny touto osobou. Pokud vás myšlenky na tuto druhou osobu zcela pohltí a začnou negativně ovlivňovat váš život i v jiných ohledech, pak se z toho stala posedlost a jde o problém.

Pokud to nakonec negativně ovlivní i jiné oblasti vašeho života, například nemáte dostatek spánku. Nebo si musíte vzít volno, takže když jdete druhý den do práce, máte více práce a stojí vás mnohem více úsilí, abyste se zotavili z času stráveného s touto osobou. Tehdy začínáte vidět problém.

Impulzivní nebo riskantní životní nebo finanční rozhodnutí

Stává se vám, že děláte na poslední chvíli nebo impulzivní rozhodnutí (často negativní), která byste za jiných okolností nebo ve vztahu neudělali? Možná jste závislí na vztazích a chcete si udržet druhou osobu po svém boku tím, že ji ovládáte.

Aby se lidé vyhnuli opuštění, dělají mnohokrát impulzivní nebo riskantní životní či finanční rozhodnutí,u závislých vztahů někdy vidíme, že lidé dělají cokoli, co cítí, že druhá osoba chce, aby si je udržela ve svém životě. V případě, že se lidé rozhodnou, že budou chtít zůstat ve svém životě, je to pro ně velmi důležité.

Ale není to zdravý kompromis, lidé například utratí veškeré své úspory, kupují něco o čem myslí, že to partner chce a když to dostane, neopustí je.

Utracení veškerého majetku, půjčování si a další rozhodnutí, které vás mohou přivést do exekucí anebo insolvence jenom kvůli neopětované lásce není dobrá volba.

Veškerý váš čas je určen pro vašeho partnera

Kdy jste se naposledy viděli se svými přáteli, rodinou, nebo jste si dokonce udělali čas sami na sebe od té doby, co chodíte se svým partnerem? Pokud říkáte, že už je to dlouhá doba, kdy jste si s přáteli nebo rodinou ani nepsali, ani jim nevolali, pak jste možná na vztahu závislí a odřezáváte se kvůli němu od ostatních blízkých lidí.

Lidé v závislých vztazích mají tendenci přestat komunikovat a stýkat se s ostatními lidmi včetně rodiny a přátel, a to kvůli svému výhradnímu zaměření na vztah a druhou osobu. Chtějí se svým partnerem trávit co nejvíce času, a to i na úkor svých ostatních vztahů.

Toto odloučení od známých lidí může mít podobu a začít různými způsoby, včetně toho, že spolu méně mluvíte, nechodíte tolik ven, vytváříte si výmluvy, abyste mohli zůstat s partnerem, skrýváte věci před přáteli a rodinou atd.

Stejně jako u všech závislostí i zde platí, že určitá část vašeho já ví, že to, co děláte, není zdravé, i když si to nejste schopni vědomě přiznat, může se to projevovat tím, že před přáteli a rodinou skrýváte určité situace nebo skutečnosti, aby věci vypadaly lépe, než ve skutečnosti jsou.

Už nevíte, kdo jste

Všimli jste si, že v tomto novém vztahu už nemáte koníčky nebo neděláte to, co vás baví? Je to pravděpodobně proto, že veškerou svou pozornost upínáte na partnera a jeho přání.

Návykové vztahy se mohou vyznačovat obsedantní pozorností, která je věnována partnerovi, zatímco sobě samému je věnováno nedostatečné množství pozornosti, všechny zdravé hranice mizí, pokud jde o to, co lze pro partnera udělat nebo čeho se vzdát v naději na udržení vztahu.

To, čeho se vzdáte, zahrnuje vaše přání, potřeby, záliby a cokoli dalšího, co z vás dělá individualitu. Místo toho se staráte pouze o to, co chce, potřebuje a má rád váš partner.

Děláte všechno, co ten člověk chce, místo toho, abyste byli sami sebou a měli své zájmy. Děláte vše, co chce partner, a všechny své myšlenky, potřeby a přání házíte do větru. Tímto způsobem začínáte ztrácet smysl pro sebe sama a často pochybujete o tom, kdo jste, protože se už nepoznáváte nebo jste zapomněli, co v životě skutečně chcete.

Špatné vztahy mohou zničit sebeúctu a zabránit těm, kterých se týkají, posunout se dál v profesním nebo osobním životě.

Nejste schopni od partnera odejít

Kdykoli jste od sebe, vaše silné abstinenční příznaky jsou tak zdrcující, že se cítíte přemožení a slabí. Je to způsobeno chemickými látkami ve vašem mozku, které reagují na nepřítomnost dané osoby.

Chemické látky v mozku uvolňované při snaze o odloučení se výrazně liší od neurotransmiterů a hormonů uvolňovaných, když jste se svou milovanou osobou, hlavní chemickou látkou uvolňovanou v době stresu (včetně emočního stresu) je kortizol. Jakýkoli spouštěč (například ztráta milované osoby) uvolňuje chemické látky z noradrenergního systému (který zahrnuje uvolňování kortizolu a noradrenalinu).

Rozchod nebo odloučení od partnera v závislém vztahu lze popsat jako ztrátu milované osoby. To je důvod, proč vy, reagující na ztrátu partnera i na své obavy, tak silně pociťujete absťák.

Když čelíte dalšímu emočně dysregulačnímu odchodu od milované osoby, váš stresový systém se rozjede na plné obrátky a uvolňuje ve vašem těle stresové chemické látky, což vás motivuje k tomu, abyste s tím něco udělali!

Reakce těla je důvodem, proč mnoho lidí tvrdí, že nejsou schopni opustit vztah, přestože vědí, že je pro ně špatný.

Příčiny vzniku závislých vztahů

Existují různé příčiny, proč lidé do závislých vztahů vstupují. Pocity spěchu a vzrušení mohou být pro lidi trpící depresemi a úzkostmi závanem čerstvého vzduchu. Může poskytnout pocit bezpečí, pokud se někdo bojí opuštění. Pro některé lidi se vztahy stávají náhradní závislostí.

Lidé s úzkostí z opuštění mohou navazovat vztahy, aby tuto úzkost potlačili a pomohli si navodit pocit bezpečí.

Někteří mohou být v závislých vztazích, protože byli vychováváni v prostředí, kde nebyli rodiče emočně přítomní anebo vztah postrádal některou jinou důležitou kvalitu. Nemusely se tedy naučit činit vlastní rozhodnutí, nemusí se cítit bezpečně nebo pohodlně, pokud nejsou ve vztahu. Raději budou v jakémkoli vztahu než bez vztahu.

Někteří lidé se dostávají do závislých vztahů, protože vyrůstali v modelech závislých vztahů. Mohou si myslet, že právě tak má vztah vypadat.

Někteří lidé vstupují do závislých vztahů, protože jsou spoluzávislí, mají nízké sebevědomí a potřebují, aby jim jiný člověk řekl, že jsou v pořádku. Potřebují potvrzení, pokud nemají někoho jiného, kdo by jim řekl, že jsou potřební a nepostradatelní, budou se cítit velmi úzkostní a znervóznění. Pobyt v závislém vztahu jim dává pocit celistvosti.

Jak se osvobodit ze závislosti?

Odejít ze závislého vztahu nadobro může být těžké, ale je to možné. Je důležité si uvědomit, že zpočátku to bude velmi obtížné kvůli abstinenčním příznakům, ale z dlouhodobého hlediska to bude stát za to, protože si začnete dávat svůj život znovu dohromady.

Přijměte, že jste v závislém vztahu

Prvním krokem k osvobození je přijmout, že jste v závislém vztahu. To vám dává sílu hledat pomoc nebo způsoby, jak se z něj dostat.

Pamatujte, že člověk, který nepřijme nebo neví, že potřebuje pomoc, ji nikdy nedostane, protože pro něj je všechno v pořádku. Uvědomte si tedy a přijměte ve svém srdci, že jste v závislém vztahu, abyste mohli získat potřebnou podporu.

Vyhledejte pomoc

Jakmile jste si uvědomili a přijali, že jste v závislém vztahu, druhá věc, kterou téměř všechny stránky o psychologii, odborníci a instituce důrazně doporučují, je vyhledat pomoc psychoterapeuta anebo jiného odborníka v oblasti.

Překonat závislost může být těžké, takže mít po svém boku odborníka, který vás povede a povzbudí, vám může velmi pomoci.

Zaměřte se na věci, které vás baví, nebo objevte něco nového

Zdržení se může vyvolat silnou touhu po dané osobě a může vás svádět k tomu, abyste ji znovu kontaktovali. Proto se doporučuje, abyste svou pozornost a čas zaměřili na sebe, své potřeby, povinnosti, koníčky nebo objevili nové věci, kterými byste vyplnili svůj čas a mysl.

Může pomoci rozvíjet svou duchovní stránku a věnovat se každodenním činnostem, které zvyšují váš pocit klidu a pohody.

Aktivujte svoje zdroje opory

Vraťte se v tomto období pro podporu ke svým přátelům a rodině nebo k lidem, kterým nejvíce důvěřujete. Přestože návštěva psychoterapeuta a nekritické prostředí, kde si sami určujete co potřebujete, může pomoci, lidé se závislostí potřebují celou síť lásky a podpory, která jim pomáhá, stará se o ně, říká jim, když se vracejí, a má je ráda.

Postupem času chutě a pocity odezní, jakmile se chemické látky ve vašem mozku opět vyrovnají. Můžete se naučit a naučíte se žít bez této osoby a budete schopni jít dál.