7 nebezpečných zvyků lidí s nízkým sebevědomím

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 nebezpečných zvyků lidí s nízkým sebevědomím

Jak vidíte sami sebe? Jste si jisti tím, kým jste, nebo s tím hodně bojujete? Vidět v sobě hodnotu a hodnotu navzdory tomu, co si myslí ostatní a čím procházíte, je důležité pro vaši celkovou pohodu. Může ovlivnit to, jak myslíte, cítíte a chováte se sami k sobě, a také to, jak dovolíte druhým, aby se k vám chovali. Ačkoli si mnozí mohou myslet, že nízké sebevědomí vypadá jako někdo, kdo sedí sám a nechce pořád nic dělat, ve skutečnosti se může projevovat mnoha různými způsoby, z nichž některé vás možná překvapí.

Prokrastinace

Neustále odkládáte nebo se vyhýbáte věcem, které musíte udělat? Ať už jde o projekt do práce nebo odpovědi na e-maily a zprávy, tento zvyk odkládat věci může pramenit z toho, že máte nízké sebevědomí. Podle několika studií, které se zabývaly sebeúctou a prokrastinací, bylo zjištěno, že lidé s nízkou sebeúctou mají tendenci více odkládat a prokrastinovat své úkoly, protože tím mohou ospravedlnit špatný výkon a negativní výsledky. Abyste ochránili své sebevědomí před možností neúspěchu, můžete se záměrně sabotovat již na začátku. Tímto způsobem můžete v případě, že dostanete špatnou známku nebo uděláte chybu, svalit vinu na okolnosti a omezený čas, který jste měli k dispozici, místo na své schopnosti.

Pasivita

Podnikáte aktivně kroky k dosažení svých snů, nebo jen necháváte věci, aby se děly samy? Dalším návykem, který si můžete vypěstovat v důsledku nízkého sebevědomí, je pasivita. Může to znamenat nezájem a nezapojení se do každodenních činností nebo nechávání příležitostí projít kolem sebe, aniž byste se nad nimi zamysleli. Když máte nízké sebevědomí, můžete věřit, že nejste schopni dosáhnout svých cílů nebo snů. V důsledku toho vám může chybět motivace a odhodlání snažit se nebo podnikat kroky k tomu, abyste se přiblížili k dosažení toho, co chcete. Pokud se vám zdá, že věci, které chcete, jsou příliš ohromující a téměř nedosažitelné, zkuste si je rozdělit na menší kroky. Pokud se chcete stát publikujícím autorem, ale dělá vám potíže psát, můžete zkusit navštěvovat kurzy nebo si promluvit s lidmi, kteří mají v této oblasti zkušenosti. Postupně možná začnete zjišťovat, že jste v honbě za tím, co chcete, aktivnější.

Negativní samomluva

Jste na sebe velmi přísní? Způsob, jakým k sobě mluvíte, může ovlivnit váš postoj a chování, a tak pokud máte tendenci se k sobě vyjadřovat velmi negativně, je pravděpodobné, že vaše sebevědomí bude trpět. Možná jste k sobě přehnaně kritičtí, obviňujete se z věcí, které nemůžete ovlivnit, nebo se vždy zaměřujete na negativní stránku věci, místo abyste se na ni podívali z širšího hlediska. Nakonec, když se neustále obklopujete jen kritikou a negativitou, vaše duševní a emocionální zdraví půjde ke dnu. Pokud si tedy všimnete, že máte tendenci být velmi negativní, můžete se pokusit více si uvědomovat věci, které si říkáte, a ptát se, zda jsou pravdivé. Pomáhají vám tyto myšlenky, nebo vás jen zbytečně stahují dolů?

Izolace

Ignorujete v poslední době telefonáty a pozvání přátel? Je normální, že si čas od času chcete dopřát trochu času o samotě, ale důvodem k obavám se může stát, když se začnete dlouhodobě izolovat od všech ve svém okolí. S posledním bodem souvisí i to, že nízké sebevědomí může vést k negativním myšlenkám a přesvědčením, jako je myšlenka, že nejste hodni přátelství nebo lásky, nebo přesvědčení, že jste pro okolí přítěží. V důsledku toho se můžete začít izolovat od svých blízkých. Bohužel tím můžete skončit jen u ještě většího přežívání, často do té míry, že se již neshoduje s tím, co je pravdivé a skutečné. Z tohoto důvodu je důležité chodit ven a setkávat se s lidmi, aby vás tyto negativní myšlenky přestaly ovládat.

Konformismus

Souhlasíte s plány, přestože jste zaneprázdnění a nedostupní, jen proto, že nechcete nikoho naštvat? Když je vaše sebevědomí nízké, můžete se obrátit k tomu, abyste se zalíbili ostatním, abyste se cítili potvrzení a přijatí. I když je jistě dobré chtít pomáhat a starat se o druhé, může se to stát problémem, pokud to děláte jen proto, abyste získali uznání, nebo pokud tomu nakonec obětujete veškerou svou energii nebo duševní pohodu. Uspokojování lidí může také vést k vyčerpání a syndromu vyhoření, protože na sebe berete mnohem více, než jste schopni unést. Než se tedy pustíte do dalších plánů pro druhé lidi, nezapomeňte se zamyslet také nad svými vlastními potřebami a přáními a stanovit si zdravé hranice.

Perfekcionismus

Vždycky se přepracováváte, dokud svůj projekt nebo úkol nedokončíte k naprosté dokonalosti? Když máte pocit, že nejste dost dobří nebo hodní, můžete se snažit zdokonalovat věci kolem sebe, abyste si vytvořili iluzi úspěchu a úspěchu. Při nízkém sebevědomí se můžete obávat, že si o vás ostatní budou myslet, že jste neschopní, a přehnaně si to kompenzujete tím, že se snažíte všechno dělat dokonale. Protože to však není možné, může se stát, že budete ještě více vystresovaní a přetížení, někdy až k vyhoření. Takže i když je těžké si to přiznat, zkuste si připomenout, že dělat chyby je lidské.

Neschopnost přijímat komplimenty

Je vám trapné, když vás někdo pochválí za dobře odvedenou práci? Podle studie, která se zabývala vztahem mezi sebeúctou a pozitivní zpětnou vazbou, se zjistilo, že lidé s nízkým sebevědomím mají tendenci hůře přijímat komplimenty. Je to proto, že váš pocit vlastní bezcennosti je v rozporu s pozitivní zpětnou vazbou, kterou dostáváte. V důsledku toho se může stát, že nejste schopni přijmout pochvalu nebo si myslíte, že to, co je řečeno, je nepravdivé nebo z důvodu nedorozumění.

Závěr

Vztahovaly se k vám body? Máte problém s vnímáním své hodnoty? Pokud s tím bojujete, uvědomění si svých negativních myšlenkových vzorců nebo škodlivých návyků může být prvním krokem ke zlepšení vašeho sebevědomí. A nezapomeňte, že ačkoli mít o sobě pochybnosti je zcela normální, pokud to začíná vážně ovlivňovat váš každodenní život, může být užitečnější navštívit psychologa, aby vám mohl pomoci s tím, co prožíváte.