7 znaků rozpadajícího se vztahu

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 znaků rozpadajícího se vztahu

Stejně jako vás vztahy činí šťastnými, mohou nás také ničit, obzvláště kdy se vztah rozpadá. Pojďme se podívat na to, jak poznat rozpadající se vztah.

Oba se snadno rozčílíte

Jak často se s partnerem hádáte? Pokud jste tady, pak je vysoká pravděpodobnost, že odpověď zní „Hodně často!“. Všimli jste si, že vaše dobrá nálada (stejně jako partnerova) je stále kratší a kratší? Možná máte pocit, že vás neposlouchá, a tak ho s tímto problémem konfrontujete. K čemu to však vede? K dalším hádkám. Jak přesně k tomu došlo? Začněme tím, že kompromis je nezbytnou součástí každého vztahu.

Vraťme se k počátečním fázím a randění. Pravděpodobně jste měli jeden pro druhého tolik trpělivosti, že? Muselo se zdát, že zvládnete překonat vše. Aby dva lidé mohli spolupracovat jako tým, musí každý z nich jednou za čas dávat a brát, problém nastává, když už nikdo ve vztahu nechce dělat kompromisy.

Jste oba stále tvrdší? Vzpomenete si, kdy naposledy skončila vaše hádka klidně a dospěle? Možná jste si všimli, že mnohdy se hlavní problém hádka nevyřeší, místo toho se ukážou jen další a další problémy. To může být známkou toho, že ani jednoho z vás vztah nenaplňuje a v důsledku toho vznikají konflikty a frustrace.

Možná vám pomůže dát si navzájem prostor nebo se obrátit na vztahového poradce, který vám pomůže se vztahem.

Klesá vaše sebedůvěra a sebeúcta

Když na sebe myslíte, cítíte se posíleni? Máte silný pocit nezávislosti, lásky a zralosti? Vztahy vznikají ze vzájemné náklonnosti. Oba přirozeně uspokojujete potřeby toho druhého a vytváříte si šťastné a příjemné prostředí pro svůj růst.

Pokud se však podíváte do zrcadla a už v něm nevidíte schopného, silného člověka, je třeba provést přehodnocení. Postrádáte chuť do života? Cítíte se unavení a vyčerpaní, litujete se nebo srovnáváte svůj vztah s ostatními? Může to být velkým znamením, že máte nízké sebevědomí, které vám přinesl nepodporující partner.

Mít špatné dny je normální. Mívají je dokonce i slavní i úspěšní lidé, ale když máte své špatné dny, je vždy dobré mít někoho, kdo vás chápe a stará se o vás, a ne někoho, kdo vás ještě více sráží dolů.

Chybí vám náklonnost a intimita

Pozorujete výrazný úbytek způsobů projevování náklonnosti? To znamená, že si stále říkáte roztomilými jmény? Tu a tam se tajně políbíte? Máte vůbec spolu ještě pohlavní styk? Někdy si oba zúčastnění nevšimnou obrovské trhliny, která mezi nimi vzniká. Ale jiní lidé si toho určitě všimnou.

Když se vás přátelé najednou ptají na věci jako „Ahoj, jsi v pořádku?“, „Nechceš si o tom promluvit?“ nebo „Je to mezi tebou a tvým partnerem v pořádku?“, obvykle to znamená, že se něco děje a není to dobré.

Možná by bylo dobré udělat si zhodnocení vašeho současného vztahu. Jste v něm stále spokojeni? Pokud je vaše odpověď jiná než ano, pak si pravděpodobně budete muset promluvit s partnerem, abyste mohli problém probrat jako tým a zjistit, zda existuje řešení.

Chcete dělat cokoli jiného než partner

Páry, které jsou na pokraji rozchodu, se většinou vyhýbají přítomnosti toho druhého jako moru.

Je to proto, že pouhý pohled na druhého člověka v nich vyvolává pocity podráždění, únavy a někdy i hněvu. To je pro vztah špatné místo. Pravděpodobně to znamená, že žádná diskuse nemůže vyřešit žádné problémy, protože vždycky skončí hádkou. Nechcete s tím druhým trávit čas, a když už se vám to podaří, jediné, po čem toužíte, je dostat se pryč. Váš protějšek se stává vaším významným obtěžovatelem.

Váš partner má větší zájem o někoho jiného

Tato situace bezpochyby velmi bolí. Pro některé může být tou nejbolestivější. Měli jste někdy pocit, že si váš partner váží jiné osoby více než vás? Pravděpodobně je to proto, že tomu tak je. A někdy je lepší si tuto tvrdou pravdu uvědomit, než se nesmyslně vymlouvat. Mluví často o jiných lidech? Srovnávají vás? Všímáte si jejich tajemství a skrytých vzkazů? Je to na nic, ale pokud vidíte, že se k někomu jinému chovají tak, jak se dříve chovali k vám, nejspíš se posunuli dál, zatímco jsou stále formálně ve vztahu. Nebo hledají způsoby a záminky, jak ho sabotovat, aby ho mohli ukončit.

Když si všimnete, že vás partner do takové situace dostává (ať už vás podvedl, nebo máte pocit, že se k tomu chystá), je nejlepší o tom mluvit otevřeně. Řekněte mu, co cítíte, a sdělte mu, jaký bude váš další krok.

Stále myslíte na minulost

Měli jste to udělat lépe? Takové myšlenky vás pravděpodobně napadají právě teď. Možná se cítíte dost osaměle a závidíte ostatním lidem, kteří mají lepší vztah. Pokud jste se dostali do takového stavu, znamená to s největší pravděpodobností, že jste se ve vztahu setkali s nějakými problémy, které jste vy nebo váš partner odmítli. Tyto problémy, bez ohledu na to, jak malé se zdají být, mají tendenci časem narůstat. Proto je ve vztahu důležitá zdravá komunikace.

Vztahy nejsou vždy zářivé a krásné, někdy jsou to zahrada zarostlá plevem, o kterou musíte pečovat, abyste měli něco rostoucího a zdravého. Pokud jste tedy často smutní nebo pláčete nad tím, jak je situace špatná, vždy mějte na paměti, že existuje šance vše napravit. Vždy je prostor pro rozvoj, ať už jde o vašeho partnera, nebo ne.

Máte plán rozchodu

Umírající vztah se s největší pravděpodobností setkal s rozchodem nebo dvěma. Nebo jich bylo mnoho. Přestože ve vztahu stále žijete, máte neustálé myšlenky na rozchod? Pravděpodobně už s partnerem víte, že je čas se rozloučit, ale nechcete to riskovat nebo nevíte jak. Jak to uděláte? Je to správné rozhodnutí? Budete toho litovat?

Právě tyto neustálé otázky typu „co když“ jsou příčinou impulzivních rozchodů. Rozejdete se v okamžiku a druhý den se k sobě vrátíte, protože jste nepředpokládali obávané následky. Mějte na paměti, že žádný rozchod není dobrý. Ve své podstatě je to vždy tragická událost. Ale může to být řešení, abyste se měli lépe. Abyste se cítili lépe.