7 způsobů zotavení se z vyhoření

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 způsobů zotavení se z vyhoření

V poslední době se vyhoření stává běžným jevem jak mezi kancelářskými pracovníky, tak mezi studenty. Společenský a ekonomický tlak na vás může tlačit. Najednou zjistíte, že jste se příliš přetížili a doufáte, že splníte požadavky a povinnosti, které musíte udělat. V důsledku toho se nakonec cítíte přepracovaní a přetížení.

Vyhoření vám ubírá energii a motivaci, což způsobuje, že se nevyhnutelně dostáváte do koloběhu nevykonávání práce a pocitu stresu z nevykonávání práce. K vyhoření dochází postupně, proto je třeba včas rozpoznat jeho příznaky.

Vyhoření a syndrom vyhoření nezmizí samy od sebe. Vyhoření se může rozvinout a zhoršit do chronického stresu, který může způsobit přehršel dalších psychických a fyzických zdravotních problémů, jako je fyzické a emocionální vyčerpání, citová odtažitost, cynismus a pocit neúspěchu.

Odpočinek

Prvním a do jisté míry samozřejmým krokem je odpočinek. Abyste však zajistili, že si odpočinete a nevezmete si pracovní dovolenou, musíte si svou únavu přiznat. Vím, že to zní hloupě. Ale někdy věci chápeme intelektuálně a nedokážeme pochopit, co to znamená. Nejprve tedy naslouchejte svému tělu. Uznejte, co vám říká – říká vám, že jste unavení.

S tímto vědomím dělejte věci, které vám umožní odpočinek. Čtěte si knihu, dívejte se na mraky nebo dělejte cokoli, co umožní vašemu tělu a mysli se uzdravit. Respektujte svůj čas odpočinku. Nezačínejte pracovat na nějakém projektu, nezapojujte se do něčeho, co vám přinese stres, ani se nevěnujte práci. Odpočinek je nezbytný pro zlepšení funkce mozku a poznávání světa kolem.

Vezměte si volno

Než se vydáte na odpočinek, oslovte svého šéfa a požádejte ho o volno. V ideálním světě byste mohli odjet na dovolenou, aniž byste museli procházet byrokratickými procedurami. Tak tomu ale většinou není. Proto se před odjezdem určitě obraťte na svého šéfa. Až s ním půjdete mluvit, ujistěte se, že máte plán a zachováte si otevřenou mysl. Šance, že vám šéf dovolí vzít si měsíc volna, je malá, takže buďte ochotni přistoupit na kompromis.

Najděte si svou vášeň

Jsme víc než jen naše zaměstnání. Každý z nás má své osobní cíle, koníčky a vášně. S přibývajícím věkem však máme tendenci zapomínat na to, kým jsme jako lidé, a začínáme se definovat na základě práce, kterou máme, nebo toho, co děláme. Ale opět, jste víc než jen vaše práce. Já jsem víc než moje práce. Vzpomeňte si na to, až budete odpočívat. To vám může pomoci najít, proč děláte to, co děláte. Může vám to pomoci znovu najít vášeň pro věc.

Nastavte si hranice

Až se vrátíte z přestávky, nastavte si nějaké hranice. Tyto hranice vás ochrání před opětovným vyhořením. Tato změna sice může být pro vaše spolupracovníky trochu šokující, zejména pokud jsou zvyklí, že většinu práce děláte vy, ale není to váš problém. Ujistěte se, že jsou vaše potřeby jako zaměstnance vyslyšeny.

Ti, kteří jsou ve škole, mohou zaujmout jiný přístup, protože nemohou protestovat proti učebním osnovám, které vytvořil váš profesor. Stanovte si však hranice. Možná to znamená, že budete chodit jen na čtyři hodiny přednášek za semestr nebo se vzdáte členství některých společenských aktivit. Jde o to, aby váš rozvrh nebyl tak hektický a stresující. Změna tempa vám může připadat trochu zvláštní, ale opřete se do ní a oceňte ji.

Delegujte

Toto sloveso si obvykle vyhrazujeme pro lidi ve vedoucích pozicích, ale myslím, že je načase, abychom ho praktikovali v každodenním životě – bez ohledu na pozici. Neříkám však, abyste vše delegovali na druhé a zbavili se tak odpovědnosti nebo zodpovědnosti. Ne. Delegujte, když 1. víte, že někdo jiný odvede lepší práci, a 2. když je to nezbytně nutné. Když něco delegujete na někoho jiného, svěřujete mu tento úkol, takže buďte moudří v tom, na koho se rozhodnete věci delegovat.

Většinou bychom nejraději vzali veškerou odpovědnost na svá bedra sami. Tím však připravujeme někoho jiného o možnost učit se a růst.

Existují způsoby, jak delegovat úkoly na pracovišti i ve škole. Pokud například vaše spolubydlící řekla, že si uklidí svou část pokoje, nechte ji to udělat. Pokud váš spolupracovník řekl, že něco vyřídí, nechte ho to udělat.

Buďte soucitní

Do stavu vyhoření nás často přivádí naše vysoké sebevědomí a náročnost na sebe sama. Možná máte pocit, že jste schopní a máte vše pod kontrolou. Ale je v pořádku, že nemáte všechno pod kontrolou. Jen se musíte naučit, kdy ustoupit a nepospíchat.

Abyste to dokázali, musíte mít více soucitu sami se sebou, protože budete v pokušení skočit zpět a začít pracovat. Musíte se však mít rádi a dát přednost sobě.

Nebojte se dýchání

A konečně, jedním z nejlepších způsobů, jak se zotavit z vyhoření, je dýchat. Já vím. Jednoduché, že? Důvod, proč je tento bod na seznamu, je ten, že mnozí z nás zapomněli, jak dýchat. Nemluvím o mělkém dýchání, které při práci sotva vnímáte. Technicky se sice považují za dýchání, ale není to dýchání, které vám pomáhá. Dýchání je nesmírně důležité, protože přenáší kyslík do všech vašich orgánů a bez kyslíku vaše orgány odumírají.

Bez ohledu na to, zda jste student nebo zaměstnanec, dbejte na to, abyste si odpočinuli. Věnujte pozornost příznakům vyhoření a využijte tyto tipy, které vám pomohou se zotavit. Také neočekávejte, že se zotavíte přes noc. Dejte si čas. Pokud potřebujete pomoc, neváhejte se obrátit na psychologa.