8 návyků pro duševní odolnost

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

8 návyků pro duševní odolnost

Každý se chce stát fyzicky odolnějším, ale jak je to s odolností vaší psychiky? I psychickou resilienci lze posílit. Pojďme se podívat na 8 návyků pro zlepšení duševní odolnosti.

Smiřte se s tím, že nemůžete mít všechno pod kontrolou

Nemůžeme kontrolovat vše, co se nám děje, ale můžeme kontrolovat, jak na ně reagujeme. Jakmile to přijmete, můžete se naučit zbavit se zbytečného stresu způsobeného obavami z toho, co je mimo vaši kontrolu. Místo toho, abyste se zabývali neovlivnitelnými faktory, zaměřte svou pozornost na to, nad čím máte moc – totiž na sebe.

Nejprve se pusťte do malých výzev

Je snadné nechat se zahltit myšlenkou, že toho na sebe berete příliš mnoho, ale rozdělte si výzvy na zvládnutelnější části. Zpočátku si to můžete usnadnit tím, že budete dělat jednu věc po druhé – budete mít pocit uspokojení z každého úspěchu, což vás bude motivovat k tomu, abyste pokračovali, i když budete později čelit větším překážkám. To je účinný způsob, jak získat ve svém životě sebedůvěru a dynamiku.

Učte se z konstruktivní kritiky

Je snadné urazit se kvůli poznámkám druhých, ale dlužíte sami sobě, abyste se na kritiku dívali jako na způsob, jak se zlepšit a posílit. Kritiku nikdo nechce slyšet, ale někdy byste jí měli naslouchat, protože v ní může být kus pravdy, která vám pomůže učit se a rozvíjet své schopnosti. Bude pro vás mnohem snazší zaujmout optimistický přístup k obdržené zpětné vazbě, protože kritiku lidí můžete brát i jako malou výzvu k posílení své psychické odolnosti.

Nevzdávejte se

Psychicky silní lidé poznají rozdíl mezi vzdáním se a přijetím výsledku, který nemohou změnit. I když se věci nevyvíjejí podle očekávání nebo plánu – ještě není čas házet ručník do ringu. Selžete teprve tehdy, když se přestanete snažit úplně a ztratíte naději. Přijetí věcí tak, jak jsou, vám dá šanci zjistit, co bylo špatně, a přemýšlet o tom, co můžete v budoucnu udělat jinak.

Žijte s odvahou

Když se začne vkrádat strach, psychicky odolní lidé se svým pochybnostem a obavám postaví čelem. Místo abyste před těmito emocemi utíkali, opřete se do nich a přijměte je. To vyžaduje obrovskou dávku odvahy, protože strach není příjemný – ve skutečnosti je bolestivé čelit svým obavám – ale odvaha vás nakonec posílí. Odvaha znamená posunout se o krok dál, než jste kdykoli předtím, když čelíte nepřízni osudu, a vědět, že zvládnete všechny výzvy, které se na cestě objeví, když svůj strach přijmete.

Vyzývejte sami sebe

Stejně jako je třeba trénovat fyzicky, je nezbytné cvičit i mozek. Váš mozek je stejný jako jakákoli jiná část těla – při nadměrném používání se unaví a potřebuje přestávku. Duševně odolní lidé věnují svému mozku každý den čas na rozjímání a přemýšlení prostřednictvím četby nebo meditace, což stimuluje duševní růst a udržuje ho bystrým. Bez občasného odpočinku od přemýšlení se můžete snadno nechat zahltit negativními událostmi a emocemi. Pokud své mysli dopřejete trénink prostřednictvím meditace nebo jiné činnosti, která vás zajímá, budete schopni lépe zvládat stres, když vás začne přemáhat.

Buďte pokorní

Psychicky odolní lidé se nebojí mýlit, dělat věci špatně nebo přiznat, když vám někdo pomůže. Nemáte problém říct „pokazil jsem to“ a nikdy nepředstíráte, že máte větší znalosti, než ve skutečnosti máte. I když v určitých věcech něco umíte, vždy se učíte od ostatních, protože si uvědomujete, že nikdo není dokonalý a každý občas udělá chybu.

Přijměte sami sebe

Bez ohledu na to, co jste udělali, psychicky odolní lidé přijímají sami sebe a vědí, že každý dělá chyby. Stud a pocit viny vás pouze brzdí v osobním růstu, protože vám brání v tom, abyste po neúspěchu udělali pozitivní kroky vpřed. Místo toho, abyste se zabývali minulostí, soustřeďte svou energii na to, abyste se v budoucnu zlepšili tím, že budete mít soucit především sami se sebou. Čelit obavám vyžaduje odvahu, ale vědomí, že i přes ně jste hodni, je klíčem k tomu, abyste si byli celkově jistější tím, kým jste jako člověk.

Psychicky odolní lidé nemusí mít nutně větší sílu nebo znalosti než ostatní, ale mají jiné myšlení, které jim pomáhá dosáhnout úspěchu. Riskují, překonávají svá domnělá omezení a jsou odhodláni se nikdy nevzdat. Každodenním procvičováním klíčových návyků duševně silných lidí se můžete dostat ze zajetých kolejí a naučit se přijímat nepřízeň osudu s odvahou, optimismem, sebedůvěrou a vděčností za to, co vám bylo v životě dáno. A nezapomeňte, že bez ohledu na to, jak těžké věci se na vás valí, jste silnější, než si myslíte! Doufám, že vám udržování těchto 8 návyků může do značné míry pomoci rozvíjet psychickou resilienci.