8 projevů úzkosti

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

8 projevů úzkosti

Je snazší přehlédnout detaily věcí. Když trpíte úzkostí, obvykle si uvědomujete záchvaty paniky a další fyzické příznaky, kterými procházíte, ale existují některé návyky, které jsou tak běžné, že je přehlížíte a smetete ze stolu. Pokud však přetrvávají a děláte je opakovaně, může jít o příznak úzkosti. Nezapomeňte, že úzkost se u každého člověka projevuje jinak a její příznaky se budou lišit. Jaké jsou tedy některé návyky, které jsou ve skutečnosti příznaky úzkosti?

Neschopnost spát celou noc

Problémy s usínáním a udržením se v posteli a vždy brzké vstávání mohou být příznaky úzkosti. Vypadá to, jako byste měli stále něco na mysli, což vám ztěžuje skutečný odpočinek. Je důležité, abyste v noci spali 6-8 hodin. Pokud tomu tak není, mohlo by vám pomoci navštívit odborníka na duševní zdraví.

Kousání nehtů

Je to běžný zvyk, kterému nevěnujete příliš pozornosti, ale ve skutečnosti slouží k vyrovnávání se s neklidem a trápením ve vašem životě. Může začít už v mladém věku a může být vyvolán vnějšími událostmi, které ve vás vyvolávají pocit úzkosti, přetížení nebo nervozity. Bez léčby vás může provázet až do dospělosti, kdy se přistihnete, že si koušete nehty během jednání nebo na společenské akci.

Vytváření mnoha seznamů úkolů

Být organizovaný je pozitivní vlastnost a může lidem pomoci lépe usměrňovat své soustředění a čas. Když si však vytváříte dlouhé, nekonečné seznamy úkolů a několikrát denně si organizujete domácnost, může to být známkou úzkosti. Pokud máte pocit, že si nedokážete odpočinout, dokud nedodržíte určitou rutinu a nenaplánujete si další den, a zneklidňuje vás to, je dobré se obrátit na psychologa.

Všechno si dvakrát zkontrolujte

Lidé trpící úzkostí získávají kontrolu nad svým životem tím, že jsou během dne strukturovaní a posedlí. To může být příznakem úzkosti, zejména pokud zasahuje do vašeho každodenního života a brání vám v jeho dobrém prožívání. V takovém případě by bylo třeba vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta.

Nadměrné hraní si s vlasy

Pokud je neustálé hraní si s vlasy a tahání a kroucení pramenů vaším trvalým zvykem, může se jednat o chování snižující úzkost. Tahání za vlasy je sebeuklidňující chování, jehož cílem je zklidnit úzkost člověka. Extrémním koncem spektra je porucha zvaná trichotillomanie. Pokud se toto extrémní nutkání objeví, informujte o tom terapeuta.

Vyhýbání se očnímu kontaktu

Jako úzkostný člověk se cítíte dostatečně zranitelní už jen tím, že jste venku. Když se musíte dívat lidem do očí, je to ještě horší. Ve společenské situaci mohou vaše oči hledat východ, skenovat hrozby nebo shromažďovat informace o zážitku. Už tak máte pocit, že vás lidé odsuzují, takže když se jim díváte do očí, cítíte se ještě více odsuzováni a nepříjemně.

Omlouvání se jako reflex

Umět být osobně zodpovědný a vědět, kdy a jak se omluvit, je zdravá vlastnost. Když to však děláte nadměrně, začne to ztrácet smysl. Lidé s úzkostnými poruchami se cítí vinni za věci, které nemohou ovlivnit, a cítí potřebu se omlouvat, protože si obvykle berou věci osobně, takže se omlouvají téměř za cokoli. Mohou se dokonce cítit nedostatečně kvůli věcem týkajícím se jich samotných a omlouvat se i za to.

Spoléhání se na neživé předměty pro pocit bezpečí

Pokud zjistíte, že nemůžete odejít z domu s nějakým předmětem a že vás myšlenka na něj zneklidňuje, může to být příznakem úzkosti. Ať už se jedná o sluchátka nebo žvýkačku, pokud máte pocit, že se bez ní neobejdete a váš den je odsouzen k nezdaru, možná byste si měli promluvit o své úzkosti s psychoterapeutem.

Závěr

Nezapomeňte, že to, že vás baví uklízet a organizovat nebo se občas omluvit, neznamená, že máte úzkost. Pokud však některé z těchto věcí děláte nadměrně ve snaze snížit hladinu úzkosti nebo pokud vás to začalo znepokojovat, obraťte se na psychologa, aby vám pomohl. Úzkost vám sice lže o vašich schopnostech a zdraví, ale zdravá změna životního stylu a rogersovská terapie vám mohou pomoci zbavit se nadměrného stresu a stát se klidnějšími, vytrvalejšími a šťastnějšími.

Kategorie: Psychické strasti