Co by rodiče neměli dělat dětem?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Co by rodiče neměli dělat dětem?

Nikdo se nerodí s vědomím, jak být rodičem. Nejsem rodič, ale chápu, že rodičovství může být někdy těžké. Někteří rodiče se tolik soustředí na to, co by měli dělat, a zapomínají na to, co by dělat neměli. I když nejsem rodič, následující seznam se netýká jen dětí. Myslím, že je to něco, co by nikdo, bez ohledu na věk, nechtěl, aby mu ostatní dělali. Pojďme se podívat na to, co nedělat.

Ignorování svého dítěte

Ačkoli to mnoho rodičů nemá v úmyslu, je to jedna z nejčastějších věcí – ignorovat své dítě. Chápu, že život může být náročný, ale nikdy byste neměli své dítě ignorovat. Zdravý vztah mezi rodičem a dítětem zahrnuje dobře strávený čas. I kdyby to mělo být jen 20 minut, věnujte svému dítěti nějaký čas. Studie ukazují, že pokud jste při trávení času s dítětem rozptýlení, děti mají větší pravděpodobnost, že budou vyvádět a zlobit. Čas strávený s dítětem mu pomáhá cítit lásku a pocity bezpečí.

Srovnání s ostatními

I když je chci povzbudit, nikdy je nesrovnávejte s ostatními. Porovnávání jich nebo jejich úspěchů s někým jiným poškozuje jejich sebevědomí. Jako rodič byste měli své dítě přijmout se všemi jeho chybami a kompetencemi.

Narušování soukromí

Někdy je těžké potlačit zvědavost vědět, co vaše dítě dělá. Jsou chvíle, kdy chcete vědět více o jejich životě nebo o tom, co dělají. Narušování soukromí vašeho dítěte však není tou správnou cestou. Znamená to, že nerespektujete jejich soukromí a podkopáváte jejich vlastní autoritu.

Nejlepší cestou je navázat dialog. Mluvte s nimi. Možná vám neřeknou všechno, a to je v pořádku. Vaše děti jsou lidé a lidé si mohou nechat určité věci pro sebe. Tím, že jim otevřete prostor pro dialog a rozhovor, jim dáte svobodu vybrat si, co s vámi chtějí sdílet. Chcete-li s dětmi navázat rozhovor, veďte ho pozitivními povzbuzujícími otázkami a pokládejte otázky, abyste získali povědomí.

Tolerance vůči čemukoliv

Jednou z chyb, které se rodiče mohou dopustit, je přílišná tolerance. Ve snaze spřátelit se s dítětem zapomínáte, že jste jeho rodičem. I když chcete být přátelští a vytvořit jim prostor, aby se k vám v případě potřeby přiblížily, musíte jim také poskytnout vedení a korekci. Nechat své dítě dělat si, co chce, není v pořádku. Měli byste stanovit jasné hranice. Pomáháte tak dítěti pochopit, co je přijatelné a co ne – což je dovednost, která mu pomůže v pozdějším životě.

Upozorňování na chyby

Další chybou, které se někteří rodiče dopouštějí, je příliš rychlé poukazování na nedostatky vašeho dítěte. I když záměr může směřovat ke zlepšení a pokroku, pouhé poukazování na nedostatky vašeho dítěte v něm vyvolává neuvěřitelné narušení sebevědomí a sebeúcty.

Ignorace jejich duševní zdraví

Jednou z věcí, kterou by rodič nikdy neměl ignorovat, je duševní zdraví svého dítěte. Duševní zdraví člověka je také součástí jeho celkové pohody. Proto byste jako rodič a opatrovník měli považovat duševní zdraví svého dítěte za stejně důležité jako jeho fyzické zdraví.

Ignorace svého duševního zdraví

Poslední věc, kterou by rodič neměl dělat, je ignorovat své duševní zdraví. Rodičovství je náročné. Při péči o druhé je snadné zapomenout na péči o sebe. Měli byste se však v rámci možností snažit pečovat také o sebe. Vaše dítě je na vás závislé a potřebuje, abyste se o něj starali. Abyste to mohli dělat dobře, měli byste být také zdraví. Jak fyzicky, tak duševně a i drobné vypovídání se u psychologa pomůže k tomu, abyste se nestali toxickým rodičem.