Co s vámi dělá deprese?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Co s vámi dělá deprese?

Potýkáte se s hlubokou tíhou nebo smutkem, kterého se nemůžete zbavit? Je pro vás stále těžší vstát každé ráno z postele? Možná jste si uprostřed snahy přežít každý den nevšimli určitých změn ve svém životě – ve svých myšlenkách, návycích a pohybech.

Je důležité udělat krok zpět a zhodnotit sám sebe; zjistit, zda tyto změny nepociťujete, protože mohou být příznakem deprese. Je také důležité si je uvědomit a uvědomit si možnou souvislost s depresí, abyste se naučili být k sobě trpěliví při svém uzdravování.

Stáhněte se z aktivit

Ztrácíte zájem o věci, které vás dříve bavily? Možná jste si nevšimli, že činnosti, které jste měli rádi, jako je zpěv, čtení nebo třeba i posezení s přáteli, vás už tolik nebaví. Možná jste je dokonce přestali dělat úplně, ať už jste si to uvědomili, nebo ne.

Deprese je často doprovázena ztrátou zájmu nebo potěšení z činností, které člověka dříve bavily. Možná jste si toho nevšimli, ale mohli jste se stahovat ze stále většího počtu věcí, které vás dříve bavily.

Pocit bezcennosti nebo viny

Deprese obvykle zahrnuje pocity bezcennosti a nadměrné viny. Možná si věci vyčítáte více, než si uvědomujete, a ještě pravděpodobněji na sebe svalujete mnohem více viny, než si zasloužíte.

Například se můžete považovat za jedinou příčinu rozchodu, i když váš partner měl své vlastní chyby nebo byl toxický manipulant. V každodenních situacích se možná začnete zabývat událostmi, které nedopadnou dobře, byť by byly banální, a tyto drobné chyby nebo nezdary budete přičítat sobě. Můžete je považovat za důkaz svých vlastních nedostatků.

Aniž byste si to uvědomovali, můžete trávit spoustu času tím, že se zabýváte negativními zážitky a tím, co považujete za své vlastní chyby a nedostatky. Ve skutečnosti mohou být vaše myšlenky zastřené depresí, což vás vede k tomu, že se vidíte v nespravedlivě špatném světle.

Vyhýbání se nebo útěk

Negativní myšlenky a pocity, které depresi provázejí, mohou být zdrcující a obtížně zvladatelné. V důsledku toho se může stát, že se budete snažit před těmito myšlenkami a pocity uniknout nebo utéct.

Možná se ponoříte do svého telefonu nebo do známých televizních seriálů a filmů, případně budete dlouho do noci psát SMS, abyste unikli svým myšlenkám. Možná jen budete do nekončený procházet memy. Možná se budete vyhýbat i rozhovorům a přemýšlení o budoucnosti, protože to může vyvolat nepříjemné pocity.

Změna stravovacích návyků

Možná jste si všimli, ale možná také ne, že se změnila vaše chuť k jídlu. Je důležité věnovat chvíli zhodnocení, zda jste jedli správně.

Ztratili jste v poslední době chuť k jídlu? Možná jste jedli méně, nebo jste možná cítili potřebu se do jídla nutit. Na druhou stranu jste možná místo toho používali jídlo jako mechanismus zvládání deprese. Jídlo může být útěchou, ale deprese může způsobit, že se budete na jídlo spoléhat až příliš, což vede k přejídání a chuti na nezdravé jídlo.

Pohybujte se jinak

Stejně jako v případě změny chuti k jídlu může být depresí ovlivněno i tělo, nejen mysl. Možná jste si všimli nebo nevšimli změny i ve svém pohybu.

Vaše fyzické pohyby se mohly zpomalit, a to i bez vašeho úmyslu. Nejde jen o pocit pomalejšího pohybu – lidé kolem vás by to mohli pozorovat. Základní úkony, jako je chůze, vstávání z postele, psaní nebo podepisování, vám mohou při tomto zpomalení pohybu trvat déle.

Naopak se můžete místo toho cítit neklidní. I když si to neuvědomujete, možná se v poslední době vrtíte, chodíte nebo mnete rukama. Časté bývají rovněž pokrčené postoje.

Ztráta koncentrace

Další věc, které jste si možná ještě nevšimli, je pokles schopnosti soustředit se. V poslední době pro vás může být obtížnější se soustředit a rozhodovat. To může mít vliv na celou řadu každodenních činností. Možná zjistíte, že odkládáte domácí práce a odkládáte nebo máte větší potíže s úkoly či prací. Může být obtížnější plně se soustředit na to, co čtete nebo sledujete. Můžete se také přistihnout, že se s rozhodnutími, i když se jedná o drobné každodenní záležitosti, vracíte a vracíte.

Nezapomeňte, že pokud zažíváte některou z těchto situací, nejste sami, kdo se s těmito potížemi potýká. Navíc lepší pochopení těchto problémů vás přivede o krok ke zlepšení. Pomoci s depresí může pomoci návštěva psychologa, ale i změna návyků.