Deprese není jen smutek, pozor na ní!

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Deprese není jen smutek, pozor na ní!

Je přirozené, že se někdy cítíme smutní. Je to normální reakce na situace, které vás rozruší. V některých dnech může být tento smutek snesitelný, v některých dnech potřebujete pomoc, jak se s ním vyrovnat. Někdy však může přetrvávat několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců a jeho konec je v nedohlednu. Může ovlivnit váš každodenní život a změnit ho k horšímu. Když se to stane, už to není jen smutek, ale deprese.

Deprese není jedna jediná porucha se specifickým souborem příznaků, ale místo toho o ní můžete přemýšlet jako o kontinuu příznaků, které jdou od mírných (což je nejblíže smutku, i když je to stále jiné!) až po závažnější. Psychologové a lékaři věnující se duševnímu zdraví na základě této závažnosti určují různé „typy“ klinické deprese a podle toho diagnostikují své pacienty. To, že je vaše deprese „mírná“ a ne těžká, neznamená, že je váš problém méně závažný. Jen to pomáhá odborníkům zjistit, jaký je nejlepší přístup, aby vám pomohli.

Pokud si nejste jisti, zda je váš smutek něčím víc než jen smutkem, nebo pokud se obáváte, že byste mohli mít depresi, podívejte se na následující seznam, jak rozpoznat depresi.

Příliš mnoho spánku

Máte pocit, že se prostě nemůžete dostatečně vyspat? Buď se ráno probudíte a téměř hned poté jdete zase spát, nebo spíte až do pozdního odpoledne…

Příliš mnoho spánku během dne, a to i poté, co jste se vyspali celou noc, se nazývá hypersomnie a je jedním z nejčastějších příznaků poruch nálady, včetně deprese.

Když se cítíte smutní, můžete mít také pocit, že nechcete dělat nic jiného než spát. Možná se probouzíte o něco později než obvykle a přejete si, abyste ještě spali, ale většinou se vám podaří z postele nějak vstát.

Pokud však trpíte těžkou depresí, může se vám zdát, že váš mozek prostě odmítá být vzhůru. Můžete mít také pocit, že spánek je únikem z depresivní reality, ve které žijete. A i kdybyste chtěli vstát a něco dělat – prostě nemůžete, jako byste byli přikováni k posteli.

Tento příznak je nejen obtížný sám o sobě, spolu s tím, že pravděpodobně trpíte těžkou depresí, ale může vést i k některým dalším zdravotním problémům, z nichž některé zahrnují: potíže s pamětí, bolesti hlavy a migrény, přibývání na váze a srdeční choroby.

Sociální izolace

Smutek vás někdy může izolovat od přátel a rodiny. Možná máte pocit, že je těžké se s někým stýkat, když je vám smutno, a raději zůstanete ve svém pokoji a posloucháte svůj oblíbený smutný playlist, dokud tento pocit nezmizí.

Pokud však trpíte těžkou depresí, může vám trávení času s ostatními připadat jako povinnost, kterou neustále odkládáte. Bez ohledu na to, jak moc máte rádi své přátele, rodinu, partnera… prostě o ničí společnost nestojíte. Pobyt mezi lidmi může být svým způsobem dusivý, protože máte pocit, že jste nuceni se usmívat, smát, mluvit, zapojovat se… máte pocit, že se musíte tvářit, jako by se nic nedělo, protože si nedokážete představit, jak by to mohli pochopit.

Cítíte potřebu lidi od sebe odstrkovat, aby vás všichni nechali na pokoji, i když v hloubi duše toužíte jen po tom, aby byl někdo po vašem boku.Sociální izolace je past, do které vás deprese chytí – izolujete se, protože si myslíte, že to potřebujete, ale ve skutečnosti se tak cítíte ještě osamělejší a depresivnější.

Špatná osobní hygiena

Už se vám někdy stalo, že jste se cítili příliš unavení na to, abyste si umyli vlasy, a tak jste se rozhodli, že si na celý den prostě nastříkáte suchý šampon? Lidem s těžkou depresí připadá každý den jako vynechání sprchy.

Pokud se s tímto příznakem potýkáte, pravděpodobně se stydíte na to jen pomyslet, natož o tom mluvit. To se však stává mnoha lidem s depresí – celosvětový průzkum zdraví studentů ve školách ukázal, že u dívek a chlapců, kteří uváděli příznaky deprese, byla zvýšená pravděpodobnost špatné hygieny rukou a ústní dutiny, včetně toho, že si ruce myli zřídka nebo nikdy a zuby si čistili méně než denně.

To je jeden ze zjevných příznaků těžké depresivní poruchy, protože je to vidět na těle, nejen v mysli.

Může být nesmírně obtížné vyčistit si zuby, učesat se, osprchovat se nebo vyprat si oblečení. Může se to stát proto, že na to prostě nemáte energii, protože ani nevycházíte z domu, nebo můžete mít pocit, že to prostě nemá smysl.

Ztráta zájmu o koníčky a aktivity

Smutek může způsobit, že nebudete mít motivaci dělat věci, které vás obvykle baví. Možná se rozhodnete, že na ten film opravdu nechcete jít, nebo vynecháte sportovní trénink.

Když jste v těžké depresi, tento pocit se ještě prohlubuje. Téměř úplně ztratíte zájem o své koníčky a činnosti, které vás dříve bavily. Prostě už vám to nepřináší žádné štěstí. To může posílit nedostatek motivace, který pociťujete, a může to zhoršit vaše příznaky několika způsoby. Může vás to izolovat od ostatních nebo způsobit, že se budete cítit, jako byste už nebyli sami sebou. Také proto, že toho přes den moc neděláte, cítíte se neustále znuděně a nuda vám ponechává příliš mnoho času na špatné myšlenky, které vám neustále běží hlavou.

To se vám stává kvůli tomu, jak deprese ovlivňuje váš mozek – narušuje důležité hormony a mozkové struktury, které vám obvykle pomáhají zůstat aktivní a motivovaní.

Sebevražedné myšlenky

Když se cítíte smutní, můžete fantazírovat o tom, že na nějaký čas odjedete pryč od situace, která vás rozesmutňuje, a od starostí, které vás trápí. Pokud však sníte o tom, že odejdete nadobro, a přemýšlíte o tom, že si vezmete život, téměř jistě to bije na poplach a ukazuje, že můžete trpět těžkou depresí.

Nemůžeme dostatečně zdůraznit, jak závažný tento příznak je. Podle psychologických výzkumů má myšlenky na sebevraždu 4,3 % dospělých ve věku 18 let a starších a riziko sebevražedných myšlenek (suicidálních myšlenek) je vyšší u lidí s duševními poruchami. A právě to činí z deprese potenciálně smrtelné onemocnění.

Je srdcervoucí vidět někoho, kdo cítí takovou bolest, že si přeje, aby jediným řešením byla smrt. Ale s depresí je to tak: lze ji léčit. Medicína a psychologie ušly dlouhou cestu k rozvoji možností léčby (hospitalizace, léky, kombinace psychoterapie a farmakoterapie, podpůrné skupiny a mnoho dalších). A jakmile by se dostaly pod kontrolu ostatní příznaky deprese, dostaly by se pod kontrolu i sebevražedné myšlenky. Je důležité dát léčbě šanci.

Závěr

Pokud máte vy nebo někdo, koho znáte, sebevražedné myšlenky, okamžitě vyhledejte pomoc. Najděte si lékaře, který vám předepíše léky, zkuste se dostat do ambulancí toho mála psychoterapeutů, kteří působí ve zdravotnictví (psychoterapie je zdarma) a jsou neustále přetížení anebo vyhledejte pomoc soukromého pracoviště.

Kategorie: Psychické strasti