Jak se vyhnout vyhoření?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak se vyhnout vyhoření?

Únava a podrážděnost jsou běžnými příznaky vyhoření, které snadno identifikujeme. Vzhledem k tomu, jak se věci mají a jaké máme všichni v životě nároky, není divu, že vyhoření je častější, než si myslíte. Postihuje mnoho lidí po celém světě a nerozlišuje věk ani pohlaví. Pojďme se podívat na to, jak se vyhnout syndromu vyhoření a udržet si energii.

Zjistěte, co vás stresuje

Nejzřejmějším způsobem, jak se vyhnout vyhoření, je vyhnout se věcem, které vás stresují. Pro vysvětlení, vyhýbat se stresorům není totéž jako vyhýbat se povinnostem. Ano, měli byste se vyhýbat problémům, stejně jako byste se měli vyhýbat tomu, abyste si problémy vytvářeli sami.

Vyhoření se k vám může připlížit nečekaně, takže klíčem k tomu, abyste se vyhnuli vyhoření, je najít svůj stresor. Když se cítíte vyhořelí, věnujte chvíli času a zjistěte, co vám způsobuje stres. Ačkoli to zní jednoduše, může to vyžadovat, abyste se chvíli věnovali sebepoznání. Můžete se zastavit a zhodnotit, jaké chování nebo životní styl vás stresují. Například se můžete domnívat, že vás stresuje vaše práce. Protože se však práci nemůžete vyhnout, zjistěte, co vám v ní způsobuje stres. Možná to není práce samotná, ale může to být něco jiného.

Ukončete cyklus stresu

Vyhoření je důsledkem dlouhodobého stresu. Stres existuje v určitém cyklu. Nejprve se objeví stresor – něco, co váš mozek vnímá jako hrozbu. Může to být oznámení nebo situace. Stresor aktivuje chemickou kaskádu kortizolu a adrenalinu, která způsobí, že se dostanete do reakce boj, útěk nebo zamrznutí. Abyste odvrátili adrenalin, něco uděláte – stresově se najíte nebo si ve stresu pustíte seriál na Netflixu nebo prohlížíte memy. Dočasně to pomůže, ale stres přetrvává. Když je váš stres trvalý, neustále děláte něco, abyste na něj zapomněli. Setrvávání v této části stresového cyklu způsobuje vyhoření.

Chcete-li se vyhoření vyhnout nebo se z něj vymanit, najděte způsob, jak cyklus stresu ukončit. Akademické výzkumy v psychologii doporučují dokončit cyklus stresu, pohyb, dýchání, spojení s ostatními, kreativitu a emocionální uvolnění.

Spánek

Dobrý spánek je pro překonání vyhoření nebo vyhnutí se mu zásadní. Spánek je však to první, co při stresu obětujeme. Se spánkem často zacházíme jako s benzinovou nádrží, kterou doplňujeme, když potřebujeme. Spánek však není benzínová nádrž a dohánění nedostatku spánku prostřednictvím polehávání v posteli o víkendu nenahradí ztracený spánek.

Než se začneme zabývat tipy, jak se dobře vyspat, měl bych objasnit, co je to dobrý spánek. Dobrý spánek je regenerační. Můžete projít celým spánkovým cyklem, včetně spánku REM. Probouzíte se svěží, ne mrzutí nebo naštvaní.

Jak se tedy dobře vyspat? Upřednostněte spánkovou hygienu, což znamená, že alespoň 30 minut před spaním nekontrolujete telefon. Váš pokoj před spánkem má být tmavý, tichý a chladný. Dalším přístupem je připravit se na spánek psychicky i fyzicky. Fyzická příprava může znamenat, že před spaním nebudete jíst velká jídla nebo užívat doplňky stravy. Doporučuji najít si rutinu, která vám vyhovuje a pomáhá vám dosáhnout hlubokého spánku.

Věnujte se ostatním

Dalším způsobem, jak se vyhnout vyhoření, je dávat druhým. Dávání druhým produkuje oxytocin a ten může pomoci odvrátit vyhoření. Dalším způsobem, jak pomoci udržet vyhoření na uzdě, je pohyb, ať už jde o tanec nebo cvičení.

Dávejte sami sobě hodnotu

Posledním způsobem, jak se vyhnout vyhoření, je praktikovat sebelásku a ohled sám na sebe. Sebeláska vám může pomoci rozšířit soucit vůči sobě samým a dovolit si v tomto období o sebe pečovat,

Vyhoření může potkat každého. Nezáleží na tom, zda jste ve škole nebo v práci, vyhoření se plíživě dostaví, a to ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Pokud vás vyhoření postihne, věnujte se sami sobě. Dejte si pauzu a vyhledejte psychoterapii nebo jiný moment, kdy se můžete zastavit u svého života.