Jak zachránit vztah?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak zachránit vztah?

Vztahy, ať už platonické, nebo romantické, začínají zájmem a postupují k poznání a nakonec k porozumění. Aby se vztah vyvíjel, musí být oba zúčastnění ochotni pracovat na vzájemném porozumění. Někteří to bohužel v polovině vzdávají. Pokud byste chtěli posílit své vztahy, zde je několik tipů, které vám mohou pomoci.

Stanovte si hranice

Nastavení hranic ve vztahu se může zdát neintuitivní. Předpokládáme, že hranice slouží k tomu, aby se lidé drželi stranou. Nastavení a změna hranic vám však může pomoci posílit vaše vztahy. Účelem těchto hranic není držet lidi mimo, ale spíše to, co je vám oběma příjemné sdílet a co se o sobě v danou chvíli dozvíte. Slouží také k tomu, abyste ostatním sdělili své potřeby.

Doufejme, že se tyto hranice budou s rozvojem a prohlubováním vztahu měnit, protože oba od sebe budete potřebovat různé věci, jak budete vedle sebe růst.

Dbejte na svůj osobní prostor

Lidé předpokládají, že aby vztah fungoval, je nutné trávit každou volnou chvíli ve společnosti toho druhého, zejména v těch romantických vztazích to má být pravidlem. Tento předpoklad může vést ke konci vztahu.

Mnoho vztahů se posiluje časem stráveným odděleně. Každý, i ten nejextrovertnější člověk, potřebuje nějaký čas pro sebe. Čas strávený o samotě pomáhá osobnímu růstu a nezávislosti.

Když se intimita zhroutí do splynutí, není to nedostatek blízkosti, ale přílišná blízkost, která brání touze. Naše potřeba pospolitosti existuje vedle potřeby oddělenosti. Oddělenost je tedy předpokladem spojení: to je základní paradox intimity.

Buďte zranitelní

Pro někoho je projevování vlastních nejistoty děsivé, protože to znamená otevřít se někomu o svých chybách a negativních vlastnostech. Zranitelnost je brána jako stigma, pokud se však naučíte být zvědaví a přijímat věci, kterým nechcete čelit, otevře vám to dveře k růstu a lásce. Zranitelnost není chyba. Je to součást toho, kým jste.

Jak tedy může diskuse o zranitelnosti pomoci vašemu vztahu? Jeden z partnerů může například zjistit, že jeho sklon k mikromanagementu lidí souvisí s jeho strachem z opuštění – kontroluje rozvrh milované osoby jako způsob, jak nebýt nikdy sám. Odhalení se může vyvolat pochopení.

Travte čas spolu

Ano, to je v rozporu s tipem o trávení času o samotě. Ve vztazích a v životě však nic není dogmatem. Stejně jako oba potřebujete čas odděleně, abyste se rozvíjeli jako osobnosti, měli byste také trávit čas společně. Ve vztahu je třeba najít rovnováhu, kdy spolu oba trávíte dostatek času, ale ne příliš mnoho, abyste se oba unavili z přítomnosti toho druhého.

Trávení času, abyste se navzájem více poznali, a vzájemné poznávání je motorem, který posouvá vztah kupředu.

Přijměte odpovědnost

Pýcha a ego nemají ve vztahu místo. Mohou způsobovat napětí a vytvářet propasti. Ponechávání hádek bez řešení nebo odmítání omluv může ve vašich vztazích způsobit problémy. Snažte se tedy nést odpovědnost za to, co děláte a jak to ovlivňuje druhou osobu.

Važte si jeden druhého

Dalším způsobem, jak posílit váš vztah, je vzájemně se oceňovat. Vždy je zázrak, když je někdo ochoten jít po vašem boku. Ať už jako přátelé, nebo jako romantický partner, na tom nezáleží.

Ocenit někoho je způsob, jak mu ukázat, že jste vděční za jeho společnost. Někdy může být těžké dát někomu najevo, že si ho vážíte. Ale snažte se o to. Jako lidé se obvykle zaměřujeme na negativní aspekty vztahu. Proto je snadné cítit se nedoceněný, zejména v romantickém vztahu. Jedním ze způsobů, jak obnovit vztah, je připomenout si minulé okamžiky. Udělejte si výlet do vzpomínek se svým

Vztahy se nevyvíjejí ani nezlepšují samy od sebe. Růst není něco, co se děje jako mávnutím kouzelné hůlky. Vztahy vyžadují úsilí.