Jak zvládat depresi?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak zvládat depresi?

Život s depresí může být někdy příliš náročný. Nepředvídatelnost depresivní epizody může způsobit, že se život s depresí může zdát zdrcující a zdánlivě nepohodlný. Přijdou chvíle, kdy budete mít pocit, že vás deprese ovládá více než vy ji.

Deprese se však dá zvládnout. Tím, že minimalizujete stresory a budete trochu více v souladu sami se sebou, můžete začít svou depresi postupně porazit.

Obraťte se na psychoterapeuta

Domnívám se, že je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zvládnout svou depresi. I když můžete vyzkoušet mnoho dalších technik, jako je psaní deníku, abyste zvládli své příznaky, ideální je oslovit psychologa. Ti mají nástroje, které vám pomohou depresi zvládnout.

Život s depresí způsobuje, že se cítíte izolovaní. Máte pak pocit, že nemůžete navázat kontakt nebo přimět ostatní, aby pochopili, jak se cítíte. V tomto případě je psychoterapeut užitečný. Dobrý psychoterapeut vám vytvoří prostor pro uvolnění vaší emocionální zátěže. Budete plakat, smát se a mluvit o věcech, které nejste připraveni druhým otevřít. Doufejme, že vám tento proces poskytne katarzi a úlevu.

Psychoterapie je vhodným nástrojem vždy, když se vám život zdá příliš těžký.

Vyjádřete se jinak

V behaviorální psychologii existuje něco, čemu se říká sublimace. Sublimace je typem vyspělého obranného mechanismu, při kterém přebíráte nepřijatelné podněty a směrujete je do něčeho jiného. Pojem sublimace hrál roli v psychoanalytické teorii Sigmunda Freuda.

V kontextu deprese a dalších duševních potíží může být sublimace užitečná. Během depresivní epizody je vaše mysl zaplavena negativními rušivými myšlenkami. Tyto myšlenky mohou přicházet náhodně a zhoršovat váš pocit. Kdykoli se to stane, vezměte tyto myšlenky a přeměňte je v něco jiného. Použijte je jako palivo k vytvoření lepšího světa, než jaký vnímá vaše mysl. Tvořivost je skvělý způsob, jak sublimovat obtížné emoce. Tyto emoce můžete zaznamenat písemně, roztančit je nebo nakreslit.

Zlepšete si sebevědomí

Deprese snižuje vaše sebevědomí. Nutí vás pochybovat o svých schopnostech a pozitivních vlastnostech. I když se vám to může zdát těžké, snažte se na sobě najít úžasné věci. Vzpomeňte si na pozitivní věci o sobě. Cvičte se v sebelásce a dělejte činnosti, které vám pomohou cítit se lépe a sebevědoměji.

Pečujte o sebe

Je snadné zapomenout na svou pohodu, když vaše duševní zdraví není skvělé. Vaše duševní zdraví vám bere tolik energie, že se o svou pohodu prostě nemáte jak starat. Rozumím vám. Ale musíte se o sebe postarat. Jezte jídlo, po kterém se budete dlouhodobě cítit lépe, cvičte nebo dbejte na dostatek spánku.

Dodržujte rutinu

Rutina může znít všedně a nudně, ale může být užitečná, když se začnete cítit depresivně. Deprese vám dokáže ubírat dny a způsobuje, že se cítíte letargičtí a neproduktivní. Proto může být rutina užitečná. Zavedení rutiny vám může pomoci být a cítit se produktivní. Může se zdát, že rutina vás povzbuzuje k vysoké funkčnosti, ale může pomoci snížit stres. Stres je častým spouštěčem deprese. My, lidé, jsme tvorové zvyků, takže rutina nám pomáhá cítit se bezpečně, protože víme, co můžeme očekávat.

Najděte si tedy rutinu, která vám bude vyhovovat. Pokud potřebujete pomoc, obraťte se na psychoterapeuta, který vám pomůže s organizací vlastního života.

Stýkejte se s lidmi

Lidé mají tendenci být méně společenští, když jsou v depresi. Je to pochopitelné. Dnes už je to méně časté, ale poruchy duševního zdraví byly hodně stigmatizovány. Historie toho, jak byla deprese vnímána, může někdy ztěžovat socializaci s ostatními. Existuje také další pocit, že ostatní nepochopí, čím procházíte. I když to může být správné, přesto je dobré obrátit se na někoho, komu důvěřujete. Spojení s dobrými přáteli vás naplní oxytocinem a díky tomu se budete cítit lépe.

Deprese může být těžká, ale jste mnohem silnější, než si myslíte. Pokud máte pocit, že je to pro vás příliš těžké, obraťte se na někoho. Psychoterapeuta, přítele, člena rodiny. Nemusíte se s depresí trápit sami. Postarejte se o sebe!