Jste ve stresu? Pozor na jeho nakažlivost!

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jste ve stresu? Pozor na jeho nakažlivost!

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli můžete „chytit“ stres jako nějakou nemoc? Může být jednak vnitřní a pocházet z nečekaných událostí, ale také se můžeme dostat do stresu z pouhého pobytu ve společnosti lidí, kteří jsou ve stresu. Možná jste dokonce svůj stres přenesli na ostatní, aniž byste o tom věděli.

Psychologické studie ukázaly, že účastníci zrcadlili srdeční tep, dýchání a krevní tlak řečníků, kteří byli ve stresu, a řečníků, kteří se ze stresu zotavovali. K tomu dochází nejen na základě pozorování náznaků stresu u druhých, ale také kvůli chemickým látkám obsažených v dechu lidí ve stresu. Když vdechneme vzduch vypuštěný z úst vystresovaného člověka, jsme úzkostní a ostražití, čímž stres začíná.

Mohlo by nám pomoci poznat, zda jsme chytili pasivní stres, protože stejně jako stres, který běžně známe, ovlivňuje naše celkové zdraví a pohodu a způsob, jakým komunikujeme s lidmi kolem nás.

Máte problém udržet si pořádek

Ztrácíte někdy přehled o práci, kterou děláte? Máte pocit, že neustále nestíháte plnit úkoly a potřebujete je dohnat? Možná to souvisí s vaším pracovním prostředím. Už jen stres vám může způsobovat potíže s udržením pozornosti. Sednout si k plánům není tak jednoduché a zapamatovat si drobné detaily by se mohlo stát problémem.

Co se ale stane, když vám na talíři přibude stres ostatních? Může být ještě těžší udržet si přehled o plánech a věcech, které je třeba udělat, protože se vaše pozornost přesune jinam. Ve vašem mozku se rozezní alarm, který vám říká, že si máte dávat pozor, protože ostatní mají špatné období. Možná se budete potýkat s větším pocitem tlaku anebo úzkosti z toho, co děláte, a budete cítit potřebu přizpůsobit se situaci. A s těmito emocemi není nikdy snadné pracovat při rozhodování o důležitých termínech v kalendáři.

Snadněji se vyčerpáte

Cítíte se vyčerpaní poté, co vyslechnete problémy přítele? Je to přirozená reakce a – nebojte se – nedělá to z vás špatného přítele! Být ve společnosti lidí, kteří jsou ve stresu, vás stojí spoustu energie, zejména pokud se dokážete vžít do jejich situace. Je to proto, že reakce „bojuj, nebo uteč“, kterou máte, když čelíte nebezpečí, uvolňuje ve vašem těle stejné chemické látky, jako když jste ve stresu. Vyrovnávání se s velkým množstvím stresu je, jako by se vaše tělo neustále připravovalo na boj, ale nikdy nedostalo příležitost všechno to napětí vypustit.

Stres je sice nevyhnutelnou součástí denní práce, ale vaše tělo potřebuje prostoje, aby dobře fungovalo. Dlouhodobé setrvávání ve stresové zóně by mohlo způsobit, že budete emocionálně vyčerpaní a náchylnější k nemocem.

Pokud s vámi toto znamení rezonuje, může to být pro vás znamení, abyste se na chvíli stáhli a dopřáli svému tělu odpočinek a péči, kterou si zaslouží.

Častěji ztrácíte nervy

Stejně jako nemoc je i stres nakažlivý, a když ho v sobě dusíme déle, než jsme schopni zvládnout, máme tendenci vybuchnout. Ztratili jste kvůli stresu nervy před svými blízkými? Možná, že váš sourozenec prochází ve škole velkým tlakem a to, že jste ho viděli ve stresu už delší dobu, vás vedlo k tomu, že jste tento vztek a frustraci namířili raději na své rodiče. Když je váš stres způsoben stresem, který prožívá jiná osoba ve vaší rodině, říká se tomu zkřížení.

Ale co když jste měli obzvlášť náročný den ve škole nebo v práci a doma jste náhle vybuchli? Možná vám v tu chvíli připadalo nemožné udržet si celý den stres pro sebe. Všichni jsme se v podobném dilematu ocitli. Stejně jako vaše emoce, které máte v lahvích, když už dosáhly svého konce, nazýváme to výlevem. To je situace, kdy stres v jiném aspektu vašeho života, jako je práce a kariéra, ovlivňuje jinou důležitou část vašeho života, například vaši rodinu.

Hněv a frustrace, které cítíte, jsou přirozené emoce, které by měly jednou za čas vyjít na povrch, ale když se to děje častěji a v náhodných chvílích, nemusí to být jen projev stresu. Může to být také připomínka, abyste se zamysleli nad tím, jak zvládáte své emoce v blízkosti lidí, na kterých vám záleží.

Obáváte se, zda jste dostatečně dobří

Je pro vás obtížné ocenit sebe a svou práci? Cítíte nějak potřebu pracovat ještě usilovněji, i když jste odvedli to nejlepší? Někdy o své vlastní hodnotě pochybujeme kvůli tlaku okolí. Ostatní jsou ve stresu a my tyto negativní pocity zachycujeme jako znamení, abychom se vyvarovali chyb. Úzkostlivě si možná říkáte: „Nepokaz to!“ Dost dlouho na to, aby se tato mantra vyvinula v „To nestačí. Udělej to lépe!“, což by mohlo skutečně poškodit váš pohled na sebe sama.

Život s nízkým pocitem vlastní hodnoty a neustálé setkávání s událostmi, které vás nutí ptát se sami sebe, zda jste dost dobří, by nakonec mohlo vést k depresi a dalším problémům s vaším duševním zdravím.

Pokud vám nenávist k sobě samému za to, že jste nedosáhli svých očekávání, a podobné pocity nedostatečnosti připadají jako běžná součást vašeho systému, možná by bylo dobré se zeptat, zda váš život nezačala ovlivňovat nákaza stresem.

Kategorie: Psychické strasti