Kdy vyhledat pomoc psychoterapeuta?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Poměrně dlouho u nás byla duše tabu. Jít k psychoterapeutovi? Tím se nikdo nechlubil a často jsme ani nevěděli, kam se obrátit a jak to udělat. Tělu jsme se v posledních desetiletích věnovali ve fitness centrech a kosmetických salónech hodně, ale co naše psychika? Nezanedbávali jsme ji trochu? Možná jsme se smáli, že v jiných zemích má terapeuta skoro každý, ale zároveň jsme zapomněli myslet na své vlastní potřeby.

Je to velká chyba, zvlášť v současnosti, kdy naše země prochází ekonomickou krizí a kousek od našich hranic je válka. Hodně lidí se ještě nestačilo vyrovnat s problémy pramenícími z covidové pandemie, už na ně doléhají vysoké ceny a strach z budoucnosti. To, a ještě mnohem víc je zcela určitě důvod, proč vyhledat pomoc psychoterapeuta. Navíc právě celospolečenské krize hrají velkou roli i v mezilidských vztazích, hlavně ve vyhrocení problémů, které byly dlouho nevyřešené.

Jak reagujeme na krize

Do životní krize se můžeme dostat často i bez vlastního zavinění. Ne vždy ji umíme sami zvládnout, navíc každý člověk reaguje na krizové situace trochu jinak. Někdo nemůže spát, jiný má bolesti, obvykle psychosomatické, nebo trpí úzkostnými stavy. Další upadá do depresí, nebo trpí syndromem vyhoření. Anebo reaguje úplně jinak. Důležité ale pro mnoho lidí je už mít s kým o svých problémech mluvit“. A v tom je psychoterapie skvělým receptem. Zkušený terapeut vás nebude odsuzovat, ani vás nutit do věcí nebo rozhodnutí, která vám nevyhovují. Vyslechne vás, klidně opakovaně, a pomalu a v klidu s vámi bude hledat zdroj problémů. A postupně také způsob, jak jim může konkrétní klient nejlépe čelit.

Vztahy, rodina, kariéra…

Partnerské vztahy, manželství, úzká i širší rodina a zaměstnání jsou dalšími zdroji psychických problémů. Spory, rozchody, osamocení, hádky o majetek a někdy i o vyslovené malichernosti zná asi každý. Bohužel nastávají i situace, které nejde přejít úsměvem, nebo vyřešit hádkou, po níž se zase vše srovná.  Nemá smysl se trápit a největší problémy řešit jen voláním na krizové linky důvěry. I v osobních vztazích je důležitá dlouhodobá práce, ideálně s jedním terapeutem, kterému nebudete muset pokaždé znova vyprávět svůj příběh, ale s nímž budete krok po kroku hledat příčinu vztahových karambolů a způsob, jak je vyřešit, případně jak se s vyrovnat s nepříjemnou situací, pokud vyřešit jednoduše nelze.

Obdobně je to také v pracovních vztazích. Někdy stačí jen jeden nový kolega a pracovní pohoda je pryč. Důvodem stresu může být i snaha požádat o vyšší plat, nebo změnu pozice. A velmi často i vztahy s nadřízenými i podřízenými. I tady často pomůže se svěřit terapeutovi jako nezávislé osobě, která není vtažena do problémů na pracovišti. Umí se tak povznést nad často malicherné příčiny sporů a animozit, případně poradí, jak se s nimi vyrovnat.

Důležitá je také pravidelnost, s níž se své psychice věnujeme. Frekvenci návštěv u terapeuta si domluvíte sami podle svých i jeho časových možností. Pro terapii je důležitá pravidelnost a soustavnost, podobně jako u cvičení v tělocvičně. Postupně se naučíte, jak zvládat krizové situace sami a k terapeutovi se budete vracet třeba jen občas.

Co s životem

Někdy nastávají v životě situace, kdy nemusíme řešit žádnou krizi, nečelíme sporům ani zásadním životním krokům, ale přesto nám něco schází. Psychoterapeut umí klienta nasměrovat k poznání vlastního já, zmapovat jeho skutečné životní potřeby a třeba mu i pomoci znovu najít životní směr. I k tomu vám může pomoci terapie.

Terapie může být jak pro jednotlivce, tak pro páry. Partnerské krize často ani jednostranně řešit nejde a bez účasti obou stran je snaha terapeuta jen poloviční.