Lze si za peníze koupit štěstí?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Lze si za peníze koupit štěstí?

Jistě jste už slyšeli rčení, že „za peníze si štěstí nekoupíš“. Znamená to, že peníze vám mohou poskytnout pouze falešné a pomíjivé potěšení, nikoliv skutečnou radost, kvůli které stojí za to žít.

Existuje mnoho vědeckých výzkumů o souvislostech mezi příjmy, citovou pohodou a životní spokojeností, je tedy toto tvrzení pravdivé, nebo ne? Odpověď zní… „záleží na okolnostech“ Omlouvám se všem, kteří hledají jednoduchou odpověď, ale psychologie není jednoduchá.

Pojďme se podívat na podrobnosti. Zde je osm způsobů, jak si podle psychologických výzkumů lze a současně koupit štěstí za peníze.

Útěk z chudoby vás učiní šťastnějšími než shromažďování zbytečného bohatství

Psychologové a ekonomové si všimli, že ačkoli se příjmy v USA od roku 1950 do roku 2000 zdvojnásobily, emoční pohoda se v důsledku toho zjevně nezdvojnásobila. Mezinárodní výzkumy ukázaly, že účinky rostoucího příjmu závisí na tom, s jakým příjmem jste začínali.

Zatímco u nižších příjmů více peněz skutečně vytváří štěstí, protože vám umožní uniknout chudobě. U těch, kteří vyrůstají v chudobě, se obvykle objevují trvalé neurologické deficity, značná míra stresu a vyšší riziko duševních a fyzických onemocnění. Pokrytí základních životních potřeb a dluhů pomáhá tyto problémy odstranit, zmírnit hladinu úzkosti a zvýšit životní spokojenost.

S rostoucím příjmem je vliv peněz na štěstí slabší. Pokud máte dostatek peněz na pohodlný život, má na vaši emocionální pohodu větší vliv to, jak peníze utrácíte, než částka, kterou máte k dispozici. Experimenty sledovaly úroveň štěstí účastníků a odhalily, co jim do života přináší nejvíce štěstí. Ukázalo se, že nákupy, které lidi skutečně činí šťastnými, se velmi liší od toho, co většina lidí předpokládá.

Nákup zážitků vás učiní šťastnějšími

Koupili jste si někdy nějaký předmět jen proto, abyste si zvedli náladu? Nad hranicí chudoby nákup materiálních statků zvyšuje štěstí jen krátce. Účinek rychle vyprchá a vy se cítíte stejně jako předtím. Koupě zážitku, jako je návštěva zoologické zahrady, jídlo v restauraci nebo návštěva koncertu, má však obvykle dlouhodobější účinek na zvýšení štěstí. Zážitky dodávají vašemu životu novost, protože každá událost je jiná. Sbližují lidi a napomáhají vytváření sociálních vazeb. Vytvářejí vzpomínky a příběhy, které přinášejí radost po zbytek života. Zejména náročné zážitky, jako je horolezectví, se mohou stát životně důležitými okamžiky a rozproudit ten správný adrenalin.

Dávání druhým vás učiní šťastnějšími než utrácení za sebe

Lidé jsou ze své podstaty sociální, takže dělat radost druhým udělá šťastnými i vás. Psychologické studie v Kanadě a Ugandě daly účastníkům nějaké peníze a buď jim zadaly, aby je utratili za sebe, nebo je věnovali na charitu. Jednotlivci předpokládali, že utrácení za sebe bude šťastnější variantou, ale výsledky byly opačné. Ti, kteří přispěli na charitu, měli vyšší míru štěstí, a to i přesto, že přispěli z donucení, a ne z vlastní vůle. Zajímavé je, že skenování mozku ukázalo, že rozdávání peněz aktivovalo oblasti mozku obvykle spojené s přijímáním odměn.

Nákup mnoha malých radostí vás učiní šťastnějšími než několik velkých radostí

Šetříte na velkou dovolenou? Možná byste si to měli ještě jednou rozmyslet. Výzkumy ukazují, že četnost šťastných zážitků je důležitější než jejich intenzita. Jinými slovy, větší radost vám udělá, když si dáte dvě sušenky v různých dnech, než když sníte celé balení najednou. Kupování a vychutnávání drobností v životě může zvýšit variabilitu našeho života, prohloubit každodenní spokojenost a udržet naši náladu neustále povznesenou. Takže místo utrácení peněz za jednu velkou dovolenou by bylo šťastnějším nápadem utrácet je za pravidelné malé návštěvy s přáteli a ochutnávání nových jídel, pokud vám tedy tento způsob trávení času vyhovuje.

Když si koupíte jen to, co si můžete dovolit, budete šťastnější než když budete platit později

Výzkumy ukazují, že mentalita „kup teď, zaplať později“ vás nechá platit i štěstím. Netrpělivé nákupní chování, jako je hromadění dluhů na kreditních kartách nebo nespoření na důchod, zanechává v lidech z dlouhodobého hlediska mnohem horší pocit. Těm, kteří se věnují impulzivnímu nakupování, peníze kupují neštěstí. Těmto negativním důsledkům se můžete vyhnout tím, že budete žít v rámci svých možností, což má další výhodu. Když nedostanete to, co chcete, kdykoli to chcete, čekání vám může poskytnout bezplatné potěšení. Výzkumy ukazují, že očekávání budoucího nákupu vás činí šťastnými, někdy dokonce více než samotný nákup!

Nákup věcí, které šetří čas, vás učiní šťastnějšími než věci, které vám přidávají stres

Když uvažujete o koupi rekreačního domu u jezera, jaké představy se vám vybaví? Většina lidí si vybaví rybaření, západy slunce a klidné rodinné chvíle. Ale co kousavý hmyz, údržba, záplavy, stěžující si děti a dlouhé únavné cesty? Studie ukazují, že když se lidé snaží rozhodnout, co je udělá šťastnými, přehlížejí skutečnost, že mít více času a méně stresu vede k většímu štěstí než mít více peněz. Jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit své štěstí, je investovat peníze do služeb a zařízení, které vám uvolní čas. Stejně tak je nejlepší vyhnout se nákupům, které vám do života přidají časově náročné nepříjemnosti. Obzvláště chybné je kupovat nejlevnější variantu jen proto, že je nejlevnější. Malý nárůst spokojenosti z úspory nákladů nestojí za obrovský nárůst stresu z jednání s nekvalitním zbožím, které se rychle rozbije a přidá vám nepříjemnosti do života. Nedejbože stres z řešení reklamací. Nejlevnější nabídka nemusí být z hlediska potěšení nutně ta nejlepší!

Nákup věcí, které odpovídají vaší osobnosti, vás učiní šťastnějšími než věci, které tomu neodpovídají

Jsou všichni spokojeni s nákupem stejných věcí? Studie vedená psychology z Cambridgeské univerzity analyzovala 76 000 záznamů bankovních transakcí a zjistila, že lidé jsou šťastnější, když jejich nákupy odpovídají jejich individuální osobnosti. Například extrovertní lidé jsou spokojeni se zážitkem z návštěvy baru, zatímco introvertní lidé jsou spokojeni se zážitkem ze čtení knih. Ukázalo se, že osobnostní přizpůsobení nákupů má větší vliv na životní spokojenost než částka, kterou za nákupy utratili.

Spokojenost se svým příjmem vás učiní šťastnějšími než honba za společenským postavením

Další výzkumy naznačují, že štěstí nepramení z množství peněz, které máte, ale z množství peněz, které byste si přáli mít. Lidé vnímají své bohatství na základě porovnávání s tím, co vidí kolem sebe, a pokud mají pocit, že na něm ztrácejí, stávají se nespokojenými. Tato nespokojenost je extrémnější ve společnostech s vysokou mírou příjmové nerovnosti. Bez ohledu na to, o kolik se někomu zvýší příjem, vždy vidí ostatní, kteří jsou na tom lépe, takže jeho materiální aspirace jsou v nekonečném kruhu vždy mimo dosah.