Nebojte si říct o pomoc. Může přijít i úplně zadarmo!

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Komplikované rodinné či partnerské vztahy, finanční problémy, vážná nemoc, šikana v práci nebo ve škole a aktuálně dokonce strach z nákazy – to vše, ale i mnoho dalšího může být příčinou stresu a úzkosti. Zdaleka ne každý si umí s takovou situací poradit sám. Ideální je, pokud má svého stálého psychoterapeuta, ale daleko častěji je takový člověk v situaci, kdy psychickou pomoc musí teprve rychle hledat. A to může být problém zejména u osob ve složitější finanční situaci.

V České republice je sice poskytována psychoterapie hrazená státem, respektive zdravotními pojišťovnami, ale čekací lhůty na volný termín se v závislosti na konkrétním regionu pohybují od několika týdnů až do několika měsíců. Jenže člověk v krizové situaci potřebuje obvykle pomoc ihned. Proto tak dlouhé čekání může jeho stav ještě zásadně zhoršit.

Alternativou je psychoterapie poskytovaná soukromými psychoterapeuty, ale ta je hrazená. Představte si, že jste třeba v dluhové pasti a máte obavy z exekuce. Nebo jste samoživitelka, které ex-manžel dlouhodobě neposílá alimenty. V takovém případě si prostě nemůžete dovolit platit několik set korun týdně za pomoc, kterou ale na druhé straně velmi nutně potřebujete. Přesto ani v takové situaci není třeba propadat zoufalství. I soukromé psychologické poradny totiž mohou poskytovat své služby takzvaně „pro bono“, tedy bezplatně.

Termín „pro bono“ je mnohem častěji spojován s bezplatnými právními službami, ale také psychologové je poskytují. V některých poradnách se jedná například o anonymní krizovou intervenci. Co to znamená? Můžete přijít ve vymezeném čase a některý z psychoterapeutů se vám bude věnovat, obvykle půl hodiny až hodinu. Někdy jedna taková konzultace pomůže z nejhoršího, ale jindy je třeba péče delší.

Někteří psychoterapeuti tak poskytují lidem v tíživé psychické situaci, kteří si nemohou dovolit hradit běžné sazby za psychoterapii, možnost terapeutické pomoci zcela zdarma. Počet sezení s terapeutem je v takovém případě limitován na 10 a péče je poskytována v časech dle potřeb terapeuta, tedy v termínech, kdy nemá jiné platící klienty. Vzhledem k bezplatné službě si nelze termíny schůzek vybírat, ale je třeba se možnostem psychoterapeuta přizpůsobit.

Někdy jsou takové bezplatné služby podmíněny i dalšími záležitostmi, například si je terapeut se svolením klienta nahrává jako pracovní materiál pro školení juniorních psychoterapeutů. Samozřejmě si můžete být jisti, že nikdo záznam nepoužije k jinému účelu, než bylo dohodnuto. Soukromí klientů je pro každého psychoterapeuta stejně zásadní jako pro lékaře nebo právníka.

Pokud jste v tíživé situaci a nevíte kudy kam, nebojte se požádat o pomoc. Když nebudete mít aktuálně peníze na zaplacení, určitě se najde nějaké vzájemně akceptovatelné řešení.