Podle čeho si vybrat dobrého psychoterapeuta?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Podle čeho si vybrat psychoterapeuta?

Pokud se rozhodnete pro psychoterapii, je dalším krokem výběr konkrétního psychoterapeuta. Zorientovat se v dnešní nabídce psychologických služeb ovšem nemusí být zcela snadné.

Zdarma nebo za peníze?

Psychoterapie je dnes poskytovaná i mnoha neziskovými organizacemi. Různé poradny pro rodinu nebo manželství poskytují služby bez nároku na honorář v omezené hodinové dotaci. Druhou možností, jak se dostat ke službám zdarma je návštěva lékaře, který v závislosti na svém posouzení, vystaví žádanku k psychologovi. Takovou možnost ovšem nenabídne každému a zpravidla je nezbytné, aby došlo k jasnému naplnění klinických kritérií.

Další variantou jsou soukromé poradny anebo soukromé psychoterapeutické praxe, zde je však třeba zřetel že lidé bez patřičného psychologického vzdělání nabízí své služby jako koučink anebo jen terapii (kdy spoléhají na nedostatečnou regulaci tohoto odvětví v České republice). Standardní cena psychoterapie se v Praze pohybuje od 700 Kč až po několik tisíc korun za sezení, a často se odvíjí od vytíženosti konkrétního psychoterapeuta a místa, kde svou praxi vykonává.

Doporučení a recenze

Nejspolehlivější cestou, jak zúžit okruh psychoterapeutů je jejich filtrování prostřednictvím referencí. Poptejte se svých známých, kamarádů nebo rodiny. Navštívit při problémech psychologa je normální, a i když o této možnosti lidé sami od sebe nemluví, může Vás překvapit množství lidí kolem, kteří pomoc již vyhledali. Pokud máte z takových dotazů obavy, může Vám pomoci najít dobrého psychoterapeuta internet, v dnešní době lze najít recenze na cokoliv včetně psychologů.

Vzdělání a psychoterapeutický směr

Při hledání psychologa bývá na místě ověření, jaký obor má daný specialista vystudovaný. Psychologie je stále vysoce žádoucím oborem, a tak spoustu zájemců dá za vděk při splnění svých snů oborům zaměřených na psychologii na vzdělání anebo na psychologii managementu, případně soukromým institucím, které ne vždy mají dostatečné odborné zaštítění. I přesto, že člověk se zájmem může být dobrým psychologem, nese návštěva svá rizika, pokud se podíváme např. na psychology ve zdravotnictví nebo psychologii práce, bývá nezbytným kritériem pro přijetí ukončené magisterské vzdělání v jednooborové psychologii.

Další věcí je psychoterapeutický přístup, existují značné rozdíly mezi klasickou psychoanalýzou a z ní vycházejících hlubinných přístupů, humanistickými přístupy (např. logoterapie a Rogersovská psychoterapie nazývaná jako rovněž psychoterapie zaměřená na klienta) a kognitivně behaviorální psychoterapií.

Zaměření

Dalším faktorem může být zaměření konkrétního psychoterapeuta. Toto zaměření je důležité zejména u psychických onemocnění vyžadujících medikaci a u závislostí, kde mohou ustálená pravidla práce s klientem napomoci rychlejšímu terapeutickému procesu. Dalším kritériem pak je zaměření psychoterapeuta na klienty z hlediska věku, když se někteří psychologové zaměřují na práci s dětmi.

Osobnost a dojem

Na prvním setkání se formuje první dojem z psychoterapeuta. Pokud si domluvíte první sezení, neznamená to, že musíte ke konkrétnímu psychoterapeutovi docházet pravidelně. Vždy máte právo na změnu a možnost vyzkoušet si někoho dalšího. Sám se snažím poskytovat první sezení zdarma, aby klienti měli příležitost zjistit, zda pro ně má zrovna můj přístup smysl.