Psychoterapie: co očekávat a jak funguje?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

V západních zemích je psychoterapie považována za naprosto běžný a účinný proces, který je součástí lidského života. V Česku je bohužel opředena mnoha mýty a i ti, kdo k psychoterapeutovi dochází, se za to před svým okolím často stydí. Není ale proč. Terapie by se měla stát běžnou součástí životů nás všech.

To nejtěžší na samotné psychoterapii je odhodlat se udělat první krok. Kontaktovat terapeuta a objednat se k němu na první návštěvu. Jelikož naše společnost často na psychology hledí skrz prsty a lidi chodící k nim považuje napůl za blázny, není to nic jednoduchého. Svěřit se svým nejbližším, že chcete chodit k psychoterapeutovi, je velmi složité a chce to velkou dávku odvahy. Ale ti, kteří vás milují a chápou, vás podpoří a budou stát při vás. Psychoterapie je totiž jedinečný nástroj, jak se naučit se pracovat s emocemi, osvobodit se od svých traumat či negativních návyků a začít jednat i myslet zcela odlišně a lépe.

Ani pacient, ani lékař

Člověk, který přijde k terapeutovi, by se neměl považovat za pacienta. Není totiž nemocný. Jen ho něco tíží na duši. A trápí ho to natolik, že si s tím už sám nedokáže poradit, takže se rozhodl vyhledat pomoc odborníka. Psychoterapeut není lékař, je to spíš jakýsi průvodce, pomocník ve světě psychologie, který díky svým znalostem a zkušenostem dokáže vyvést lidi z jejich složitých životů a ukázat jim novou, lepší a šťastnější cestu vpřed.

Poslání terapeuta

První návštěva u psychoterapeuta se obvykle pojí se značnou nervozitou. Neznalý člověk netuší, jak to bude probíhat, na co se ho terapeut bude ptát, jestli mu to celé nebude nepříjemné a jestli to vůbec k něčemu bude. Všechny strachy jsou ale zbytečné.
Základem je nebát se a nemít zbytečně trému. Návštěva psychoterapeuta se velmi blíží například návštěvě nejlepšího kamaráda, který vás dokáže vyslechnout a umí poradit. Vše se zakládá na vzájemné důvěře, seznámení a víře, že ten druhý člověk je tu jen pro vás.
Terapeut vás nebude k ničemu nutit ani tlačit, nebude naléhat, pokud o něčem nebudete chtít mluvit. Podstatné je, abyste se na sezení cítili příjemně a neměli strach hovořit. Vše, co si řeknete, zůstane jen mezi vámi. A výsledkem by měl být váš lepší pocit a víra, že váš život může být jiný a lepší. A s každou další schůzkou by se ve vás ten pocit měl upevňovat a měli byste být čím dál tím více schopni překonávat své problémy a chovat se nebo přemýšlet jinak. S pomocí terapeuta, který se stane vaším rádcem a důvěrníkem, budete věřit, že to můžete zvládnout.

První návštěva

Jak to funguje v praxi? Najdete si terapeuta a kontaktujete ho. Dohodnete se s ním na termínu první návštěvy a přijdete k němu. První sezení je spíš seznamovací. Terapeut se vám představí a vysvětlí vám, jak vše bude probíhat, s jakou frekvencí, jak dlouhá budou sezení i jaká bude jejich cena. Pokud se vším budete souhlasit nebo se dohodnete na nějakém kompromisu, započne samotná terapie.
Je zcela na vás, o čem budete chtít mluvit. Terapeut vám dá prostor otevřít se a sdělit, co vás trápí a proč jste jeho pomoc vyhledali. Bude vám pokládat doplňující otázky, aby lépe pochopil, co vás přesně souží, v jakých okamžicích a jak se to projevuje. Bude ho nejspíš zajímat také to, jestli jste už dříve chodili k psychologovi či psychiatrovi, jestli vás trápí nějaké zdravotní či psychické obtíže a zda si je léčíte. Sám psychoterapeut vám neposkytne žádné léky ani zaručený životní recept – ale od prvního okamžiku se vám bude snažit pomoci najít cestu.

Dlouhodobá terapie

Nečekejte, že vám bude stačit jedna či dvě návštěvy. Aby byla terapie úspěšná, je potřeba docházet na ni dlouhodobě. Musíte si projít katarzí, musíte snést konfrontaci se svými problémy, musíte porozumět sami sobě.
Okamžik, kdy je terapie úspěšně ukončena, pozná sám terapeut. Pokud by zjistil, že jeho naučené metody na vás nefungují, doporučí vás k některému svému kolegovi, který k terapii například přistupuje jiným způsobem. Zkrátka bude se všemi možnými prostředky snažit, aby se terapie podařila, pomohla a aby klient neměl pocit, že jen zbytečně mluví o svých problémech, nic se nevyřešilo a jen ho to stojí peníze.
Je totiž zcela nepopiratelně prokázáno, že odborně vedená terapie pomáhá – jen je potřeba věřit v ni, věřit svému terapeutovi a snažit se sami v sobě najít odpovědi.