Psychoterapie ve zdravotnictví

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Psychoterapie na pojišťovnu

Psychoterapie je obor, jehož základní podmínkou je vysokoškolské vzdělání a ukončený psychoterapeutický výcvik. Ten trvá dle typu několik let a zajišťuje kvalitní a odborné vzdělání v tomto oboru, po složení závěrečné zkoušky již absolvent může praktikovat psychoterapii ve zdravotnictví, zpravidla zprvu pod odborným dohledem supervizora.

Kde se můžete setkat s psychologickou péčí hrazenou pojišťovnou? Především v nemocnicích či soukromých klinikách, psychiatrických léčebnách, ale i v rehabilitačních či lázeňských zařízeních.

Aby mohla být psychoterapie proplácena zdravotní pojišťovnou, potřebujete relevantní indikaci. To v praxi znamená, že zájemci o terapii s minoritními problémy jsou často odmítnuti. Ordinace psychoterapeutů jsou často minimálně zpola naplněné pacienty propuštěnými z psychiatrických léčeben, proto je těžké se do péče vůbec dostat.

Kdy se objednat na psychoterapii hrazenou zdravotní pojišťovnou?

  • Pokud vaše problémy jsou opravdu zásadní a život ohrožující. Výhodou tohoto typu péče je spolupráce psychoterapeuta s dalšími odborníky. Pokud se vašemu terapeutovi něco nezdá, je zde snadnější cesta k objednání např. k neurologovi, ortopedovi či jiným profesím, což zajišťuje komplexní léčbu. Samozřejmostí je i rychlejší cesta k přístrojovým vyšetřením – např. rentgenu, EEG atd.

  • Větší komplexita je zde i z hlediska vztahu psychoterapeut a psychiatr, který vám jako jediný z psychologických profesí může předepsat psychofarmaka. Máte jistotu, že jste svěřeni do péče opravdovému odborníkovi s ukončeným VŠ vzděláním a psychoterapeutickým výcvikem, který má platnou certifikaci, a je pod dohledem supervizora, který dohlíží na průběh léčby jeho pacientů.

  • Pokud si soukromého psychoterapeuta nemůžete z finančních důvodů dovolit. 

Psychoterapie na pojišťovnu rozhodně má svoje opodstatnění a je důležitou součástí celistvé péče v nemocnicích. Pokud ovšem vaše problémy nejsou vážné či postupně došlo jejich k úpravě, je vhodné v péči pokračovat soukromě. Jedna z nevýhod psychoterapie hrazené pojišťovnou jsou nepraktické termíny, kdy většina lidí je v práci a je tak nucena brát si volno, a dále striktní omezení počtu návštěv pojišťovnou.

Často není v tak malé časové dotaci možnost úplného vyléčení. Navíc nezřídka se nestačí vytvořit léčebný terapeutický vztah mezi psychoterapeutem a pacientem. Ano, přetrvává nálepka „pacient“, i když už jste v podstatě zdravý člověk, který na sobě chce dále pracovat. V těchto situacích je soukromá psychoterapie jasnou volbou.