Soukromý psychoterapeut

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Soukromý psychoterapeut

Vzhledem k tomu, že pro příjem k psychologické péči hrazené zdravotní pojišťovnou musí být vaše potíže již opravdu závažné, jinak se do péče z kapacitních důvodů v podstatě nedostanete, je soukromá psychoterapie optimální volbou. Pro soukromého odborníka nejsou žádné vaše obtíže moc zanedbatelné na to, aby vás přijal. To, že si návštěvu hradíte sami, vám oběma poskytuje obrovskou svobodu. Mnoho lidí zažívá vnitřní rozpolcenost při objednávání k doktorům obecně, jelikož nechtějí „obtěžovat“, mají pocit, že to ještě „není tak hrozné“. Pokud si však péči hradíte sami, najednou se opravdu nemusíte bát, že zabíráte místo někomu, kdo to potřebuje více. Neexistuje žádná hranice, kdy ještě byste neměli psychoterapeuta navštívit. Naopak. Přijít můžete lidně i preventivně nebo si o svých obtížích jen pohovořit.

Ačkoli provozování soukromé psychoterapie nevyžaduje striktní zdravotnickou dokumentaci, i tak byste si měli s terapeutem při první návštěvě ujasnit, proč chcete na psychoterapii docházet. Výhoda oproti psychoterapii na pojišťovnu je ta, že počet návštěv není nijak omezen – záleží jen na vás a psychoterapeutovi, s jakou frekvencí a po jak dlouho budete do ordinace docházet. A to se může v průběhu terapie postupně měnit. Zároveň máte zpravidla daleko lepší nabídku termínů a rychlejší možnost objednání. Což může být stěžejní, jelikož pokud někdo potřebuje pomoc, pro příjem k psychologovi na pojišťovnu by se opravdu načekal, a v některých případech se i ze snadno řešitelného problému může stát problém závažnější.

Ve zkratce – výhody soukromé psychoterapie

  • Rychlá, někdy vskutku okamžitá nabídka volného termínu. Oproti psychoterapii na pojišťovnu jsou nabízeny i odpolední a večerní termíny, je zde luxus nastavit termín dle požadavků klienta.
  • Nemusíte mít žádné doporučení ani předchozí vyšetření.
  • Možnost i velmi dlouhodobého docházení na terapie, nejsou omezeny počtem ani frekvencí.
  • Příjem k léčbě i s minoritními problémy či preventivně.
  • Vyhrazený čas na terapii není zkracován administrativními povinnostmi terapeuta, zdravotní dokumentace se píše jen velmi stručně pro potřeby terapeuta.
  • Vzhledem k tomu, že záznamy o terapii nikdo nekontroluje, můžete s terapeutem rozebírat i citlivější témata.
  • Pacient již není „pacientem“ v pravém slova smyslu, spíše je brán jako klient, zákazník – čili zdravý člověk, který má chuť na sobě dlouhodobě pracovat.