Trápí vás úzkost? Zde je 5 varovných signálů

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Trápí vás úzkost? Zde je 5 varovných signálů

V minulých článcích jsme se zabývali různými příznaky úzkosti. Známe běžné příznaky úzkosti, jako je bušení srdce, nervozita a rozrušení. Úzkost má také sociální příznaky, jako je agorafobie a přecitlivělost. Úzkost však může ovlivňovat vaše duševní zdraví i jinými způsoby. Níže uvádíme několik varovných signálů, že vás úzkost může trápit.

Je těžké pojmenovat emoce

Když se potýkáte s úzkostí, váš mozek se soustředí na problémy, které vás čekají. Provádí výpočty, aby zjistil, jak se bránit před domnělými hrozbami. Během této doby váš mozek vykonává více funkcí, aby připravil vaše tělo na boj nebo útěk; nemá tedy čas na introspekci.

Abyste pochopili emoce, které jsou základem vaší úzkosti, musíte být klidní a introspektivní. Možná se to nezdá důležité, ale pochopení vašich emocí vám může pomoci. Některé emoce slouží jako spouštěče. Když se naučíte rozpoznat své emoce, může vás to od záchvatu úzkosti odtáhnout zpět nebo vás to od něj odradí.

Máte potíže s vyjádřením svých emocionálních potřeb

Když jste úzkostní, může pro vás být obtížné rozpoznat své emoce. Ještě obtížnější pro vás může být vyjádřit své emoční potřeby. Tento problém je částečně způsoben běžným příznakem úzkosti – emoční dysregulací.

Emoční dysregulace označuje špatně regulované emoční reakce, které nespadají do tradičního nebo přijatelného spektra reakcí. Často máte pocit, že vás emoce ovládají. Jste často podráždění nebo rozrušení. Málokdy však víte, odkud tyto emoce pramení. V důsledku toho je pro vás těžké se vyjádřit.

Ačkoli emoční dysregulace jistě hraje roli ve vaší schopnosti otevřít se druhým, nemusí to být jediný faktor, který hraje roli. Pro osoby trpící úzkostí může být vyjádření emočních potřeb někdy problém. Možná se cítíte váhavě, protože se bojíte, co si o vás ostatní pomyslí. Mnoho lidí s úzkostí mělo úzkostný styl připoutání, kdy se v dětství nenaučili sdělovat své potřeby, protože je rodiče přesvědčili, že jejich potřeby jsou podmíněné. Proto můžete mít ve vztazích tendenci cítit se odtažití nebo nenaplnění.

Chronické bolesti nebo jiné zdravotní potíže

Mnoho psychologických studií zkoumalo souvislosti mezi chronickou bolestí a duševním zdravím a zjistilo, že některé stavy mají s chronickou bolestí společné neurologické souvislosti. Způsob a příčiny vzniku chronické bolesti se však u jednotlivých osob liší.

Jedním ze zajímavých příznaků úzkosti je, že se u vás chronická bolest objeví v období přechodu. Přechodná období v životě mohou být okamžiky velké radosti i velkého trápení. V důsledku toho můžete být ve větším stresu, a tím pádem i úzkostnější než obvykle. Stres a úzkost bohužel způsobují, že jste napjatí. Neustále napjaté svaly mohou vést k bolesti i vážnějším onemocněním.

O své emocionální vzestupy a pády se s ostatními nedělíte

Dalším příznakem úzkosti je, že se o své těžkosti nesvěřujete ochotně. Jedná se o subjektivní tvrzení a vůbec ne o definitivní známku úzkosti. Vztahuje se však k dalším psychologickým příznakům spojeným s úzkostí.

Lidé trpící úzkostí mají tendenci mít se na pozoru. V důsledku toho se nemusí snadno svěřovat druhým s věcmi, které prožívají.

Pokud tedy trpíte úzkostí a pociťujete tyto příznaky, obraťte se na psychoterapeuta. Psychoterapie vám pomůže zvládnout příznaky úzkosti.