Na co si vzpomenout, když je nám zle?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Na co si vzpomenout, když je nám zle?

Všichni jsme si už zažili horší i lepší dny. Jsou dny, kdy přijdete domů psychicky, fyzicky i emocionálně vyčerpaní. Kdy jediné, na co máte chuť, je ležet v posteli a spát. Někdy den sotva začal a už se rýsuje jako příšerný.

Cítíte se podráždění a přecitlivělí. Možná dokonce zadržujete slzy nebo jste museli odběhnout na toaletu, abyste se vyplakali. To je v pořádku. Většina z nás zažila špatné dny.

Těžké dny jsou nevyhnutelné

Někdy máme tendenci špatné zážitky katastrofizovat. V tomto myšlení snadno zapomeneme, že špatný okamžik může být příležitostí k učení. Považujte špatné dny za přípravu na budoucí špatné dny. Když budete mít za sebou zkušenosti ze špatných dnů, budete schopni zvládnout ty, které vás čekají.

Život bude vždy přinášet problémy a těžké dny. Bez ohledu na to, jak dlouho budou trvat (protože někdy se ze špatného dne může stát špatný týden), pamatujte, že to není navždy.

Život jde vždycky dál. Nikdy nezůstává stát, ať už si myslíte, že stagnuje sebevíc. Život je jako horská dráha; má vzestupy a pády. Zkuste si tu jízdu užít.

Je v pořádku dělat přestávky a požádat o pomoc

Špatné dny ve vás mohou vyvolat touhu držet se pod kontrolou a ovládnout svět. Je to trochu paradoxní, ale kontrola nám dává pocit bezpečí. Když ale máte špatný den, je v pořádku udělat si přestávku a požádat o pomoc. Nemusíte na sebe brát tolik břemene.

Obraťte se o pomoc na někoho, komu důvěřujete, ať už je to blízký člen rodiny, přítel nebo psychoterapeut.

Věřte si

Těžké dny vás mohou vyčerpat. V nejhorším případě mohou špatné dny způsobit, že se budete cítit méně sebejistí sami sebou a svými schopnostmi. Nejlepším lékem je věřit si. Navzdory tomu, čemu čelíte, jste stále silní, schopní. Proto si věřte a jděte kupředu.

Soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit

Náhlá krize může způsobit špatný den nebo ho ještě zhoršit. V těchto chvílích se soustřeďte na to, co můžete ovlivnit vy, pouze vy. Nesnažte se vzít na sebe více úkolů, než můžete zvládnout.

Zítřek nabízí nový začátek

Myslím, že největší útěchou pro špatné dny je příslib, který přináší zítřek. Zítřek je nový den. Je to příležitost obnovit své síly a přijmout výzvy.

Proto se nenechte odradit, když máte špatný den. Pečujte o sebe a věnujte se aktivitám, která vás naplňují radostí.