5 problémů chytrých lidí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 problémů chytrých lidí

Měli jste někdy pocit, že kdybyste byli chytřejší, měli byste v životě méně problémů? Všichni jsme si někdy přáli více inteligence, když jsme dostali špatnou známku nebo udělali hloupou chybu. Ale věděli jste, že vysoká inteligence může způsobit vlastní problémy? Pojďme se podívat na psychická trápení, která často řeší chytří lidé.

Syndrom impostera

Matematik Bertrand Russell kdysi řekl: „Základní příčinou potíží je to, že v moderním světě jsou hloupí lidé namyšlení, zatímco inteligentní lidé jsou plní pochybností.“ V tomto případě se jedná o to, že chytří lidé jsou plní pochybností. Zní vám tato pochybnost povědomě? Chytří lidé si nesmírně dobře uvědomují, kolik toho ještě nevědí, což může vést k syndromu impostera. Ti, kteří zažívají syndrom impostera, mají pocit, že si úspěch, kterého se jim dostalo, nezaslouží a že jsou podvodníci, kteří měli zatím jen štěstí. Neustále se obávají, že nejsou tak talentovaní, jak si ostatní myslí, a jejich neschopnost bude odhalena. Pokud to zní jako u vás, nezoufejte – najděte si důvody, proč si své úkoly užívat pro ně samotné, místo abyste úzkostlivě přemýšleli, zda jste v nich dobří.

Samota

Kolik věcí máte právě teď na seznamu úkolů? Pokud jste vysoce inteligentní jedinec, tento seznam pravděpodobně přetéká. Výzkumy ukazují, že inteligentní lidé mají větší schopnost řešit problémy a přizpůsobovat se novým výzvám. V důsledku toho se jejich čas více soustředí na velké cíle, které maximálně využívají jejich schopnosti. Bohužel to také znamená, že mají mnohem méně času na socializaci, takže jsou často sami. Pokud vám to připadá podobné, nezoufejte – výzkum také zjistil, že chytří lidé jsou osamělostí ovlivněni méně, protože sledování jejich cílů je může svým způsobem uspokojovat.

Analytická paralýza

Trvalo vám dlouho, než jste učinili své poslední velké životní rozhodnutí? Chytří lidé vědí, že je důležité si vše dobře promyslet, shromáždit informace a zvážit více perspektiv. To je klíčová součást toho, co je dělá chytrými! Ale také se trápíte nad malými rozhodnutími a nejste si vždy jisti správnou volbou? Pak možná trpíte analytickou paralýzou, kdy nad situací příliš přemýšlíte a nejednáte. Chytří lidé často zjišťují, že jejich inteligence pracuje proti nim, když čelí tomuto problému. Pokud vám to připadá podobné, nezoufejte – stanovte si časový limit na rozhodování a po jeho uplynutí se věnujte tomu, co vás napadlo, i když to není ideální volba.

Příliš vysoká očekávání

Byli jste někdy v dětství označeni za nadané dítě nebo vám bylo řečeno, že máte velký potenciál? Chytří lidé vědí, že to není tak povzbudivé, jak to zní. Často jsou zatíženi vysokými očekáváními, která jsou na ně po celý život kladena. Čelí neustálému tlaku, aby ve všem, co dělají, vynikali, bez prostoru pro neúspěch nebo průměrnost. Studie ukazují, že ti, kteří byli v dětství označeni za nadané, měli nižší psychickou pohodu a měli pocit, že jejich život zklamal očekávání všech. Pokud vám to připadá podobné, nezoufejte – raději oslavujte úspěchy, na které jste hrdí, než abyste přemýšleli o tom, kdy jste zklamali ostatní.

Problém s pochopením u druhých

Máte někdy pocit, že vás ostatní prostě nechápou, když se jim snažíte něco vysvětlit? Výzkumy ukazují, že chytří lidé trpí prokletím vědomostí. To znamená, že toho vědí tolik, že nedokážou přemýšlet perspektivou někoho, kdo tyto znalosti nemá. Nadšení, znalosti a odbornost v nějakém oboru mohou ve skutečnosti způsobit, že se někomu bude hůře vysvětlovat druhým. Výsledkem je, že komunikace mezi chytrým člověkem a nováčkem v oboru se může velmi rychle rozpadnout, když nováček nedokáže správně interpretovat to, co chytrý člověk říká, a chytrý člověk nedokáže pochopit, proč je nováček zmatený. Pokud vám to připadá podobné, nezoufejte – pravidelné získávání zpětné vazby o pohledu druhé osoby může pomoci tuto propast překlenout a vysvětlit složitá témata.