5 toxických návyků normálních lidí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 toxických návyků normálních lidí

Všichni máme některé návyky, na které jsme hrdí, některé, na které tak hrdí nejsme, a některé, které jsou toxické a které se musíme odnaučit. V dnešním článku se podíváme na 5 toxických návyků, které byste se měli odnaučit, pokud si nechcete škodit, ale je normální je mít.

Přílišná soutěživost

Ptáte se často spolužáků, kolik získali bodů v testu, nebo porovnáváte, jak dlouho trvalo kolegům udělat stejný úkol jako vám?

V dnešní době, kdy se všichni chceme předvést co nejlépe, máme tendenci zapomínat, že život je maraton, a ne krátký závod. Běhejte dál jen proto, abyste překonali člověka vedle vás, a možná zjistíte, že před vámi jsou další tisíce lidí. Zatímco se stále soustředíme na soupeření s hrstkou lidí kolem nás, máme tendenci zapomínat na milion dalších, o kterých ani nevíme.

Soutěživost je skvělá do té doby, než začne ovládat váš každodenní život a vaše vztahy s lidmi se omezí na potenciální konkurenty.

Hledání vnějšího potvrzení místo sebejistoty a sebeúcty

Navštívili jste někdy společenskou akci, kde jste se cítili sebevědomí, chytří a úžasní, jen aby vás přivítala nepříjemná osoba, která na vás něco kritizovala? Měla tato jediná poznámka potenciál zničit vám zbytek setkání?

Nebojte se, protože nejste sami. Výzkumy naznačují, že 55 % lidí si myslí, že jejich sebeúcta byla často, častěji nebo vždy spojena s tím, co si myslí ostatní.

Neustálé hledání vnějšího potvrzení však zanechá v kruhu nízké sebeúcty, úzkosti, deprese a způsobí, že slyšet chválu, souhlas a uznání ve všech aspektech života se stane návykovým.

Ignorování vlastních hranic ve snaze zalíbit se druhým

Vycouvali jste v pátek večer z učení, abyste si mohli vyjít s přáteli jen proto, že si z vás dělali legraci, že se v pátek učíte? Nebo jste si někdy vzali nepohodlné oblečení, protože jste se příliš obávali toho, jak by vás lidé vnímali, kdybyste se oblékli jinak?

Ať už jde o překročení citové nebo fyzické hranice, nikdy byste neměli žádnou z těchto hranic ignorovat nebo překračovat jen proto, abyste se někomu zalíbili. Správní lidé pochopí důležitost těchto hranic ve vašem životě.

Snaha dělat všechno najednou

Nebudete se moci soustředit na jeden úkol v danou chvíli, pokud se budete neustále snažit dělat více věcí najednou. Budete mít problém oddělit volný čas od pracovního nebo rodinného, protože se budete bát, že přijdete pozdě, prošvihnete důležitý termín nebo někoho naštvete. V důsledku toho se může stát, že své úkoly splníte včas, ale ne podle svých nejlepších schopností.

Prvním krokem je zjistit, kolik práce můžete reálně stihnout. Zvažte, co musíte udělat denně, týdně, měsíčně a ročně, abyste mohli navrhnout časový plán, který nebude příliš omezující nebo zatěžující.

Bát se dělat chyby

Dělat chyby je součástí cesty. Cesty k úspěchům a úspěchu. Kdybyste si neodřeli koleno, když jste se učili jezdit na kole, naučili byste se, že nemáte jezdit po kamenech nebo bahnité cestě?

Stejně tak byste neměli od něčeho odbíhat jen proto, že se bojíte, že byste mohli udělat chybu. Chyby jsou někdy nezbytnou součástí procesu učení.

I když to může být někdy těžké, soustředění se na svou pohodu je klíčem k odnaučení těchto typických toxických návyků. Začněte tedy dělat malé kroky směrem ke spokojenějšímu a šťastnějšímu životnímu stylu tím, že budete provádět úpravy svým vlastním tempem.