10 skrytých příznaků stresu

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

10 skrytých příznaků stresu

Všichni máme náročné dny v práci nebo ve škole, ale příliš často si dnes dovolíme být tak zaujatí, že nám to způsobuje stres a vyhoření. Protože je však dnes mnoho lidí přepracovaných, možná si ani neuvědomujete, kdy vám vaše tělo říká, abyste si odpočinuli. A pokud nebudete věnovat pozornost svému zdraví a pohodě, rychle propadnete vyhoření.

Důležité je také zabránit tomu, abyste se do tohoto bodu dostali, a to tím, že budete mít hladinu stresu pod kontrolou – ať už jde o samozřejmé věci, jako je spánek, pohyb anebo psychoterapie. Ty jsou sice zásadní, ale existují i další, tišší způsoby, kterými se vám vaše tělo snaží sdělit, že je vystresované. Zde je 10 způsobů, jak poznat, že jste ve stresu.

Jste stále unavení a nemůžete spát

Toto je nejvýraznější, ale zároveň nejskrytější znamení ze všech. Pokud se kvůli stresu cítíte neustále vyčerpaní, pak není možné, abyste se dobře vyspali – což je jedna z nejdůležitějších věcí, které potřebujete k tomu, abyste načerpali nové síly a cítili se svěží, když se probudíte. Neuvědomujete si, že extrémní únava vám vlastně brání v nočním usínání, takže zůstáváte vzhůru ještě déle – a vytváříte tak nekonečný koloběh.

Jste neustále nemocní

Pokud se přistihnete, že vás neustále trápí kašel, rýma, nachlazení nebo jiné nemoci – ať už je váš stres způsoben vnějším zdrojem, jako je práce, nebo osobním problémem, například rozchodem – je to pravděpodobně proto, že váš imunitní systém je oslaben chronickým stresem a není schopen vás před nemocemi dále chránit. Pokud se s tím můžete ztotožnit, nezapomeňte pečovat o své zdraví a energii, abyste se nedostali do stresu.

Už si nepamatujete věci tak dobře jako dříve

Pokud se přistihnete, že si jen těžko vybavujete určitá fakta nebo vzpomínky, může to být způsobeno tím, že vaše krátkodobá paměť se kvůli stresu zhoršila. Když jste ve stresu, váš mozek nefunguje správně – včetně části mozku, která spravuje krátkodobou paměť. Vaše dlouhodobá paměť zůstává při chronickém stresu neporušená, ale pokud se jí nevěnujete, časem to ovlivní vaše schopnosti uvažování a řešení problémů.

Váš hněv a frustrace se neustále vymykají kontrole

Když vás stres zcela zahltí, je běžné, že vás najednou bez varování zaplaví intenzivní pocity hněvu nebo frustrace – například když vás šéf požádá, abyste udělali něco, co jste odkládali, nebo když vláda přijme rozhodnutí, které ovlivní váš život. Pokud se to však opakuje, udělejte krok zpět a uvědomte si, co se děje – nejste naštvaní na nikoho jiného, ale spíše na celou situaci.

Při příliš dlouhém sezení v klidu pociťujete nepříjemné pocity

Když jsou vaše svaly napjaté v důsledku stresu, nejsou dostatečně poddajné, aby umožnily pohodlné sezení po dlouhou dobu. To vás často nutí do poloh, které vyžadují shrbená ramena nebo sezení se zkříženýma nohama – ani jedna z těchto poloh není pro vaše tělo zdravá! Pokud k tomu dochází často, nezapomínejte na pravidelné přestávky, abyste předešli dalšímu vyhoření.

Neustále cítíte, jak vám buší srdce

Když lidé překračují své možnosti, jejich tělo spustí mechanismus známý jako reakce „bojuj nebo uteč“. Ta je navržena tak, aby vám pomohla ve chvílích nebezpečí, ale když se kvůli stresu stane chronickou, může spustit takový nárůst srdeční frekvence, že budete mít pocit, že vám srdce neustále buší.

Přejídání a chuť na nezdravé jídlo

Pokud víte, že to, na co máte chuť, je nezdravé nebo vám škodí (například zmrzlina nebo sušenky), pak jsou tyto návyky znamením, že něco není v pořádku – a může to být důsledek stresu. Když jste ve stresu, nepřemýšlíte racionálně – což vysvětluje, proč si můžete vzít jakékoli jídlo, které je zrovna k dispozici, bez ohledu na to, zda je zdravé, nebo ne.

Menší motivace k plnění úkolů

Pokud se přistihnete, že odkládáte věci, jako jsou pracovní povinnosti, práce v domácnosti nebo dokonce drobné pochůzky, například vyzvednutí nákupu – ukazuje to, že nemáte motivaci a vaše produktivita a efektivita klesly. Pokud se tento nedostatek motivace stane chronickým, skončíte vyhořením, protože vaše hladina stresu neklesne.

Zapomnětlivost a neschopnost soustředit se

Když pracujete příliš dlouho, aniž byste si udělali přestávku nebo čas na odpočinek a načerpání nových sil, váš mozek se zahltí – a není schopen se soustředit na daný úkol. To se často projevuje zapomnětlivostí – například tím, že zapomenete, kam jste si odložili klíče -, ale může vám to způsobit i problémy se soustředěním, když se snažíte soustředit na čtení nebo činnosti, které vyžadují vyšší úroveň myšlení (například řízení auta).

Časté bolesti hlavy

Když jste ve stresu, dochází k velkému napětí v těle – a nejvíce postiženými partiemi tohoto svalového napětí jsou krk a ramena. Výsledné bolesti vám někdy mohou způsobit bolesti hlavy a migrény, ke kterým dochází proto, že se svaly a šlachy v hlavě také napínají. Pokud tedy cítíte tlak na spodině lebeční nebo přesně mezi očima, může to být další známka toho, že jste ve stresu.

Vztahuje se na vás některý z výše uvedených příznaků? Chronický stres je nebezpečná věc, zejména pokud jsou jeho příznaky nenápadné, a pokud se neléčí, bude nadále opotřebovávat vaše duševní, fyzické a emocionální zdraví. Ujistěte se, že si každý den uděláte čas pro sebe, abyste načerpali nové síly a mohli co nejlépe zvládnout všechny výzvy, které se objeví. Budete se cítit mnohem lépe, když to uděláte! A nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa, pokud už toho na vás bude příliš.