Být zaneprázdněný nebo produktivní?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Být zaneprázdněný nebo produktivní?

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy jste něčemu věnovali spoustu času, ale často jste měli pocit, že jste toho moc nedokázali? Odmítáte pozvání do společnosti od svých přátel s tím, že jste příliš zaneprázdněni? V tomto článku se s vámi podělíme o rozdíl mezi zaneprázdněností, která může skrývat prokrastinaci, a produktivitou.

Mít mnoho cílů vs. mít priority

Během dne, týdne a měsíce máme několik úkolů a cílů, které potřebujeme splnit: právě zde se projevuje rozdíl mezi zaneprázdněností a produktivitou. Zaneprázdnění lidé se snaží dosáhnout více cílů najednou, zatímco produktivní lidé věnují největší pozornost nejdříve zásadním věcem.

Pokud je vaší hlavní prioritou naučit se nový jazyk, abyste byli produktivní, vyčleníte si každý den jednu hodinu na studium. Dbáte na to, aby vás nic nerozptylovalo, a nedovolíte, aby e-maily, textové zprávy nebo jiné méně důležité úkoly narušovaly úkol s nejvyšší prioritou. Jakmile dokončíte úkoly s nejvyšší prioritou bez rozptylování, budete mít více času na práci na další prioritě.

Impulzivní ano vs. promyšlené ano

Když si představíme zaneprázdněného člověka, obvykle si představíme někoho, kdo nikdy neřekne ne. Říkat na všechno ano je charakteristickým rysem zaneprázdněného člověka. V důsledku toho zaplňují svůj rozvrh činnostmi, které je zaměstnávají, ale nemají zásadní vliv na jejich život.

Naproti tomu lidé, kteří jsou produktivní, říkají ano nebo ne promyšleně. Vědí, že každé „ano“, které dnes řeknou, je nakonec zavede na scestí. Tím si mohou uchovat omezený zdroj zvaný „čas“ a využít ho pro věci, které jsou pro ně nejdůležitější.

Multitasking vs. soustředění

Viděli jste někdy své přátele nebo sourozence, jak zírají na obrazovky svých počítačů a dělají více věcí najednou? Poslouchají online výuku, občas se podívají na svůj chytrý telefon a odpovídají na komentáře na svých profilech na sociálních sítích. Tomuto trojímu rozdělení pozornosti se říká multitasking a je to mrtvá známka toho, že někdo je zaneprázdněný, místo aby byl produktivní.

Naopak produktivní člověk místo multitaskingu monotaskuje. Soustředí se vždy jen na jednu věc, což mu umožňuje efektivněji využívat čas.

Utopit se v detailech vs. mít oči na makro i mikroúrovni

Lidé, kteří jsou příliš zaneprázdnění, se více zabývají rozhodováním mezi detaily A a B, než aby si vybrali jeden z nich a postupovali vpřed. Řekněme, že plánujete vydat svůj první komiks; pokud jste zaneprázdněný člověk, budete příliš dlouho uvažovat o jménu své hlavní kreslené postavičky, přitom na něm ve skutečnosti tolik nezáleží! Ve skutečnosti můžete vzít jeden a jít, pak se vrátit a revidovat, jakmile získáte větší přehled.

Místo toho, aby byl produktivní jedinec posedlý detaily, na kterých nezáleží, soustředí se na detaily, které ovlivňují výsledek. Jinými slovy, ví, že nemusí udělat všechno správně – musí jen udělat správně ty správné věci.

Nechte ostatní lidi určovat směr vs. určujte směr sami

Když se vás společnost snaží přesvědčit, že určité cesty jsou ty správné, máte dvě možnosti: následovat tyto cesty, nebo se zamyslet nad tím, co chcete sami. Pokud patříte do první skupiny, jste zaneprázdněný člověk, zatímco pokud zvolíte druhou možnost, jste považováni za produktivní.Produktivní jedinec zná svou životní vizi a cíl. Pokud určujete směr svého života podle toho, co je pro vás rozhodující, místo abyste se podřizovali tomu, co vám říkají ostatní, jste produktivní člověk. Produktivní lidé jednají vědomě a záměrně.

Snaží se vše dělat sami oproti tomu, že využívají správné nástroje a zdroje, které jim pomáhají

Byli jste někdy v situaci, kdy jste všechno dělali sami? Možná chcete začít podnikat na internetu s prodejem oblečení a zjistíte, že na sebe berete roli administrativní práce, grafického designu, fotografování, reklamy a dalších? To je varovné znamení, že jste spíše zaneprázdnění než produktivní.

Naopak produktivní lidé si uvědomují, že mají každý den omezené množství času. Pokud jim úkol zabírá příliš mnoho času, zadají ho externě a delegují ho. Obracejí se na lidi, kteří mají odborné znalosti, a používají produkt/službu, která jej dokáže dokončit rychleji (a lépe).

Závěr

Někdy si prostě nemůžete pomoct, abyste v tomto rychlém světě prostě jen procházeli, žili nevědomý život a byli zaneprázdněnou osobou.

Když se však rozhodnete být produktivní, pomůže vám to mít vyrovnanější a dokonalejší život. Jinými slovy, umožňuje vám to získat lepší výsledek toho, o co usilujete. Když se podíváte na posledních pár týdnů, byli jste zaneprázdnění, nebo produktivní?