6 poznávacích znamení jednostranného vztahu

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 poznávacích znamení jednostranného vztahu

Máte čas od času pocit, že se váš vztah nevyvíjí tak, jak jste doufali, když jste se do svého partnera zamilovali? Máte někdy pocit, že se ani nesnaží… že jste to vy, kdo dělá všechnu práci?

Někdy to může být dost matoucí a možná si říkáte, jestli se to opravdu děje, nebo jestli si jen vaše mysl vytváří scénáře. Pokud si nejste jisti, neváhejte pokračovat ve čtení a zjistěte, zda se vás týká některý z těchto 6 znaků, že je váš vztah jednostranný.

Vy jste ten, kdo všechno plánuje

Jste v srdci romantik? Máte rádi roztomilé piknikové schůzky, útulné a intimní kavárny, zábavné aktivity pro páry… Ale ať už je to cokoli, jste to vy, kdo většinou aktivity iniciuje?

Je v pořádku, že váš partner není kreativní a raději prostě tráví čas doma, každý máme přece své preference. Ale pokud ví, jak moc rádi podnikáte společné věci venku, a přesto se nikdy neobtěžuje něco navrhnout, možná to znamená, že to prostě… nepovažuje za tak důležité.

To může být dost frustrující, zvlášť pokud se opravdu hodně snažíte, aby váš vztah pokračoval. Rozhodně si zasloužíte, abyste si čas od času dopřáli něco dobrého! A pokud si vás váš partner zaslouží, měl by to vědět.

Najdou si čas na ostatní, ale ne na vás

Pozvete je na oběd, ale oni už jdou s kolegou. Pozvete je k sobě, ale oni už jsou venku s přáteli. Celé hodiny čekáte, až vám odpoví na zprávu, přestože vidíte, že jsou online…

Někdy jsou lidé skutečně zaneprázdnění a nemohou být neustále k dispozici, a takový je prostě život. A samozřejmě v každém zdravém vztahu by si obě strany měly najít čas na setkávání s jinými lidmi, zejména s rodinou a přáteli. To ale rozhodně neznamená, že by měli své druhé polovičky ignorovat.

Pokud má váš partner dostatek času na to, aby se bavil s ostatními, zatímco vy se sami doma díváte na televizi, je to jasné znamení, že něco není v pořádku. Koneckonců, když máte někoho rádi, chcete s ním trávit čas, jak jen to jde, ne? Takže když řekne „teď nemám čas“, možná to bohužel ve skutečnosti znamená „nechci“.

Chybí vám citová podpora

Svěřujete se často svému partnerovi? Věříte, že vás po náročném dni vyslechne? Pokud se o váš vztah tolik nezajímá, může pro něj být těžké být po vašem boku a poskytnout vám emocionální podporu, i když byste ve zlomku vteřiny všeho nechali, abyste ho vyslechli.

Vaše drahá polovička by v ideálním případě měla být vaším nejlepším přítelem, ramenem, na kterém se můžete vyplakat, pomocnou rukou. Jsou to ti, ke kterým se utíkáte, když vás život položí, a jsou tu od toho, aby vás ujistili, že všechno bude v pořádku.

Takže když si myslíte, že máte někoho, o koho se můžete opřít, ale pak zjistíte, že tu nechce být, když ho potřebujete, situace, kterou řešíte, vám může připadat desetkrát těžší. Můžete se cítit zklamaní a zrazení, a dokonce začít přehodnocovat svůj vztah… a to z dobrého důvodu.

Vaše připomínky se setkávají s rozmrzelostí

Když s někým chodíte, přirozeně se občas objeví nějaké stížnosti. Ať už jde o jednoduché věci typu „Nelíbí se mi, když chodíš pozdě na naše schůzky“, nebo o něco intimnějšího jako „Přála bych si, abychom se k sobě víc tulili“, je zdravé vyjádřit svůj názor a pokusit se tak zlepšit váš vztah.

Milující partner by vás samozřejmě vyslechl, zamyslel se nad tím, co jste řekli, a promluvil si s vámi. Tedy pokud považuje váš vztah za důležitý.

Pokud tomu tak není, může ho vše, co řeknete, rozčilovat a nutit ho odvracet hlavu a koulet přitom očima. Mohou se dokonce cítit naštvaní a frustrovaní a myslet si, že si „tolik stěžujete“. Je to proto, že prostě chtějí utéct od svých povinností a vyhnout se tomu, aby do vztahu vložili nějaké úsilí.

Pokud se váš partner nachází v tomto popisu, možná mu na vás ve skutečnosti nezáleží tolik jako vám…

Omlouváte jejich chování

„Až jednou budeme mít děti, bude se chovat jinak.“, „Právě teď prochází určitým obdobím, časem se to zlepší.“, „Ve skutečnosti mě má hodně rád, jen je pro něj těžké dát to najevo.“ Kolikrát jste už něco takového řekli? Stává se vám, že vždycky přikrášlujete to, co s nimi ve skutečnosti prožíváte?

Tomu se říká fantazijní pouto. Je to iluze lásky a útěchy, kterou si můžete vytvořit jako mechanismus zvládání, abyste se ochránili před strachem a úzkostí, když máte pocit, že se váš vztah rozpadá. I když máte pocit, že tato slova jsou pravdivá, pokud je něco opravdu špatně, v hloubi duše víte, co ve skutečnosti děláte – vymlouváte se.

A neměli byste se muset vymlouvat, abyste se ve vztahu cítili opečovávaní.

Říkají, že se budou víc snažit, ale nikdy to neudělají

Možná jste si všech těchto příznaků všimli už dávno. Možná jste si s nimi o tom už promluvili. Možná říkali, že se budou snažit víc… Ale opravdu se snažili?

Tolikrát se ve vztazích stává, že se jeden z partnerů prostě neobtěžuje vynaložit úsilí. Prostě pořád něco slibuje a zapomíná to dodržet.

Pravdou je, že nikoho nemůžete změnit ani očekávat, že se změní kvůli vám, ale růst jako člověk s někým po vašem boku je jednou z věcí, kvůli kterým vztahy vznikají. Pokud vás něco trápí a vy jim to dáte najevo a oni řeknou, že to napraví, ale neudělají to, dá se říct, že byste měli mít nízká očekávání.

Nebo si možná uvědomit, že ztrácíte čas, a věnovat svou trpělivost někomu, kdo si ji zaslouží.

Vztahuje se některý bod ze seznamu výše? Nezapomeňte, že vy jste ten, kdo ve skutečnosti ví, jak se věci mají. Pokud se některé z těchto věcí dějí zřídka, nemusí to nutně znamenat, že o vás nemají zájem.

Pokud pochybujete, můžete si zkusit psát deník o svých dnech ve vztahu a po nějaké době zjistit, jak často se tyto příznaky objevují. Pokud se tak děje téměř každý den, budete si jisti, o co jde.

Důvěřujte svému srdci, důvěřujte své intuici a vězte, že ať se děje cokoli, nikdy nejste sami.