Introvert nebo podivín?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Introvert nebo podivín?

Měli jste pocit, že označení „introvert“ na vás přesně nesedí? Možná máte rádi sociální interakce, ale jen je pro vás obtížné je usměrnit správným směrem. Pokud je tomu tak, možná nejste introvert jako takový, jen trochu společensky nešikovný podivín. Pojďme se podívat na 6 příznaků, že jste ve skutečnosti možná jen více sociálně neobratní než introvertní.

Vyhýbáte se společenským interakcím ze strachu z neúspěchu, ne proto, že by vás to vyčerpávalo

Myslíte při rozhovorech vždy na nejhorší možný scénář, i když se reálně nemusí vůbec stát?

Pokud ano, pravděpodobně jednáte ze strachu, že budete působit trapně nebo nezajímavě, což je něco, co sociálně neobratní lidé moc dobře znají. Introverti jsou více než schopni se uvolnit a užít si společenské prostředí – jediný rozdíl mezi nimi a extroverty je ten, že by poté potřebovali nějaký čas pro sebe.

Naopak sociálně neobratní lidé mohou být napjatí a těžko proplouvat společenskými situacemi. Ačkoli to může být u introvertů běžné, tento pocit se nevylučuje pouze s introverty – záchvaty společenské neobratnosti mohou mít i extroverti.

Ve společenských situacích se cítíte úzkostně a nepříjemně

Cítíte se během společenských situací úzkostně nebo nepříjemně?

Introverti si možná ne vždy užívají velké skupiny lidí, ale obvykle se jimi také necítí být dušeni. Introverti mohou být ve správné společnosti skutečně sami sebou; jen by poté potřebovali samotu, aby načerpali nové síly…

Sociálně neobratní lidé se naopak v danou chvíli spíše cítí nesví. Jejich mysl jim namlouvá, že všechno, co dělají, ostatní posuzují – což způsobuje, že se celou dobu cítí úzksot.

Je pro vás obtížné navázat s ostatními konverzaci

Jste přirozeným konverzátorem?

I když introverti mohou působit jako rezervovaní a zamlklí, často mají co říct, pokud dostanou příležitost. Často jsou spíše naladěni na přemýšlení než na mluvení, ale to jim nebrání v tom, aby byli skvělými řečníky na veřejnosti nebo podávali dobré výkony při pohovorech.

Sociálně neobratní lidé naopak považují za nesnesitelně obtížné navázat konverzaci. Někdy mají takový problém udržet konverzaci, že se jí úplně vyhýbají.

Nejste tak verbálně výřeční, jak byste si přáli

Koktáte často? Nedaří se vám někdy najít správná slova, která byste v určitých situacích použili?

Pokud ano, možná jste společensky neobratní. Introverti jistě mohou mít problémy s verbální artikulací, ale jsou více než schopni mluvit výmluvně, když potřebují – zejména pokud se téma týká něčeho, v čem se dobře orientují.

Pro sociálně neobratné lidi je artikulace často obtížnější, protože musí brát v úvahu různé vnější podněty, včetně reakce druhé osoby, řeči jejího těla a toho, jak působí. Sociálně neobratní lidé mají tendenci se všemi těmito faktory zahlcovat; zatímco lidé, kteří nejsou sociálně neobratní, jimi mohou bez námahy proklouznout a sdělit svůj názor.

Čas strávený o samotě způsobuje, že se cítíte osamělejší

Cítíte se osamělejší, když jste sami?

Introverti mají často rádi svou vlastní společnost a v osamění občas nacházejí klid. Tento čas mohou využít k přemýšlení, načerpání nových sil nebo k tomu, aby dělali věci, které je baví, sami se sebou.

Společensky neobratní lidé si to mohou v určitých případech také užívat, ale ne vždy jsou při tom spokojeni, zejména pokud je jejich samota spíše výsledkem okolností než volby.

Vyprávíte řečí těla

Často se přistihnete, že děláte rychlé, opakující se pohyby, jako je kroucení vlasy nebo poskakování nohou?

Lidé, kteří jsou společensky neobratní, mají často mimovolné tělesné projevy, které lze pozorovat, když se dostanou do nepříjemné situace. Řeč těla je něco, co většinou děláme nevědomě, ale přesto je významnou součástí toho, jak na lidi působíme.

K trapným projevům obvykle patří například pohled do země, když mluvíme, vrtění se a rozpačité a nucené úsměvy. Introverti se společenskou neobratností mohou mít také tato dilemata – je však třeba říci, že ne všichni.