9 způsobů jak potěšit introverta

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

9 způsobů jak potěšit introverta

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by introvert rád jednou za čas slyšel? Stejně jako každý jiný člověk i introverti potřebují jednou za čas slyšet povzbudivá slova. Možná ještě více, protože mají tendenci být o něco citlivější než ostatní.

Pokud vás zajímá, jak zpříjemnit den svému introvertnímu členovi rodiny nebo příteli, čtěte dál.

Slova uznání

Vzhledem ke své introverzi mají introverti tendenci hledat způsoby, jak zařídit věci v zákulisí, aby na ně nedopadala pozornost. To bohužel vede k tomu, že většina jejich práce nebo úspěchů zůstane nepovšimnuta a nedoceněna.

To se stává vzorcem pro všechno, co dělají, včetně pomoci přátelům nebo rodině. Pomoc, kterou poskytují, zůstává nepovšimnuta nebo se od ní začne očekávat. Nastává čas, kdy se introverti cítí neviditelní.

Několik slov uznání může introvertům rozzářit svět, protože jim dává pocit, že jsou vidět a že jejich úsilí nebylo zbytečné. Také jim to dává pocit, že dělají něco dobře nebo správně, místo aby si nebyli jistí, protože nedostali žádnou zpětnou vazbu.

Jsi v pořádku?

Introvertů se většinou nikdo neptá, zda jsou v pořádku, kvůli jejich tichosti a nehybnosti. Tento klid ostatní často považují za něco dobrého, protože si myslí, že být v klidu, znamená být v klidu a vyrovnaný.

Ne vždy tomu tak je, takže když se někdo introverta zeptá, jak se má, opravdu mu to zlepší náladu. Tento akt také dává introvertovi najevo, že se mu někdo věnuje, že někomu na něm nějakým způsobem, v nějaké podobě nebo formě záleží. Mlčenlivost a někdy až odtažitost introvertů způsobuje, že se k nim moc lidí nepřibližuje a oni se cítí osamělí.

To, že se jich někdo zeptá, zda jsou v pořádku, jim dává vědět, že existují lidé, kteří je dokáží přijmout takové, jací jsou, a záleží jim na nich.

Pochvalte způsob, jakým přemýšlejí

Introverti hodně přemýšlejí, často až do té míry a někdy i ke škodě věci, že přemýšlejí příliš. Děje se tak z důvodu pozorování a touhy udělat správnou věc ze strany introverta. Introverti jsou pozorovatelé, tráví obrovské množství času vstřebáváním informací na vědomé i nevědomé úrovni.

To jim umožňuje přesně poznat věci o druhých, i když málokdy něco řeknou. Všechny informace, které vstřebávají, pak analyzují několika různými způsoby, především proto, aby je viděli z různých perspektiv.

Je velmi potěšující, když někdo uzná duševní a emocionální práci, kterou introverti vkládají do svých myšlenek. A co víc, když tyto myšlenky a nápady nějakým způsobem přednesou, protože introverti se k ostatním často nevyjadřují. Je to vyčerpávající práce, která často není oceněna.

Líbí se mi, jaký jsi

Kamkoli jdete a kamkoli se podíváte, vždy vidíte, jak jsou jiní lidé chváleni za svou extrovertní osobnost. Pokud jste introvert, jen velmi zřídka se na vás lidé dívají nebo si najdou čas, aby vás poznali.

V dnešní společnosti se nejvíce cení vnější vlastnosti, které člověk dokáže prokázat. Introverti se kvůli tomu mohou cítit odstrčení a mít pocit, že se musí změnit, aby si vytvořili kontakty, které vidí u ostatních.

Pochvala za to, že je někdo takový, jaký je, dává najevo, že na tom, že je někdo introvert introverti, není vůbec nic špatného, že se nemusí měnit, pokud nechce, a to je velká úleva.

Díky

Jako myslitelé se introverti velmi snaží analyzovat, zpracovávat, učit se a dokonce se vžít do situace někoho jiného, aby pomohli řešit problémy. Ale protože to, co se obvykle považuje za tvrdou práci, je obvykle fyzická práce nebo něco, co ostatní vidí zvenčí, je tento druh tvrdé práce mysli a emocí často přehlížen nebo kritizován.

Může být také uzavřena a vysmívána, protože jim lidé nerozumějí nebo je z nějakého důvodu popouzí. Když je někdo pochválí nebo jim poděkuje za naše rady a postřehy, pomáhá to introvertům mít pocit, že něco udělali správně. A že lidem pomáhají. Také jim to dává pocit, že jsou alespoň na nějaké úrovni pochopeni.

Pokud poděkujete introvertovi za jeho postřeh, zaručeně mu to zlepší den.

Cítím se s tebou dobře

Pokud introvert slyší, že jeho klid přináší ostatním uspokojení, udělá mu to radost z několika důvodů.

První z nich je, že se cítí dobře, když poskytuji prostor, kde lidé mohou být lidmi bez očekávání. To je něco, co společnost příliš nedává, protože vždy chce, aby lidé plnili určité předem dané role. To ale může být toxické na mnoha úrovních. Takže to, že introvert může poskytnout tento zvláštní pocit, ho nutí přemýšlet o tom, jak moc mu pomáhá ostatním se odreagovat.

Druhý důvod, proč jsou introverti rádi, že jim to lidé říkají, je ten, že pokud cítí klid, znamená to, že se uzdravují a že jsem součástí tohoto uzdravování. Ve společnosti, kde je všechno v rychlém tempu a odpočinku je málo nebo žádný, je snadné být vyčerpaný a zraněný. Není snadné se z toho všeho uzdravit. Pro introverta to může být velmi příjemné.

Měl jsi pravdu

Neustálé přemýšlení introverta jim umožňuje vidět mnoho možných vyústění situací. Ale častěji než jindy, když se snažítyto možnosti sdělit druhým, nejsou vyslyšeni.

Když se pak tyto možnosti naplní, lidé se na ně buď zlobí, nebo je zcela ignorují, nebo introverti prostě nenajdou odvahu říct jim „já jsem ti to říkal“. Takové zacházení způsobuje, že většina introvertů si nechává věci pro sebe, aby se ochránila před zpětnou reakcí, což je činí tiššími.

Když upřímně a s dobrým srdcem uznáte, že měl introvert celou dobu pravdu, pomůže mu to uvědomit si, že ne každý bude reagovat negativně na to, co má na srdci, a dodá jim to větší sebeúctu i naději, abychom se více otevřeli.

Můžeme jít, kdykoliv budeš chtít

Jedna z věcí, kterou my introverti nesnáší, je chodit někam bez možnosti se z toho dostat, jakmile se vyčerpají. Spousta lidí nechápe, že introvertům se nedaří nebo získávají energii z ostatních lidí, místo aby se unavili z toho, že se musí zabývat ostatními.

Jsem tu pro tebe

Introverti jsou velmi dobří v tom, že jsou tu neustále pro druhé, ale nejsou příliš dobří v tom, že jsou tu sami pro sebe. Stejně tak nejsou dobří v tom, aby si k sobě pustili druhé lidi, kteří by jim pomohli.

S trochou trpělivosti a přesvědčování se však mohou druhým otevřít a pustit je k sobě. Je to pomalý proces, který je však velmi obohacující pro druhého člověka i pro introverta samotného.