Máte ideálního partnera?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Máte ideálního partnera?

Všichni chceme slyšet slova, která nás utvrdí nebo ujistí, že osoba, se kterou jsme, je náš ideální partner. Mluvíte s rodinou a přáteli, abyste se ujistili, že váš partner je v pořádku. Navzdory důkladnému prověřování, které provádíte, se však někdy s partnerem rozejdete. Jak tedy zjistíte, zda jste našli ideálního partnera, nebo ne? Zde je sedm znaků, že jste našli toho pravého.

Vztah je vyrovnaný

Pro dlouhodobý vztah je nezbytná rovnováha. Je třeba, aby plynul. Rovnováha ve vztahu se může týkat mnoha věcí. Nejčastějším příkladem je rovnováha osobností: jeden je extrovertní, druhý introvertní. Rovnováha se však může týkat také povinností a rolí ve vztahu.

To, zda je váš vztah vyvážený, poznáte podle toho, že věci jdou hladce – vy dva přirozeně zapadnete do synchronizovaných kroků.

Oba spolu efektivně komunikujete

Abyste ve vztahu dosáhli rovnováhy, musíte oba vědět, jak spolu komunikovat. Komunikace přesahuje rámec slov. Komunikace je z velké části o podtextu – o tom, co říkáme, když nemluvíme. Chcete-li komunikovat efektivně, musíte jasně vysvětlit své myšlenky tak, aby jim druhá osoba rozuměla. Je to těžší, než si myslíte. Správná komunikace vyžaduje roky praxe, ale je dosažitelná. Snadněji jí dosáhnete, když znáte své posluchače. V kontextu vztahu je vaším publikem váš partner.

Druhou velkou a možná důležitější částí komunikace je naslouchání. Myslím, že to je něco, co se musíme všichni naučit. Naslouchání zahrnuje pozornost a vnímavost vůči zpětné vazbě, kterou dostáváte.

Navzájem si důvěřujete

Tohle je samozřejmost, ale žádný vztah, ať už romantický nebo jiný, nefunguje, pokud si navzájem nedůvěřujete. To se nedá nijak obejít. Musíte si navzájem důvěřovat. Pokud svému partnerovi nemůžete důvěřovat vy nebo váš partner nemůže důvěřovat vám, vztah nebude fungovat.

Důvěra otevírá dveře zranitelnosti, respektu a intimitě. Nakonec se tyto věci spolu s dalšími aspekty spojí a vytvoří lásku. Tyto vlastnosti lásky se projevují různými způsoby od vzájemné podpory, respektování času stráveného o samotě až po láskyplnost.

Sdílíte stejné hodnoty a snažíte se jich jako pár dosáhnout

Tento bod také spadá pod to, že máte vyvážený vztah. Sdílení stejných hodnot však také usnadňuje zjistit, kam váš vztah směřuje. Ideální partner bude pravděpodobně směřovat stejným směrem jako vy a bude chtít být na této cestě po vašem boku. S partnerem byste měli mít stejný názor na velké věci, jako je manželství, děti a budoucnost.

Zároveň však respektujte odlišné názory toho druhého. Je v pořádku, pokud ani jeden z vás nesdílí podobné názory na příchutě zmrzliny nebo sváteční tradice. Důležité je, že se oba respektujete natolik, abyste se dohodli, že se neshodnete.

Oba si vážíte toho, co jste si navzájem slíbili, a dodržujete to

Tento bod souvisí s tím, zda si navzájem důvěřujete, nebo ne. Důvěra je ve vztahu zásadní. Má moc lidi spojit a ve zlomku vteřiny je od sebe oddělit. Důvěra je křehká, proto je důležité dodržovat sliby, které si navzájem dáváte. Váš ideální partner se bude snažit plnit sliby, které vám dá.

Oba jste povznesení nad estetikou

Posledním znakem toho, že jste našli ideálního partnera, je, že jste nad rámec estetiky. Jistě, k zamilovanosti je nezbytná přitažlivost, která se v průběhu vztahu znovu objevuje. Když však najdete ideálního partnera, nejste s ním proto, že vypadá určitým způsobem. Jste s ním proto, že je vám s ním dobře. Protože jste se zamilovali do toho, kým jsou, ne do toho, jak vypadají. Totéž platí i pro ně.

Všichni chceme najít toho pravého, se kterým strávíme zbytek života. Proto neustále potřebujeme ujištění, že jsme se rozhodli správně. Když však opravdu víte, ujištění jsou zbytečná.

Kategorie: Vztahy