Jsou vaši rodiče toxičtí?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Je vaši rodiče toxičtí?

Jedním z největších důvodů, proč psychologie zaznamenala v moderní společnosti tak neuvěřitelný nárůst popularity, je to, že nám může pomoci vypořádat se s mnoha obtížnými, ale bohužel převládajícími problémy v nás samých i v našich vztazích s ostatními. A toxické rodiny a vztahy mezi rodiči a dětmi jsou rozhodně témata, která nám psychoterapie může hodně pomoci rozpoznat, řešit a vyřešit.

Smutnou skutečností totiž je, že si nemůžeme vybrat rodinu, do které se narodíme, ani rodiče, které máme. A často někteří z nás skončí mnohem hůře, než si kdy zasloužili, s rodiči, kteří jsou toxičtí, ubližují nám, manipulují a jsou agresivní. Ale protože „jsou rodina“, tak mnoho obětí tohoto druhu násilíproblém o svých problémech mluvit a vyhledat odbornou pomoc. Koneckonců, na koho se obrátit, když ti, kteří vás mají chránit, jsou nakonec ti, kteří vám nejvíce ubližují a ubližují?

Vzhledem k tomu vám přinášíme stručný kontrolní seznam, který vám pomůže posoudit, zda je váš vztah s rodičem toxický.

Jsou vůči vám zanedbávající, nezodpovědní nebo nedostupní?

Ačkoli všichni víme, že rodičovství není snadné, zvláště když ho musíte skloubit s prací na plný úvazek nebo se nemáte s kým podělit o zátěž, je rozdíl mezi tím, když jste pro své dítě příliš zaneprázdnění, a tím, když se o něj prostě nestaráte natolik, abyste se ukázali. Bylo prokázáno, že nezúčastněné rodičovství neuvěřitelně poškozuje pocit vlastní hodnoty, osobní rozvoj a schopnost navazovat dobré vztahy s ostatními. Pokud je tedy váš rodič citově odtažitý, nereaguje na vaše potřeby a nedokáže vám poskytnout jakýkoli druh bezpečí a potvrzení, pak je nepochybně toxickým rodičem.

Sráží vás nebo vás gaslightují?

Pravdou je, že ačkoli se tak mohou snažit působit, naši rodiče nemají všechny odpovědi. Někteří rodiče však raději odmítají problémy, které vám nemohou pomoci vyřešit, a znehodnocují vaše pocity, pokud jim to není příjemné, než aby přiznali, že nevědí všechno. Mohou zlehčovat vaše potíže a negativní emoce, pokud nevědí, jak se s nimi vypořádat, ale tím vše jen daleko zhorší.

Jsou k vám přehnaně kritičtí a strhávají vaše sebevědomí?

Poukazuje váš rodič neustále na vaše nedostatky a dává vám pocit, že nic nedokážete udělat správně? Neustále vás peskují, ponižují a kritizují kvůli maličkostem? To je příklad toxické výchovy; dítě si myslí, že se o něj staráte tím, že mu dáváte „tvrdou lásku“ a „říkáte mu, co potřebuje slyšet“, zatímco ve skutečnosti jen boříte jeho sebevědomí a pěstujete v něm spoustu hněvu, psychických obran a nedůvěry.

Mají v rukou váš život a vaše cíle?

Druh citového zneužívání a vykořisťování, kterému je vystaveno tolik přepracovaných zázračných dětí a dětských herců, se neomezuje jen na ně – tento druh toxického a příliš kontrolujícího autoritářského stylu výchovy se může stát téměř komukoli. Pokud tedy vaši rodiče mikromanagementem řídí všechno, co děláte, a mají pro vás naplánovaný celý život, aniž by se vás zeptali, co chcete, a nedávají vám jinou možnost než dělat, co řeknou, jinak se vás zřeknou, pak jsou bezpochyby toxičtí pro vaše duševní zdraví.

Jsou citově závislí a vyhledávají pozornost?

Toxičtí rodiče mohou být na svých dětech citově spoluzávislí, což se může projevovat tím, že: vyžadují, abyste pro ně byli prioritou číslo jedna; neustále po vás žádají, abyste kvůli nim dělali kompromisy; jsou závislí na tom, že za ně vyřešíte všechny jejich problémy; a vysávají veškerou vaši citovou energii, abyste je zachránili před jejich vlastními sebedestruktivními sklony a citovými nástrahami.

Manipulují s vámi/ovládají vás pomocí viny a peněz?

Dalším způsobem, jak se toxičtí rodiče snaží uplatňovat svou dominanci a kontrolu nad dětmi, je činit je na sobě finančně nebo citově závislými. Vzpomeňte si, kdy jste se s nimi naposledy pohádali. Vyhrožovali vám, že vás vyhodí z domu nebo vám seberou kapesné? Donutili vás dělat to, co chtějí, větami typu: „Po tom všem, co jsem pro tebe udělal, se mi takhle odvděčíš?“? Jéje, to je jasný a jednoznačný varovný signál jako žádný jiný.

Nerespektují vás a vaše hranice?

Ať už se jedná o narušování vašeho soukromí; neustálé lhaní nebo zatajování věcí před vámi; nedůvěru, abyste se mohli sami rozhodovat; nebo zneužívání vaší štědrosti (např. vašeho času, energie nebo peněz), nikdy není přijatelné, aby vás někdo nerespektoval překračováním vašich hranic – a už vůbec ne vaši vlastní rodiče. Takové jednání svědčí o tom, že si vás jako osoby neváží a nebere ohled na vaše osobní pocity a blaho.

Vylévají si na vás své problémy?

V neposlední řadě, pokud si vaši rodiče neustále vybíjejí své problémy na vás – z ničeho nic se rozčílí, trestají vás za nic, obviňují vás ze svých chyb – znamená to, že jsou stále citově nezralí a nezpůsobilí být rodiči. Takoví rodiče, kteří na vás vždy rychle ukazují prstem a vyžadují omluvy, které si nezaslouží, jsou extrémně toxičtí, protože si natolik neuvědomují nebo popírají své vlastní chyby, že je nakonec místo toho promítají na své děti.

Máte vztah k některé z věcí, které jsme zde zmínili? Pokud se ve svém životě potýkáte s toxickým nebo zneužívajícím vztahem, zejména s rodičem nebo členem rodiny, obraťte se ještě dnes na psychoterapeuta a získejte pomoc, kterou potřebujete, vymanit se z bludného kruhu sám může být velmi obtížné.

Kategorie: Rodina