6 drobností, které ovlivňují vaše duševní zdraví

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 drobností, které ovlivňují vaše duševní zdraví

Pravděpodobně jste již mnohokrát slyšeli rčení „mysl a tělo jsou dvě strany jedné mince“. Toto rčení je velmi pravdivé, protože rozhodnutí, která děláte fyzicky, mají velký vliv na vaše psychické zdraví; i nenápadné věci mohou mít trvalý dopad. Abychom lépe pochopili, co přesně to znamená, budeme se v tomto článku zabývat šesti drobnostmi, které mají vliv na vaše duševní zdraví.

Sociální sítě

Sociální média jsou skvělým nástrojem pro udržování kontaktu s těmi, na kterých vám záleží, a bezmyšlenkovité sledování feedu může napravit nudnou situaci. Věděli jste však, že nadměrné používání sociálních médií může být škodlivé? Díky sociálním médiím se můžete snadno srovnávat s ostatními a mít pocit, že vám něco chybí. U mnohých to může zvýšit příznaky deprese a úzkosti. Navíc se zvyšuje riziko, že uvidíte zprávy a další informace, které vás mohou srazit na kolena. Někdy je nejlepší udělat krok stranou.

Prokrastinace

Prokrastinace je sice způsob, jak se vyhnout věcem, které musíte udělat, ale může být také neuvěřitelně škodlivá pro vaše duševní zdraví. Všimli jste si někdy, že když odkládáte nějaký důležitý úkol, máte ho stále na mysli? Přestože se snažíte vyhnout úzkosti z plnění úkolu, stále si myšlenkami na něj vytváříte úzkost. Místo toho se snažte najít způsob, jak se nejprve vypořádat s menšími cíli, abyste si ušetřili čas a energii na větší projekty.

Zůstávání v minulosti nebo soustředění se na budoucnost

Minulost se může zdát uklidňující, zatímco budoucnost může působit děsivě. Na druhou stranu může být minulost pochmurná a vy soustředíte veškerou svou energii na to, abyste měli lepší budoucnost. Příliš mnoho času stráveného v jednom extrému může být škodlivé pro vaše duševní zdraví. Ať už máte potíže se zpracováním toho, co se stalo dříve, nebo se obáváte toho, co bude dál, je důležité najít způsob, jak být uzemněni v přítomnosti. Vyhledání psychologa je v těchto případech skvělou volbou.

Nedostatek pohybu

Dostatek pohybu je důležitý nejen pro udržení kondice, ale také pro udržení rovnováhy v mysli. Věděli jste, že nedostatek pohybu může poškodit vaše duševní zdraví? Množství pohybu, které potřebujete, závisí na tom, jací jste lidé, ale celkově se lidem, kteří si najdou příležitost zůstat v pohybu, daří dlouhodobě lépe než těm, kteří mají sedavé zaměstnání. Něco tak jednoduchého, jako je dvacetiminutová procházka, vám může zlepšit den.

Váš společenský život

Lidé jsou společenští tvorové, takže mít silnou síť kontaktů může být pro vaši pohodu velmi prospěšné. Izolace může vyvolávat negativní emoce, takže hledání způsobů, jak se dostat ven, může tuto oblast vašeho života zlepšit. Zapojení se do dění ve vaší komunitě prostřednictvím dobrovolnictví nebo účasti v různých spolcích je skvělým způsobem, jak začít rozšiřovat svou síť.

Vaše práce

Práce je místem, kde mnozí z nás tráví většinu svého času. Pokud je vaše pracovní situace toxická, bude mít pravděpodobně velký dopad i na vaše duševní zdraví. Ujistěte se, že pracujete se správnými lidmi, děláte něco, co vás baví, a jste na pozici, která vám vyhovuje, může mít obrovský vliv na to, jak se cítíte ve svém životě.

Volba vašeho životního stylu má zásadní vliv na vaše duševní a emocionální zdraví; péče o váš zevnějšek je stejně důležitá jako péče o váš vnitřek. Pomoci v této činnosti může dobrý psychoterapeut.