5 věcí narušujících duševního zdraví

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 věcí narušujících duševního zdraví

Ať už v osobním životě, nebo mimo něj, bude se o vaši pozornost a soustředění ucházet mnoho věcí – práce, osobní závazky, společenské angažmá. Uprostřed toho všeho si možná nevšimnete věcí, které vás okrádají o pozornost a ničí vaše duševní zdraví. Pojďme se podívat, na co byste němeli plýtvat energií, protože je to ztráta času.

Jednostranné vztahy

První z nich jsou jednostranné vztahy. Možná jde o starý vztah, který udržujete, abyste uctili jeho minulost, nebo možná o nový vztah, kde se druhá osoba vůbec nesnaží. Bez ohledu na to, jakou výmluvu použijete, nechte to být. Jednostranné vztahy jsou neuvěřitelně vyčerpávající. Většinou jste to vy, kdo vynakládá většinu úsilí, a nic za to nedostáváte. Nechte to být! Nestojí to za to.

Pokud náhodou vidíte v tomto vztahu kousek naděje, dejte to tomu druhému vědět. Dejte jí najevo, že chcete ve vztahu pokračovat, ale zároveň byste ocenili její větší zapojení. Vztahy, všechny vztahy, jsou oboustranné.

Neukončené mezilidské vztahy

Když zažijeme náhlou ztrátu, většina z nás chce mít uzavřený vztah. Málokdo z nás ho však skutečně získá. V některých situacích je uzavření nezbytné, abychom mohli jít dál. Jsou však případy, kdy to není podmínkou. Konkrétně mám na mysli případy, kdy vás druhá osoba opustila. Někdo, kdo je pořád ve vašem srdci, ale už o vás zjevně nemá zájem a ještě méně má zájem na tom, abyste měli příležitost vztah řádně učkončit.

Může to být třeba ghosting po nepodařené schůzce. I když z nich často děláme padouchy, i tito lidé k vymlčování mají k tomu své důvody. Ale nečekejte, že vám nějaké poskytnou. Pokud jste už někdy byli vymlčení, určitě víte, jak moc to bolí. Ghosting se dotýká našeho strachu z opuštění a nutí nás ho znovu prožívat. Dává vám pocit, že jste to vy, kdo udělal něco špatně. Je tedy pochopitelné, že toužíte po uzavření vztahu.

Ale místo toho, abyste čekali, až vám to někdo uzavře, uzavřete to sami. Vím, že to zní divně, ale jste toho schopni. Můžete napsat dopis na rozloučenou a spálit ho nebo si představit, že druhá osoba sedí na prázdné židli naproti vám a říci všechno na rovinu. Můžete na ně křičet, plakat a ventilovat svou bolest. Můžete také o svém trápení povědět psychoterapeutovi.

Řešení problémů druhých lidí

Další věcí, které musíte přestat věnovat svou energii, je řešení problémů druhých lidí. Pokud jste je nezpůsobili, nevěnujte jim svou energii.

Někdy můžete zasahovat do oblastí, kde váš zásah není nutný. Možná si myslíte, že tím pomáháte, ale vnášíte si do života další problémy. Když zasahujete do záležitostí jiných lidí, přidáváte si do života stres a napětí. To si nikdo nepřeje.

Pokud máte kamaráda anebo partnera, který vás běžně zatahuje do svých dramat, stanovte si hranice. Dejte mu najevo, že mu za určitou hranicí nebudete pomáhat. Pokud se to bude dít i nadále, dejte si jednoznačně najevo, že vaše hranice jsou jednoznačné.

Na okraj dodejme, že když zasahujete a řešíte něčí problémy za něj, přerušujete tím proces jeho růstu. Všichni se musíme naučit, kdy bojovat ve vlastních řadách a kdy požádat o pomoc.

Očekávání druhých lidí

Je zvláštní, že většina z nás promarní nezměrné množství času tím, že se snaží splnit očekávání druhých lidí. Možná jsem to trochu přehnal, ale děláme to. Často se snažíme uspět nebo dosáhnout toho, co pro nás chtějí druzí lidé nebo co si myslíme, že chceme pro sebe. Díky sociálním médiím se snadno dostaneme do pasti závisti a očekávání. Vidíme, jak ostatní dosahují věcí, o kterých si myslíme, že je chceme, a pak posuzujeme svůj život podle toho, co mají oni.

Zášť

Poslední věcí, které byste měli přestat věnovat svou energii, je zášť. Odpor je jed. Sžírá vás a činí vás zahořklými. Brzdí váš osobní, duševní a duchovní růst. Můžete se cítit naštvaní, ale neukládejte to do lahví. Dovolte si být naštvaní a truchlit nad tím, co jste ztratili.

Pokud potřebujete pomoci překonat těžký okamžik, obraťte se o pomoc na psychoterapeuta. Život je příliš hektický a krátký na to, abyste svou energii vynakládali na zbytečné emoce a špatné vztahy.