Je načase ukončit přátelství?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Je načase ukončit přátelství?

Přátelé jsou vaší rodinou mimo domov. Jsou vaším podpůrným systémem v oblastech, kde je vaše rodina k dispozici nebo kam má přístup. Dobrý přítel může být podpůrným systémem a oporou. Někteří vám svým jednáním dávají najevo, že by mohlo být lepší přátelství ukončit.

Vnímají vás jako konkurenci

Je dobré mít motivované a ambiciózní přátele. Jejich ctižádostivost se o vás otírá. Brzy budete chtít do svého života vložit více úsilí. Proto je konkurence užitečná, pokud vás oba vede k tomu, abyste se navzájem tlačili k tomu, abyste byli lepší. Mohou se však vyskytnout přátelé, kteří s vámi soutěží v každém ohledu – snaží se vás zastínit. Být v blízkosti někoho, kdo se chce neustále ve všem předhánět, škodí vašemu duševnímu zdraví. Proto je nejlepší s takovou osobou rychle přerušit styky.

Není tu pro vás

Přátelství je založeno na rovnosti a vzájemnosti. Kamarád nemá být psychoterapeutem, či psychologem, ale přijímání je nezbytnou součástí zdravého přátelství. Pokud však existuje kamarád, který od vás neustále očekává, že tu proto budete vy, ale nikdy tu není pro vás, je to znamení, že možná budete muset toto přátelství přehodnotit.

Sedněte si s přítelem a promluvte si o tom, jak se cítíte. Lidé obvykle nejsou tak sobecky a bezohledně lhostejní, aby se pro vás neukázali. Zkonzultujte s nimi, zda jim něco nebrání v tom, aby byli vzájemnější. Pokud se po rozhovoru s nimi situace nezmění, měli byste zvážit, zda dané přátelství neopustit.

Společnou máte pouze minulost

Někdy ve vztazích pokračujeme, protože nám připadají důvěrně známé nebo protože je s nimi spojuje minulost. Není nic špatného na tom, když se starým přítelem zůstanete přátelé. Pokud jste odhodláni v tomto přátelství pokračovat, pak musíte být oba otevřeni jeho vývoji. Lidé se mění, a proto se mění i vztahy. Nezůstávejte však v přátelství jen proto, že oba cítíte povinnost ctít minulost.

Pomlouvá vás za vašimi zády

Stručně řečeno, tato osoba není vaším přítelem. Za přítele se jen vydává. Všichni jsme frustrovaní a chceme se ventilovat. Pokud jste však z někoho frustrovaní, nejlepší osobou, se kterou si můžete promluvit, je osoba, která vás frustruje. Mluvit za něčími zády je nedospělé.

V jejich přítomnosti se cítíte ještě hůř

Přátelství mělo nabíjet energií, ne vyčerpávat. I když s kamarádem mluvíte o hlubokém a emotivním tématu, měli byste se cítit nezatížení a přijímaní. Pokud tedy ze schůzek odcházíte s horším pocitem, něco není v pořádku.

Chtějí, abyste se změnili

Přátelé by vás měli přijímat takové, jací jste. To neznamená, že pokud vám přítel pomáhá s výzvami, snaží se vás změnit. Proto se lidé stávají přáteli – aby měli někoho, kdo vás chápe a přijímá. To je to, v co všichni doufáme, že budeme mít ve všech našich vztazích.

Proto byste se vy dva měli cítit dobře jeden vedle druhého. Pokud máte pocit, že váš kamarád chce, abyste se změnili takoví, jací jste, měli byste zvážit, zda se neposunout dál.

Nevěříte jim

Důvěra je základem každého vztahu. Totéž platí i pro přátelství. Pokud svému kamarádovi nemůžete důvěřovat, pravděpodobně nemáte zdravý vztah. Přátelství bez důvěry se ani nedá považovat za přátelství.

Važte si svých přátelství, protože jsou vzácná. Stejně jako všechny vztahy vyžadují čas, trpělivost a komunikaci.