6 znaků gaslightingu, na které byste si měli dát pozor

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 znaků gaslightingu, na které byste si měli dát pozor

Pod pojmem gaslighting se rozumí manipulativní technika, jejíž cílem je pocit, že si nemůžete věřit. Lidé, kteří to gaslightují, vás chtějí udržet v závislosti na nich a vynakládají velké úsilí na to, aby vás přiměli reagovat jím zamýšleným způsobem. Abychom si lépe uvědomili, jak gaslighting poznat, pojďme se podívat na 6 častých znaků.

Selektivně "Zapomínají" nebo popírají, že se událost stala

Jedním z mocných nástrojů, které gaslighteři obvykle používají, je jejich paměť nebo její nedostatek. Když se vás někdo snaží tímto způsobem gaslightovat, může se stát, že si údajně nepamatuje, že se něco stalo, a dokonce vám může naznačovat, že jste si to špatně zapamatovali, nebo osočovat, že si vymýšlíte. Jelikož se gaslighting zaměřuje na to, abyste nedůvěřovali svému úsudku, stává se pro ně vyvolání nedůvěry ve vlastní prožitky mocným nástrojem.

Nazývají vás citlivkou

Gaslighteři mohou způsobit, že budete mít pocit, že nikdy nemůžete věřit svým emocím. Každá vaše emoce je nějakým způsobem „špatná“ a oni vědí, jaká by měla být, pokud byste se chovali „normálně“. Mohou ve vás jen vyvolat pocit, že vždy reagujete přehnaně nebo popřít adekvátnost situace. To může způsobit, svým vlastním emocím přestanete důvěřovat, přestože právě ty Vám mohou pomoci rozpoznat citového manipulátora.

Vždy je to vaše chyba

Když jste s gaslighterem, vždycky jste nějak v nepořádku. Dokonce i když oni udělali zjevnou chybu, je to jen kvůli tomu, že s tím máte něco společného. Gaslighteři mohou obvinění obrátit proti vám a vyvolat pocit, že ten, kdo škodí a ubližuje jste vlastně vy. Ať se děje cokoli, zdá se, že proti nim nikdy nemůžete vyhrát.

Předstírají, že jim na vás záleží

Jednou z nejzáludnějších taktik, kterou proti vám gaslighter může použít, je vyvolat zdání, že mu na vás záleží. Mohou vás pochválit nebo říct, že vás mají rádi, a vysvětlit své jednání, přesto se nikdy doopravdy nezmění. Snaží se vás přimět, abyste jim odpustili, pozdější se ale rychle vrací k dřívějšímu manipulativnímu chování.

Vymýšlejí si a lžou

Gaslighteři vám mohou říkat věci, aby vás přiměli jednat určitým způsobem bez ohledu na to, zda je to pravda, nebo ne. Mohou si vymýšlet pravdu nebo si událost přímo vymyslet, aby získali požadovanou reakci. Mohou vám říkat, že o vás lidé říkají špatné věci. Mohou o vás skutečně říkat jiným lidem špatné, nepravdivé věci. Obecně platí, že udělají vše pro to, aby jí dosáhli svých cílů. Mohou také překroutit špatné chování, kterého se dopustili, v pozitivní činy, například pokud vám něco úmyslně rozbili, později řeknou, že to byla nehoda.

Vyvolávají pocit, že jste na všechno sami

Gaslighteři se vás snaží přimět, abyste jim důvěřovali. Mohou vám nebo ostatním říkat, že jste blázen a nelze vám věřit. Každá vaše emoce je nějak iracionální a jen oni vědí, co potřebujete. Snaží se oddělit vás od ostatních lidí, snaží se aby váš svět byl omezený jen na ně, a udělají cokoli, aby to tak zůstalo.

Gaslighting je pro každého, kdo se stal jeho obětí, nesmírně škodlivý. Znalost příznaků vám může usnadnit odchod z nezdravého mezilidského vztahu s gaslighterem. Dávejte na sebe pozor!