5 věcí, které vám berou energii

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 věcí, které vám berou energii

Cítíte se v poslední době stále unavení? Možná jste v poslední době více vyčerpaní než v minulosti, ale nevíte proč. Existuje řada důvodů, které mohou přispívat k nedostatku energie, a některé z nich vás mohou ovlivňovat, aniž byste o tom věděli. Pokud vás tedy zajímá, jaké by to mohly být, zde je 5 věcí, které vám ubírají energii.

Prokrastinace jako vzdor

Stává se vám často, že bezdůvodně odkládáte spánek? Možná si rádi pustíte další díl svého oblíbeného seriálu, i když je jedna hodina ráno a vy musíte druhý den brzy vstávat. Prokrastinace před spaním je poměrně nový pojem a popisuje činnost, kdy se vzdáváte spánku, abyste konečně měli volný čas na věci, které vás baví. Ať už se jedná o sledování videí, poslech hudby, hraní her nebo chatování online, je to způsob, jak získat pro sebe trochu osobního času, který během dne nemusíte mít. Bohužel důsledkem tohoto zvyku je nedostatek spánku, který může být velmi škodlivý pro vaši duševní i tělesnou pohodu. Jedním ze specifických důsledků nedostatku spánku je denní ospalost, která může být příčinou toho, proč se cítíte neustále unavení a vyčerpaní.

Vaše strava

Věnovali jste někdy pozornost svému jídelníčku? Možná příčina nízké energie může souviset s tím, co a kolik toho jíte. Pokud máte ve zvyku vynechávat jídlo nebo máte tendenci jíst během dne velmi málo, pak vaše tělo možná prostě nemá dostatek paliva, které by vás udrželo v dobré kondici. Současně platí, že když se najednou přejíte, můžete se poté cítit unavení a pomalí. To, co jíte, může mít také vliv na hladinu vaší energie. Nezapomeňte, že klíčová je rovnováha. Až se tedy příště budete cítit nezvykle unavení, podívejte se na potraviny, které jíte.

Příliš mnoho času stráveného u obrazovky

Kolik času trávíte na telefonu? Ať už se díváte na notebook, tablet nebo mobil, příliš dlouhé sledování obrazovky se může podepsat na vašem zdraví. Příliš mnoho času stráveného u obrazovky může vést k únavě očí, kdy se projevuje únava očí, potíže se soustředěním a bolesti hlavy. Modré světlo, které vychází z obrazovek, navíc stimuluje část mozku, která vás udržuje v bdělosti. V důsledku toho může ovlivnit a narušit váš přirozený spánkový cyklus, což může narušit kvalitu vašeho spánku a způsobit, že se druhý den budete cítit unavenější a vyčerpanější.

Perfekcionismus

Děláte si neustále starosti kvůli sebemenším chybám? Perfekcionismus nemusí být nutně jen špatný. Ve skutečnosti se mnoho vědců přiklání k pohledu na perfekcionismus ve dvou dimenzích: „perfekcionistické snahy“, což je situace, kdy na sebe kladete vysoké nároky nebo očekávání, a „perfekcionistické obavy“, což je situace, kdy jste k sobě příliš kritičtí a kdy se obáváte, že uděláte chybu. Studie, které se zabývaly vztahem mezi perfekcionismem a vyhořením, zjistily, že právě vysoká úroveň perfekcionistických obav, nikoli perfekcionistických snah, může způsobit, že budete náchylnější k prožívání vyčerpání a vyhoření. Pokud si tedy všimnete, že máte tendenci být k sobě velmi přísní a kritičtí, zkuste si připomenout, že můžete být i být soucitnější a laskavější. Tlak, který na sebe vyvíjíte, vám může v konečném důsledku jen uškodit.

Toxické vztahy

Cítili jste se někdy po rozhovoru s partnerem, přítelem nebo členem rodiny vyčerpaní? Možná nikdy nerespektují vaše hranice, neustále poukazují na vaše nedostatky a nejistoty nebo mají tendenci vyvolávat ve vás pocit viny či špatné nálady, kdykoli jste spolu. Ať už je to jakkoli, nezdravý vztah může poškodit vaše duševní zdraví a vyčerpat vaši energii. Když většinu svého času a úsilí věnujete snažení, aby byl dotyčný šťastný a aby vztah fungoval, zatímco on nevynakládá stejné úsilí, může to být frustrující, únavné a vyčerpávající. Pokud se tedy nacházíte v mnoha jednostranných vztazích, možná je na čase přehodnotit své pouto s nimi. Koneckonců si zasloužíte být ve zdravém a podporujícím vztahu.