Jak reagovat na gaslighting? 5 tipů

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak reagovat na gaslighting? 5 tipů

Slovo gaslighting nebo manipulace jste už pravděpodobně někdy slyšeli. Jedná se o mimořádně těžké situace, které lze zažít, a často je těžké se v nich orientovat. Abychom lépe prozkoumali, co gaslighting je a jak na něj reagovat, budeme se v tomto článku zabývat pěti způsoby, jak na něj reagovat.

Co je gaslighting?

Gaslighting je forma manipulace, kdy se manipulátor – neboli gaslighter – snaží přesvědčit druhou osobu, že si nemůže věřit. Může svou oběť přesvědčit, že si vymýšlí scénáře, zveličuje detaily nebo přehnaně reaguje na situace. Aby podpořili svůj falešný příběh, mohou také lhát o detailech, minimalizovat pocity nebo přivést na svou stranu další lidi. Tento typ manipulace může být pro člověka, který ji zažívá, velmi nepříjemný. Jakými způsoby proti ní tedy můžete bojovat?

Stanovte si hranice

Nastavení hranic je důležité pro vaši pohodu v každé situaci. Při jednání s někým, kdo se vás snaží manipulovat, je důležité stanovit si hranice, abyste se ochránili. Zůstanete-li pevní v tom, čemu věříte, co prožíváte a co cítíte, může to gaslightera vytočit, ale když mu dáte najevo, že odejdete nebo přerušíte konverzaci, pokud bude nadále manipulovat situací, zabráníte mu, aby nad vámi měl moc. Je také důležité ujistit se, že své hranice dodržujete, pokud nepřestanou, abyste je od jejich chování odradili.

Zachovejte si důvěru v sebe sama

Sebevědomí je klíčové v mnoha situacích, ale zejména při jednání s gaslighterem. Když vás někdo nutí pochybovat o sobě a o tom, jak myslíte/cítíte/pamatujete si, je důležité rozpoznat, že jde o manipulaci, a držet se toho, čemu věříte. Částečně toho lze dosáhnout pomocí postupů péče o sebe, jako je mluvení o své situaci s ostatními, zapisování svých myšlenek a pocitů a potvrzování si, že jste platní. Když vás někdo „gaslightuje“, snaží se zabít vaši sebedůvěru, takže boj proti tomu bude ve váš prospěch.

Mějte důkazy, pokud jsou k dispozici

Mít důkazy v jakékoli dostupné formě; snímky obrazovky, nahrávky atd. může být užitečné v mnoha ohledech. I když to nemusí gaslightera vždy přesvědčit a můžete zjistit, že bez ohledu na to, jak silné vaše důkazy jsou, stejně najde způsob, jak je obejít, může to pro vás být potvrzující, když víte, že vaše vnímání je potvrzeno. Ačkoli tedy poskytnutí důkazů někomu může, ale nemusí být účinné, je důležité umět se opřít o potvrzení svého přesvědčení a dodržet své hranice, abyste se ze situace odstranili.

Mluvte s ostatními

Mít silnou síť lidí, ať už se jedná o rodinu, přátele nebo odborníky na duševní zdraví, je velmi důležité. Na jedné straně vám mohou pomoci potvrdit vaše přesvědčení a posílit vaši sebedůvěru. Na druhé straně vám mohou poskytnout emocionální podporu při řešení toxické situace. Další výhodou by mohlo být, že zapojení někoho dalšího do situace gaslighingu může gaslightera odradit, protože pro něj může být obtížnější manipulovat více lidmi.

Odejděte včas

Při jednání s gaslighterem je to někdy beznadějné. Může se stát, že i přes vaši snahu využije každou příležitost, aby s vámi manipuloval. Je důležité vědět, kdy odejít, ať už z rozhovoru, nebo nadobro. Kromě toho může podniknutí kroků ke zlepšení vaší situace zahrnovat rozhovor s personálním oddělením, pokud situace souvisí s prací, právní konzultaci nebo obrácení se na psychologa, který vám pomůže zpracovat vaše emoce a ujasnit si, jaká situace opravdu je navzdory tvrzením manipulátora.